سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » همه‌چیز را گران کنید؛ کار دیگری که بلد نیستید!...

همه‌چیز را گران کنید؛ کار دیگری که بلد نیستید!

چکیده :وقتی سیاست‌های تعدیل ساختاری دوستان ایشان موجب بحران اجتماعی و اعتراضات مردمی شد و به‌دنبال وقایع اسلامشهر و مشهد و بعضی جاهای دیگر، مرحوم هاشمی‌رفسنجانی کمی و البته کمی متوجه شد که چه پوست‌خربزه‌ای زیر پایش گذاشته‌اند؛ این طیف را تاحدوی کنار گذاشت و اندکی هم به فکر مساله توزیع درآمدی و مساله فقر افتاد....


غلامحسین حسنتاش

در خبری خواندم که یک عضو شورای‌مرکزی حزب کارگزاران به دولت توصیه فرموده که فریب اعتراضات مردم و سمت‌و‌سو و شدت آن را نخورد و به گران کردن ادامه دهد.

این فرمایش ایشان من را به یاد نظریات همفکران ایشان در جریان سیاست‌های تعدیل ساختاری دوران سازندگی می‌اندازد.

وقتی سیاست‌های تعدیل ساختاری دوستان ایشان موجب بحران اجتماعی و اعتراضات مردمی شد و به‌دنبال وقایع اسلامشهر و مشهد و بعضی جاهای دیگر، مرحوم هاشمی‌رفسنجانی کمی و البته کمی متوجه شد که چه پوست‌خربزه‌ای زیر پایش گذاشته‌اند؛ این طیف را تاحدوی کنار گذاشت و اندکی هم به فکر مساله توزیع درآمدی و مساله فقر افتاد.

حرف این طیف در آن زمان هم نزدیک به این مفهوم و مضمون بود که آقای هاشمی نباید فریب اعتراضات مردم را می‌خورد و باید همان سیاست‌ها را ادامه می‌داد.

بعدها هم مرحوم هاشمی را سرزنش می‌کردند که اگر فریب مردم را نخورده بود و همان سیاست‌های تعدیل ساختاری را ادامه می‌داد و مردم و طبقات فقیر را له‌تر و له‌تر می‌کرد؛ بعدا انشاءالله قرار بود بر روی جنازه‌های طبقات مستضعف (که ظاهرا برای آنها انقلاب کرده بودیم)؛ ساختمان توسعه کشور بنا می‌شد!

چه پارادوکس غریبی! مردم را له کنیم برای آینده‌ای خوب! مصلحت مردم را از خودشان بهتر می‌دانیم. میلیون‌ها نفر از سیاست‌های اقتصادی دولت ناخشنود و شاکی هستند؛ اما فریبشان را نباید خورد و باید همان راه را ادامه داد.

حداقل خوب بود ایشان هم مثل بعضی‌ها این اعتراضات را از جانب مردم نمی‌دانستند و واژه مردم را به‌کار نمی‌بردند! بعد هم آقایان دستورالعمل‌هایی هم می‌دهند؛ گویا دارند با دولت سوییس صحبت می‌کنند!

“دولت با برنامه جلو برود و منافع مردم را تضمین کند”؛ حتما مردم هم به چنین چیزی و به چنین قابلیتی از حاکمیت باور دارند و تحمل خواهند کرد!

قیمت گاز را هم بالا ببرید! قیمت همه‌چیز را بالاببرید! کار دیگری که بلد نیستید!

*تحلیلگر ارشد حوزه انرژیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.