سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مطالبه پیروزی در انتخابات، فاجعه و اشتباه است!...

مطالبه پیروزی در انتخابات، فاجعه و اشتباه است!

چکیده : اصولا در چنین انتخاباتی چه نیازی به رقابت و دروغ گفتن به مردم است؛ با فرض چنین روشی، آیا بهتر نیست اصلاح‌طلبان و مردم، دخالتی در انتخابات نداشته باشند و ازسوی حکومت، افراد برگزیده شوند و شوراها و مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، مانند شورای نگهبان فعالیت کنند و رئیس‌جمهور را هم رهبر تعیین کند؟!...


احمدرضا احمدپور:

محمدباقر ذاکری در کانال تلگرامی خود یادداشتی کوتاه درباره رویداد سال ۱۳۸۸ دارد که در آن رویداد مردمی ۸۸ را فاجعه ازسوی اصلاح‌طلبان می‌خواند!

وی، افزون بر فاجعه‌بار خواندن رویداد سال۸۸، مطالبه پیروزی‌ را اشتباه اصلاح‌طلبان دانست که زمینه «سرسلسله اشتباهات» دیگر از سوی هردوی رقیب را فراهم کرده و باورمند است درسال ۸۸، اصلاح‌طلبان، نباید به‌دنبال پیروزی در انتخابات می‌رفتند!

او درپایان باگریزی به دو انتخاباتِ پیشِ رو، می‌افزاید بهترین روش برای اصلاح‌طلبان این است که ضمن معرفی کاندیداهای پاک و قوی، به‌فکر پیروزی نباشند!
برداشتی‌که از یادداشت ایشان به‌دست می‌آید؛ چنین است که درحقیقت:

الف. اعلام پیروزی ازسوی میرحسین موسوی و حمایت مهدی کروبی از آرای مردم درسال ۸۸، اشتباه بود و گناه رویدادهای تلخ بعدی برگردنِ اصلاح‌طلبان است و منجر به فاجعه شده که تبعات آن تاکنون دامنگیر کشور شده است؛

ب. سران جنبش مردمی سال۸۸، باید اعلام شکست یا سکوت می‌کردند و بدون هیچ‌گونه اعتراضی میدان را به رقیب حاکم واگذار می‌کردند؛

ج. در دو انتخابات پیش رو نیز اصلاح‌طلبان، تنور انتخابات را گرم نگه‌دارند؛ اما تلاش نکنند که پیروز بشوند!

اگرچه شاید منظور جناب ذاکری چنین باشد که اراده حاکمیت براین است که اصلاح‌طلبان نباید پیروز شوند و باید در خدمت و به خواست حکومت تسلیم باشند؛ اما باتوجه به برداشت‌های یادشده، چند پرسش اساسی برجسته می‌شود که شایسته است جناب ذاکری پاسخ دهند:

۱٫ اصولا فلسفه انتخابات که از ارکان و از اصول دموکراسی و جمهوری‌بودن نظام است، چیست؟! آیا انتخابات غیر از رقابت است و مگر فلسفه وجودی رقابت، برای پیروزی نیست؟!

۲٫ اگر اصلاح‌طلبان، بدون تلاش برای پیروزی، وارد رقابت انتخابات شوند و خود را ازپیش شکست‌خورده تلقی کنند، آیا چنین کاری فریب‌دادن مردم و دروغ‌گفتن به آن‌ها نیست؟!

۳٫ آیا چنین انتخاباتی، جز نمایشی و فرمایشی، چیز دیگری می‌تواند باشد؟!

۴٫ در انتخابات نمایشی و فرمایشی، مردم با چه انگیزه‌ای باید پای صندوق‌های رای بیایند و چیستی و اصول دموکراسی چه می‌شود؟!

۵٫ اصولا در چنین انتخاباتی چه نیازی به رقابت و دروغ گفتن به مردم است؛ با فرض چنین روشی، آیا بهتر نیست اصلاح‌طلبان و مردم، دخالتی در انتخابات نداشته باشند و ازسوی حکومت، افراد برگزیده شوند و شوراها و مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، مانند شورای نگهبان فعالیت کنند و رئیس‌جمهور را هم رهبر تعیین کند؟!

۶٫ «والله اعلم» پایانی یادداشت وی، البته گویا و روشن است.

یادآوری
محمدباقر ذاکری در کانال تلگرامی، خود را چنین معرفی کرده است:
«نماینده ٣دوره مردم شریف قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی؛
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی؛
مشاور اسبق وزیر آموزش و پرورش؛
عضو فراکسیون مجمع روحانیون مبارز؛
ریاست انجمن راهبردی کشتی چوخه کشور.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.