سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حوزه علمیه و اعتراضات آبان ماه ۹۸...

حوزه علمیه و اعتراضات آبان ماه ۹۸

چکیده :در پی اعتراض های اخیر ناشی از افزایش بنزین و برخورد خونین با آن چه واکنشی را از سوی حوزویان شاهد بودیم؟...


مجتبی لطفی

در پی اعتراض های اخیر ناشی از افزایش بنزین و برخورد خونین با آن چه واکنشی را از سوی حوزویان شاهد بودیم؟

این پرسشی است که مطرح شده و می شود.

مراجعی چون آیات: صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و علوی گرگانی، گرچه نگاه انتقادی در بدو امر نسبت گرانی بنزین و یا چگونگی آن داشتند اما پس از اعتراضات، سکوت روا داشتند و در نفی یا اثبات قضایای پس از آن از خود واکنش نشان ندادند.

در سوی دیگر از جانب آیات: صانعی و بیات زنجانی، با متعرضین همدردی صورت گرفت و سرکوب را محکوم کردند.

از سوی بیت مرحوم آیت الله منتظری نیز که در این مواقع انتظار بیشتری می رفت( چنانچه اگر آیت الله منتظری در قید حیات بود، با توجه به حوادث مشابه مانند اعتراضات ۸۸ که تمام قد سرکوب را محکوم کرده و بر لزوم پرداخت دیه به آسیب دیدگان تاکید داشت و در کانال آوای خرد منعکس گردید، طرف مردم را می گرفت ) اما اینجا مستقلا بیانیه‌ای صادر نشد گرچه احمد منتظری بیانیه معروف ۷۷ نفر را امضا کرده و به طور شفاف در محکومیت وقایع خشونت بار اخیر اظهار نظر داشت.

در پی پخش مطلبی از آقای بهرام پور به عنوان کارشناس قرآن در شبکه یک سیما که به استناد به آیه محاربه، خواهان شدت برخورد به لحاظ کمی و کیفی با معترضان شده بود، دو تن از اساتید شاخص حوزه و از شاگردان آیت الله منتظری، یعنی آقایان احمد عابدینی و کاظم قاضی زاده، در نقد آقای بهرام پور وارد میدان نقد حکمی و مصداقی شدند. به طور پراکنده برخی دیگر چون آقای فاضل میبدی نیز سکوت نکردند.

مجمع محققین و مدرسین که گرایش اصلاح طلبی داشته و نوعا از شاگردان مرحوم آیت الله منتظری بودند، طی بیانیه‌ای به تحلیل و بررسی واقعه پرداخته خشونت علیه متعرضان را محکوم کردند.

در گروههای تلگرامی و واتساپ حوزه نیز همین وضعیت وجود داشت و اعضائی که گرایش اصلاح طلبانه دارند، اعتراض را حق مردم دانسته و حمایت خویش را از مردم اعلام می کردند و با توجه به تخریب های صورت گرفته با نگاه تردید نگریسته آن را سازمان یافته تلقی کرده که در پی تخریب وجهه مردم معترض و حق آنان بودند.

نکته مهم اینکه، از سوی تشکل های حوزوی متمایل به حکومت و جناح راست، گرچه در حوادث مشابه برخی از آنان طرف حاکمیت را گرفته بودند اما در این ماجرا سکوت پیشه کردند اگرچه برخی از روحانیون منتسب به آنان مثلا در قامت امامت جمعه متعرضان را محارب خواندند و حملات خویش را به طور خاص متوجه دولت روحانی کردند و دولت وی را مقصر اصلی دانستند با این که مشخص بود که این تصمیم کل نظام سیاسی بود!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.