سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کارگران شهرداری مریوان برای عدم دریافت هفت ماه حقوق به کجا شکایت کنند؟...

کارگران شهرداری مریوان برای عدم دریافت هفت ماه حقوق به کجا شکایت کنند؟

چکیده :میلاد پورعیسی شش‌صد کارگر شهرداری شهرستان «مریوان» در استان کردستان از هفت ماه پیش یعنی دقیقا از اردیبهشت امسال حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. دو ماه اول سال جاری هم تنها حقوق خالص خود را گرفته‌اند و از مزایای مزدی و حق اولاد و هیچ مزایای دیگری خبری نبود. این کارگران حالا اعلام کرده‌اند، از...


میلاد پورعیسی

شش‌صد کارگر شهرداری شهرستان «مریوان» در استان کردستان از هفت ماه پیش یعنی دقیقا از اردیبهشت امسال حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. دو ماه اول سال جاری هم تنها حقوق خالص خود را گرفته‌اند و از مزایای مزدی و حق اولاد و هیچ مزایای دیگری خبری نبود.

این کارگران حالا اعلام کرده‌اند، از پیگیری‌های قانونی مختلف خود ازجمله شکایت به وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی، شورای شهر و فرمانداری مریوان و خود شهرداری این شهر هم هیچ نتیجه‌ای نگرفتند.

سال گذشته هم شهرداری مریوان، هفت ماه حقوق کارگران خود را پرداخت نکرد. خبرهایی مبنی بر عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری خرم‌آباد، یاسوج، تهران، شادگان و «بندر امام» در استان خوزستان و بسیاری دیگر از شهرهای کشور در دو سال اخیر منتشر شده است

«ستار رحمانی»، فعال کارگری، یکی از عوامل اصلی معضل عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری‌ها را واگذاری مسوولیت‌های این نهادها به شرکت‌های خصوصی می‌داند: «نهادهای دولتی و عمومی، سال‌هاست بسیاری از مسوولیت‌های خود را به شرکت‌های پیمان‌کاری خصوصی برون‌سپاری کرده‌اند. پیمان‌کاران مسوولیت پرداخت حقوق و مزایای کارگران شهرداری را برعهده ‌گرفته‌اند و البته بر اساس قرارداد آن‌ها با شهرداری‌ها، در صورت عدم پرداخت حقوق از سوی شرکت‌های پیمان‌کاری، شهرداری‌ها مسوولیت انجام این کار را دارند.»

شهرداری‌ها بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۳ به‌عنوان «نهادهای عمومی غیردولتی» شناخته شدند و اداره آن‌ها در کنار نهادهایی مثل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی و هفت نهاد دیگر زیر نظر آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفت.

با توجه به دولتی نبودن نهادهای شهرداری در جمهوری اسلامی، آیا شکایت کارگران شهرداری مریوان به هیات‌های حل اختلاف وزارت رفاه و تامین اجتماعی می‌تواند کارساز باشد؟

به نظر ستار رحمانی، فعال کارگری: «وزارت رفاه و هیات‌های حل اختلاف آن‌ها موظف هستند به مشکلات کارگران شهرداری‌ها هم بپردازند و عمومی بودن شهرداری‌ها خللی در این امر ایجاد نمی‌کند. اما می‌بینیم که حتی وزارت رفاه و تامین اجتماعی هم تا امروز نتوانسته به شکایت این کارگران رسیدگی کند. شهرداری‌ها تنها از نظر درآمد و بودجه تا حدی از دولت مستقل هستند و از نظر مدیریت کلان آن‌ها با دولت‌ها در ارتباط هستند و وزارت کشور و شوراهای شهر باید در مورد عملکرد شهرداری‌ها پاسخ‌گو باشند. در مورد کارگران شهرداری مریوان به نظر می‌رسد که آن‌ها باید در سطوح بالاتر دولتی ازجمله وزارت رفاه خواستار دخالت مسوولان شوند.»

دلیل عدم پرداخت حقوق این کارگران تخلفات مالی مدیران سابق شهرداری اعلام شده است. به دنبال این تخلفات، حساب بانکی شهرداری مریوان مسدود شده و حالا همین مسدود شدن حساب بانکی شهرداری، بهانه جدیدی برای تاخیر در پرداخت حقوق کارگران این نهاد شده است: «این‌که شهرداری مریوان اعلام کرده حساب‌های این نهاد بسته شده، از نظر قانونی اصلا توجیه مناسبی برای پرداخت نکردن حقوق کارگران نیست. در ضمن اگر مسوولان شهرداری مریوان به کمبود بودجه برای توجیه این روند متوسل می‌شوند باید گفت شهرداری‌ها واحدهای تولیدی نیستند که مثل کشت نیشکر هفت‌تپه، یا بسیاری دیگر از کارخانه‌ها که حقوق کارگران را پرداخت نکرده‌اند، پرداخت حقوق را به تولید خود وابسته کنند. شهرداری‌ها هر سال بودجه مشخصی دارند که بخشی از این بودجه صرف کارگران و کارمندان آن‌ها می‌شود. درصورتی‌که مدیران شهرداری مریوان اعلام کنند بودجه پرداخت حقوق کارگران را ندارند، به‌احتمال‌قوی این ادعا دروغ است.»

چطور پیگیری کنیم؟

از ستار رحمانی، فعال کارگری در مورد نهادهای داخلی و بین‌المللی که می‌توانند به کارگران شهرداری‌ها برای دریافت حقوق و مزایای عقب‌افتاده خود کمک کنند پرسیدیم: «دیوان عدالت اداری یکی از نهادهایی است که بعد از خودداری شهرداری‌ها و شرکت‌های پیمان‌کاری از پرداخت حقوق کارگران باید دخالت کرده و به حل موضوع بپردازند.»

دیوان عدالت اداری یکی از نهادهای زیرمجموعه قوه قضائیه است که طبق اصل‏ یک‌صد و هفتاد و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی، «به‌منظور رسیدگی‏ به‏ شکایات‏، تظلمات‏ و اعتراضات‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ مامورین‏ یا واحدها یا آیین‌نامه‌های‏ دولتی‏ و احقاق‏ حقوق‏ آن‌ها» تاسیس شده است. برای پر کردن فرم دادخواست دیوان عدالت اداری به این صفحه مراجعه کنید.

از این فعال کارگری در مورد نهادهای بین‌المللی پیشنهادی او برای پیگیری حقوق کارگران هم پرسیدیم: «در مورد نهادهای بین‌المللی هم سازمان جهانی کار، یا ILO هر سال در ماه جون میلادی، برابر نیمه خرداد تا اوایل تیر ماه اجلاسی برگزار کرده و به شکایات کارگران رسیدگی می‌کند. سازمان جهانی کار بارها به دولت ایران در مورد رعایت حقوق کارگران هشدار داده اما جمهوری اسلامی چندان به این تذکرها توجه نمی‌کند. با این وجود، به‌عنوان یک اهرم فشار شکایت از شهرداری مریوان به این نهاد می‌تواند مفید باشد. اصولا غالب نهادهای بین‌المللی در تمام حوزه‌ها اجازه صدور دستور به دولت‌ها ندارند و تنها می‌توانند در حد تذکر و سفارش عمل کنند.»

آقای رحمانی در ادامه در مورد دیگر نهادهای بین‌المللی کارگری گفت: «کنفدراسیون اتحادیه جهانی کارگران و دیگر اتحادیه‌های بین‌المللی کارگری بارها به عملکرد ایران در نقض حقوق کارگران اعتراض کرده‌اند. کنگره اتحادیه کارگری فرانسه هم بارها به ایران در این مورد اخطار داده است. «من به کارگران شهرداری مریوان پیشنهاد می‌کنم از همه این راه‌های داخلی و بین‌المللی برای احقاق حق خود استفاده کنند و درصورتی‌که از هیچ‌کدام پاسخ لازم را نگرفتند، می‌توانند از حق اعتصاب خود استفاده کنند. اعتصاب آخرین راه قانونی کارگران برای دستیابی به حقوق است. کارگران شهرداری مریوان به‌ویژه آن بخشی که به امور نظافت شهری می‌پردازند، می‌توانند مردم شهر را هم با مطالبات خود همراه کنند.»

منبع: ایران وایرDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.