سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعمال خفقان در مجلس؛ شکایت شورای عالی امنیت ملی از نمایندگان مردم...

اعمال خفقان در مجلس؛ شکایت شورای عالی امنیت ملی از نمایندگان مردم

چکیده :از یک طرف با فشار و اعمال نظر سپاه، برای حذف یک نماینده منتقد عملکرد این نهاد نظامی و امنیتی از هیات رییسه امضا جمع می‌شود و از سوی دیگر شورای امنیت ملی شاکی نمایندگان می...


کلمه -گروه خبر: هرچه به پایان عمر مجلس نزدیک تر می‌شویم، فشارهای سیاسی نیز به بعضی از نمایندگان که طی این چند سال تلاش کردند تا سالم و مستقل و در حقیقت نماینده‌ی واقعی مردم بمانند بیشتر می شود.

از یک طرف با فشار و اعمال نظر سپاه، برای حذف یک نماینده منتقد عملکرد این نهاد نظامی و امنیتی از هیات رییسه امضا جمع می‌شود و از سوی دیگر شورای امنیت ملی شاکی نمایندگان می شود.

یکی از این نمایندگان حشمت الله فلاحت پیشه رئیس اسبق کمیسیون امنیت ملی مجلس است. او پس از تماس انصاف نیوز برای پیگیری در خصوص شکایت شورای امنیت ملی از خود گفت: “دوره و زمانه‌ای است که تا یک مصاحبه می‌کنی شکایت می‌کنند، این که دیگر آزادی نیست؛ من مصاحبه نمی‌کنم، ببخشید. بعد از این بحث‌های پیش آمده که ممکن است بازهم شکایتی از ما صورت بگیرد من دیگر مصاحبه نمی‌کنم. در هر موردی صحبت می‌کنید شکایت می‌کنند، دیگر دوران مصاحبه بسر آمده.”

این فضا فضای اختناق خواهد بود

علی مطهری، نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ممنوعیت صحبت از مذاکره با آمریکا و شکایت آنها از برخی نمایندگان به انصاف نیوز گفت: از آقای فلاحت‌پیشه هم به همین خاطر شکایت کرده‌اند؛ این موضوع به نظر من خلاف قانون اساسی است. هرکسی در اظهارنظر باید آزاد باشد، سیاست کلی کشور ممکن است یک چیز باشد اما هرکسی برای اظهارنظر باید آزاد باشد.

اگر بخواهیم چنین فضایی ایجاد کنیم، این فضا فضای اختناق خواهد بود که این با قانون اساسی ما سازگار نیست. به نظر من آن مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ی باطلی است و اصلا حرف درستی نیست؛ این موضوع می‌تواند مورد بحث گذاشته شود و هرکسی هم نظر خودش را بدهد، اما سیاست نظام هم مشخص است که آن به جای خود و بحث راجع به این موضوع هم بجای خود؛ نباید این دو را با هم مخلوط کنیم.

نماینده طبق اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی راجع به همه‌ی مسایل کشور می‌تواند صحبت کند، اصلا نمی‌توانیم او را محدود کنیم و باز هم می‌گویم که این مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی خلاف قانون اساسی است و شکایت‌شان وارد نیست.

البته امروز ظهر سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد که شکایت شورای عالی امنیت ملی از فلاحت‌پیشه و حضرتی رد شد و صحبت‌های نمایندگان برخلاف وظیفه‌شان نبود.

به گزارش کلمه، پیش از این نیز دادستانی تهران از دو نماینده مجلس، غلامعلی حیدری و پروانه سلحشوری به دلیل نطق های سالیانشون شکایت کرده بود و البته شنبه نیز محمود صادقی به دلیل افشای حساب های پنهان قوه قضاییه در مجلس دادگاهی می شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.