سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » باید کسانی محاکمه شوند که هیچگاه اجازه اعتراض به مردم را ندادند...

باید کسانی محاکمه شوند که هیچگاه اجازه اعتراض به مردم را ندادند

چکیده : در اخبار شنیدم که مسؤلان قضایی و اجرایی سخن از بررسی دوربینها و دستگیری و محاکمه معترضان به میان آوردند خواستم به اطلاع آنان و تمامی دینداران و پیروان قرآن و سنت پیامبر(ص) برسانم که این کار خلاف سنت رسول الله (ص) است زیرا آیه ۱۰۷ سوره توبه که سازندگان مسجد ضرار را معرفی می‌کند برای آنان ۴ جرم بزرگ برمی‌شمارد....


آیت‌الله احمد عابدینی

به نام خداوند مهربان
در اخبار شنیدم که مسؤلان قضایی و اجرایی سخن از بررسی دوربینها و دستگیری و محاکمه معترضان به میان آوردند خواستم به اطلاع آنان و تمامی دینداران و پیروان قرآن و سنت پیامبر(ص) برسانم که این کار خلاف سنت رسول الله (ص) است زیرا آیه ۱۰۷ سوره توبه که سازندگان مسجد ضرار را معرفی می‌کند برای آنان ۴ جرم بزرگ برمی‌شمارد که عبارتند از:

۱.زیان‌رسانی
۲. کفر
۳. تفرقه‌اندازی میان مؤمنان
۴. خانه تیمی برای محاربی که با دشمن برای حمله به مسلمانان همدست شده بود.

با این حال پیامبر(ص) متعرض هیچکدام از سازندگان پایگاه دشمن و امام جماعت آن پایگاه نشد و طبق روایات شیعه متعرض پایگاه نیز نشد اما طبق روایات اهل سنت تنها به نابودسازی پایگاهشان اکتفا کرد.

برخورد سلف صالحش حضرت موسای کلیم نیز با سامری که با ساختن گوساله مردم را به انحراف کشانید چیزی جز آتش زدن گوساله نبود و متعرض سامری نشد. بنابراین طبق سنت دو پیامبر اولوا العزم با صراحت باید گفت امروزه که بسیاری از سد کنندگان معابر و… هیچ قصدی جز اعتراض نداشته‌اند نباید دستگیر، محاکمه و مجازات شوند و اگر دشمن از آنان سوء استفاده کرده مسؤلیتش متوجه مسؤلان است که طی چندین دهه مردم را آگاه نکردند و با مردم آن گونه که باید مهربان نبودند به طوری‌که مردم از آنان عبور کردند و به رسانه‌های بیگانه گوش دادند. بله باید مسؤلان محاکمه شوند که چرا مردم خود را بی‌خبر و گرسنه نگاه داشتند تا به محض گران شدن بنزین اعتراض کنند؟ چرا برای گران کردن بنزین روند قانونی آن یعنی پیشنهاد به مجلس و بحث کارشناسی در باره آن و…انجام نشد تا مردم آرام آرام در جریان گران شدن قرار گیرند؟ چرا یک شورای تازه‌کار در باره مسأله بسیار مهمی یک شبه تصمیم گرفته است؟ و چرا…؟ علاوه بر آنچه بیان شد اکثریت قریب به اتفاق اعتراض کنندگان روحشان هم از سوء استفاده دشمنان خبر نداشته است. آنان پی‌گیر بدبختی‌های خودشان بوده و هستند. بنابراین هر گونه اقدامی در جهت دستگیری و محاکمه بیچارگان درمانده از همه جا مسلّماً بر خلاف سنت پیامبران است. و اگر در کشور توان بر محاکمه عادلانه وجود دارد باید کسانی محاکمه شوند که صدای گلایه‌های مردم را قبلا نشنیدند و سخنان دلسوزان کشور و ملت را که اعتراض فقیران را پیش‌بینی می‌کردند و بارها در باره‌اش هشدار داده بودند نشنیدند تا وضع به اینجا کشیده شد.

مسؤلان قضایی اگر توان محاکمه دارند باید کسانی را محاکمه کنند که هیچگاه به مردم اجازه اعتراضات آرام مدنی ندادند تا گلایه‌ها به عقده تبدیل شد. باید کسانی را محاکمه کنند که بر خلاف تأکیدات شرع که در خمس و زکات رفعِ نیاز اهل محل را مقدم می‌دارد، پول ایران را در جاهای دیگر هزینه کردند و اعتراض همه را برانگیختند.

اگر قصد اصلاح است که ان شاء الله هست باید دیه کشته‌ها و مجروح‌ها پرداخت گردد و از مردم به خاطر تمامی قصورها و تقصیرها عذرخواهی شود و خسارتهای مردم از هر قشری جبران شود. واقعاً اگر اراده اصلاح است مسؤلان اموالشان را با فقرا تقسیم کنند و حد اقل نصف اموالشان را به فقیران بدهند و از بالا نشینی به متوسط نشینی تنزل کنند تا درد مردم را کمی درک کنند و تصمیمات بهتری بگیرند و هزینه‌های ناخواسته بر مردم و کشور تحمیل نکنند.

امیدوارم صدای اعتراض مردم شنیده شود و از همین اکنون قانون یا بخشنامه جواز اعتراض آرام تصویب و ابلاغ شود تا مردم مطمئن شوند که اگر به خواسته خود نرسیدند در روز مشخصی در ماه آینده و ماههای بعد حق اعتراض آرام و راهپیمایی دارند. و اساساً باید اجازه اعتراض آرام داده شود تا مردم رفتار مدنی بدون خشونت را فرا بگیرند و خودشان بیگانه را از خود برانند و در راستای خواست او عمل نکنند. تا هر زمان مشکل نفوذ دشمن در صفوف مردم دغدغه مسؤلان نباشد.

والسلام علی عباد الله الصالحینDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.