سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کنش سیاسی- اجتماعی جریان تحول گرایی چیست؟...

کنش سیاسی- اجتماعی جریان تحول گرایی چیست؟

چکیده : ضروری است برای یک مفهوم پردازی جدید در حوزه جریان های فکری - سیاسی، قدم اول تعریف ایجابی مفهوم باشد نه تعریف سلبی. این بدان معناست که خطوط مفهومی اصلاح طلبی فعالانه یا تحول گرایی، صرف نظر از کنش های رقبا یا حاکمیت ترسیم شود و تعریف شود که اصول بنیادین این جریان کدام است و کنش سیاسی - اجتماعی آنها چیست....


مرضیه حاجی هاشمی

دکتر علی محمد حاضری در پاسخ به سؤالی که در انتهای یادداشت «تاب آوری جریان اصلاح طلبی» طرح شد، مرزبندی مفهومی جدیدی را در حوزه جامعه شناسی سیاسی جمهوری اسلامی تعریف کرد. وی مفهوم جدیدی را برای کنشگری های بخشی از نخبگان سیاسی و حتی نیروهای اجتماعی تعریف کرد که از آن با عنوان «تحول گرایی» یاد شد. در بخشی از یادداشت ایشان که در همین کانال منتشر شد چنین آمده است: تحول گرایی جریانی است که ضمن دفاع از ارزشهای انقلاب، به حفظ جامعیت و کلیت این ارزشها و نیز اجرای کلیت قانون اساسی به عنوان میثاق ملی آنچنان اهمیت می دهد که عدول از وجوه جمهوریت نظام را به منزله تهدید به اسلامیت نظام نیز تلقی می کند و به همین دلیل همه ارکان نظام را در قبال مردم و نمایندگان آنها مسئول و پاسخگو می داند و با هر برداشت و تفسیری که مغایرت جدی با این امر داشته باشد، مخالفت جدی می کند و کنشگری عملی خود را به نحوی سامان می دهد که با پذیرش بدون قید و شرط قواعد تعیین شده از سوی تضعیف کنندگان حق حاکمیت مردم همسو نباشد.

آنچه وی بدان نپرداخته است این است که کنش سیاسی – اجتماعی جریانِ در حال ظهور یا نوظهور تحول گرایی چیست؟ در یادداشت مورد نظر، کنش اصلاح طلبی منفعلانه به خوبی در نسبتِ با انتخابات که نماد حاکمیت مردم است، توضیح داده شده؛ ولی هیچ اشاره ای به این کنش اصلاح طلبی فعالانه یا تحول گرایی نشده است و گویی نویسنده، تعمدا از ورود به این بحث اجتناب کرده است!

به نظر می رسد، ضروری است برای یک مفهوم پردازی جدید در حوزه جریان های فکری – سیاسی، قدم اول تعریف ایجابی مفهوم باشد نه تعریف سلبی. این بدان معناست که خطوط مفهومی اصلاح طلبی فعالانه یا تحول گرایی، صرف نظر از کنش های رقبا یا حاکمیت ترسیم شود و تعریف شود که اصول بنیادین این جریان کدام است و کنش سیاسی – اجتماعی آنها چیست.

پس از تعریف ایجابی مفهوم و ترسیم اصول و کنش ها، نیاز است که گستره مفهومی را به حوزه کنش های سلبی نیز وسعت داد و کنش های متعاقبِ کنشگری های رقبا و حاکمیت را نیز تصریح و پرسش ها و ابهامات را در این حوزه با شفافیت پاسخ داد. به طور مثال با وجود رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان، نخبگان سیاسی، احزاب و گروه های تحول گرا چه کنش انتخاباتی خواهند داشت؟ نیروهای اجتماعی و بدنه اجتماعی تحول خواه چه طور؟

آیا «علی محمد حاضری» که خود یک فعال سیاسی اصلاح طلب و رئیس دفتر سیاسی یک حزب اصلاح طلب نیز هست، می تواند به گونه ای شفاف این کنشگری سیاسی- اجتماعی را تعریف و در کنشگری خود نیز عینیت ببخشد یا فقط به یک تعریف و مرزبندی جدید مفهومی اکتفا می کند؟ با این مرزبندی مفهومی کدام بخش از جریان اصلاح طلبی کنونی را می توانیم یک جریان تحولگرا بنامیم؟ کدام نخبگان سیاسی و احزاب را؟ آیا استراتژی انتخاباتی و کنش مظروف این استراتژی برای این بخش از جریان اصلاح طلبی که از آن با عنوان «اصلاح طلبی فعالانه» یاد شده چیست؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.