سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تهدیدهای وقیحانه برای ممانعت از فراخوان‌های مسئولانه برای برگزاری اعتراضات، چهر...
» بیانیه مشترک اردشیر امیراجمند و محمدتقی کروبی:

تهدیدهای وقیحانه برای ممانعت از فراخوان‌های مسئولانه برای برگزاری اعتراضات، چهره واقعی مستبدان را نشان می‌دهد

چکیده :تهدیدهای وقیحانه و فشارهای غیر قانونی نیروهای امنیتی برای ممانعت از فراخوان‌های مسئولانه برای تجمعات یا برگزاری اعتراضات، چهره واقعی مستبدان را نشان می‌دهد و جایگاهی را که آنها برای مردم و حضور آنها قائل‌اند. اگر حضور در خیابان و ابراز نظر از این طریق حق مردم است که هست، پس حقی همگانی است نه منحصر به یک بخش، و نه محدود به بعضی از حوادث و مواردی که به سود حکومت است....


اردشیر امیرارجمند و محمدتقی کروبی در بیانیه‌ی مشترکی در مورد فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، ضمن تذکر به رییس‌جمهور برای ایجاد امکان آشکار شدن ابعاد گوناگون فجایع رخ داده و فساد ساختاری موجود، با تاکید بر به رسمیت شناختن اعتراض مسالمت‌آمیز به عنوان حق اولیه مردم خواهان برقراری امکان برگزاری تجمعات اعتراضی و حضور واقعی مردم در عرصه عمومی شدند.

متن کامل این بیانیه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

به نام خدا

دروغ آشکار و سازمان یافته نهادها و مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی در فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی آبرو، عزت، غرور و کرامت ملت بزرگ ایران را در عرصه داخلی و بین‌المللی عمیقا خدشه دار کرد و نقش رهبری به عنوان حاکم مطلق نظام در این تحقیر بر کسی پوشیده نیست.

پنهانکاری، ریاکاری، دروغ، جعل و قلب واقعیت تبدیل به رویه معمول حکام و حکمرانی در ایران عزیزمان شده و این فاجعه یک بار دیگر نشان داده که بر خلاف ادعای رهبر، ناکارامدی و فساد موجود منحصرا ناشی از افراد نیست، بلکه این نهادها و پودمانها، ساختارها و روابط فاسد حاکم بر آنهاست که نیاز به تغییرات بنیادین و ساختاری دارد.

هنوز مردم و خانواده‌های داغدار از علل دستور و چگونگی کشتار آبان ماه و تعداد شهدا، زندانیان و آسیب دیدگان آن جنایت بی‌اطلاع هستند و زخم پخش دروغ پردازی‌های صدا و سیما و دیگر نهادهای تبلیغاتی حکومتی و امنیتی را بر جسم و روح خود احساس می‌کنند که فاجعه‌ای دیگر، صحنه‌آرایی دیگر باعث بهت و طغیان خشم و اعتراض آنها می‌شود.

دانستن حقیقت، حق مردم است. اگر حکومت شایستگی و جرئت تشکیل کمیته‌های حقیقت‌یاب را ندارد، می‌توان به تشکیل کمیته‌های حقیقت‌یاب مدنی متشکل از کارشناسان و نمایندگان شایسته نهاد‌های مدنی اندیشید به گونه‌ای که مورد اعتماد واقعی مردم باشند تا حداقل به آشکار شدن ابعاد گوناگون حقیقت در دو فاجعه اخیر کمک کنند.

اعتراض مسالمت‌آمیز به رفتارهای غیر قانونی و غیر اخلاقی حکومت و حکمرانان که کیان کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد، بدون هیچ استثنائی حق اولیه مردم است و حکومت تحت هیچ عنوانی حق ممانعت یا سرکوب آن را ندارد.

تهدیدهای وقیحانه و فشارهای غیر قانونی نیروهای امنیتی برای ممانعت از فراخوان‌های مسئولانه برای تجمعات یا برگزاری اعتراضات، چهره واقعی مستبدان را نشان می‌دهد و جایگاهی را که آنها برای مردم و حضور آنها قائل‌اند. اگر حضور در خیابان و ابراز نظر از این طریق حق مردم است که هست، پس حقی همگانی است نه منحصر به یک بخش، و نه محدود به بعضی از حوادث و مواردی که به سود حکومت است.

رییس جمهور باید به عنوان پاسدار قانون اساسی و رییس شورای عالی امنیت ملی، فرافکنی و سلب مسئولیت و توجیهات غیر موجه و حقیرانه را کنار گذاشته و با اتخاذ تدابیر مشخص، فوری و موثر امکان آشکار شدن ابعاد گوناگون فجایع رخ داده و فساد ساختاری موجود و همچنین امکان برگزاری تجمعات اعتراضی و حضور واقعی مردم در عرصه عمومی با تضمین کامل امنیت آنها را فراهم کند.

اردشیر امیر ارجمند، محمد تقی کروبی
۲۲ دی ۱۳۹۸

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.