سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

جنگ کثیف و خون‌های پاک

چکیده :ادبیات امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گفتمان آن روز نظامیان آرژانتینی بی‌شباهت نیست. شاید حتی ملهم از آن باشد. سرکوب معترضان و قرار دادن آن‌ها در ردیف تخریب‌کنندگان اموال عمومی با ابزار پروپاگاندای صدا و سیما، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری با شلیک (به زعم خودشان اشتباه) پدافند هوایی سپاه با انگیزه تهدید منافع آمریکا در منطقه و ... همه در تعریف ابزار لازم برای برقراری «نظم اجتماعی» و کاهش «تهدیدات خارجی» می‌گنجد....


پریناز زرین‌نال

«جنگ کثیف» اصطلاحی بود که دولت غیر قانونی آرژانتین در خلال سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ از آن استفاده می‌کرد تا جنایات خود را با آب «عملیات مشروع نظامی» تطهیر کند، به گونه‌ای که گویا این جنایات ناگزیر از وقوع بوده‌اند. ماشین تبلیغاتی حکومت جایش را به ماشین جنگی و سلاح‌های کشتار جمعی داد.

خورخه رافائل ویدلا نظامی آرژانتینی که توانسته بود با یک کودتای نظامی دولت قانونی «پرون» را ساقط کند در طول شش سال خفقان و دیکتاتوری قریب به ۳۰۰۰۰ نفر را به جوخه‌های اعدام سپرد.

نکته جالب توجه اما شمار قربانیان نیست، بلکه دلیل قربانی کردن است. به باور نظامیان آرژانتینی یک جنگ، ولو به خشن‌ترین شکل با هدف برقراری «نظم اجتماعی» توجیه می‌شود. به تایید «آدولف سیلینگو» یکی از افسران نیروی دریایی آرژانتین در دوران «جنگ کثیف» طی سال‌های ۱۹۷۷-۱۹۷۸، هر چهارشنبه هواپیمایی حامل تعدادی از زندانیان و معترضین (چپ) ربوده شده توسط حکومت به صورت نیمه‌جان به دریا انداخته می‌شدند. به گفته وی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر به این شکل به قتل رسیدند و از طرف دولت مفقود شده اعلام شدند. روزی که آب جنازه قربانیان را به ساحل آورد،گارد ساحلی نمی‌توانست پاسخگوی اذهان عمومی باشد. اینبار آب دیکتاتوری را به ساحل آورده بود.

ادبیات امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گفتمان آن روز نظامیان آرژانتینی بی‌شباهت نیست. شاید حتی ملهم از آن باشد. سرکوب معترضان و قرار دادن آن‌ها در ردیف تخریب‌کنندگان اموال عمومی با ابزار پروپاگاندای صدا و سیما، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری با شلیک (به زعم خودشان اشتباه) پدافند هوایی سپاه با انگیزه تهدید منافع آمریکا در منطقه و … همه در تعریف ابزار لازم برای برقراری «نظم اجتماعی» و کاهش «تهدیدات خارجی» می‌گنجد.

آنچه در کالبد نیمه‌جان این مردم نمی‌گنجد فقط اندکی امید است. روزی که سایه دیکتاتوری‌ها بلند شود،باد ناله مظلومان را به آسمان خواهد برد و روزی آب اجساد قربانیان را به ساحل دموکراسی خواهد کشاند.

کانال «مجمع دیوانگان»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.