سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادامه حسابرسی سال ۹۳ شهرداری؛ مغایرت ۲۰ هزارتایی املاک شهرداری تهران...

ادامه حسابرسی سال ۹۳ شهرداری؛ مغایرت ۲۰ هزارتایی املاک شهرداری تهران

چکیده : تعداد اسناد مالکیت طبق سیستم فاینانس، زیر سیستم اموال برای مناطق بیست‌و‌دوگانه چهار هزارو ۷۵۳ فقره بوده که صرفا دارایی‌های اختصاصی است؛ اما تعداد اسناد مالکیت طبق سیستم جامع املاک برای مناطق ۲۴هزارو ۶۶۴ فقره شامل دارایی‌های اختصاصی و عمومی است و می‌بینید که انطباق بین این دو سیستم وجود ندارد و مغایرت موجود نیز توجیه نشده...


ادامه گزارش حسابرسی سال ۹۳ شهرداری تهران روز گذشته در شورای شهر تهران قرائت شد و در این بخش باز هم موضوعاتی پیچیده و مبهم از عملکرد شهرداری تهران در این سال مطرح شد که بیشتر حول موضوع عملکرد مترو درباره فروش زمین‌ها و املاک و باز هم بدهی‌های بلاتکلیف و معطل و املاک فاقد سند شهرداری است و خواندشان با نقبی به اخبار گذشته می‌تواند جذاب باشد.

به گزارش شرق، بهرام همتی، حسابرس منتخب شورا که هفته گذشته بخشی از این گزارش را ارائه کرده بود، گفت: شهرداری تهران ۲۵۲ میلیارد ریال را به‌منظور خرید قطعات یدکی از کشور‌های مختلف برای شرکت بهره‌برداری مترو پرداخت و این مبلغ تحت سرفصل سفارشات و پیش‌خرید‌ها و موجودی‌ها ثبت شده است.

این مبالغ از طریق چین به فروشندگان sctbanker و kuniunbankof بانک‌های خارجی پرداخت شده است؛ اما در این ارتباط قرارداد منعقده با این بانک‌ها و تأییدیه فروشندگان و سایر طرف‌های مقابل مبنی بر دریافت وجوه مذکور ارائه نشده است.

به‌علاوه اینکه اطمینان از رعایت صرفه و صلاح شهرداری و احراز صحت ثبت و نحوه تسعیر نرخ ارز حاصل نشده است.

رابطه نامعلوم یک خیریه و یک شرکت با ۱۲ هزار مترمربع زمین مترو!

همتی به سرفصل دارایی‌های نگهداری‌شده برای فروش صورت‌های مالی شرکت مترو اشاره کرد و گفت: پنج‌هزارو ۹۷۵ میلیارد ریال دارایی‌های نگهداری‌شده به فروش شرکت مترو اختصاص یافته و پروژه مجتمع ایستگاهی مترو بیمه در پایان سال دارای مانده هزارو ۲۵۵ میلیارد ریال بوده است.

اما در ۲۷ فروردین ۹۳ زمین پروژه به متراژ ۱۲ هزار مترمربع، در مبایعه‌نامه‌ای از طرف مؤسسه خیریه امیرالمؤمنین با عنوان فروشنده به گروه اقتصادی مهرگان تحت عنوان خریدار در قرارداد شماره ۹۳-۴۴ به مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال فروخته شد.

همتی می‌گوید ارتباط این معامله با مترو مشخص نیست و هیچ سند و ثبتی در حساب‌ها دراین‌باره وجود ندارد و با توجه به دراختیارنداشتن برنامه زمان‌بندی و عملیاتی قابل اجرا و سایر اطلاعات و توافقات فی‌مابین احراز صحت ثبت و ارزش و قابلیت بازیافت و استرداد و شناسایی مبالغ مذکور و تعیین آثار مالی ناشی از اصلاح و شفاف‌سازی این موارد برای مؤسسه حسابرسی میسر نشده است.

یک سرفصل اشتباه ۲۳۳ میلیارد ریالی

حسابرس منتخب شورا افزود: امتیاز پروانه ساختمانی مجتمع ایستگاهی شهید بهشتی جنوبی در سال ۹۲ به مبلغ ۲۳۳ میلیارد ریال به‌همراه امتیاز دو طبقه تجاری به مساحت ۳۱۸ متر به ارزش ۳۵ میلیارد ریال در قبال دریافت شش فقره چک کوتاه‌مدت و بلندمدت تا سال ۹۵ در صلح‌نامه‌ای به دو شخص حقیقی منتقل شده است که به‌اشتباه تحت سرفصل پیش‌دریافت‌ها نمایش داده شده و از بابت شناسایی درآمد و بهای تمام‌شده و خروج از سرفصل‌های دارایی‌های نگهداری‌شده برای فروش و پیش‌دریافت ثبتی در دفاتر سال ۹۳ اعمال نشده است.

مغایرت ۲۰ هزارتایی املاک شهرداری تهران

او ادامه داد: اسناد مالکیت زمین و ساختمان‌های شهرداری تهران در بخش اختصاصی در مخزن اسناد مالکیت واقع در سازمان املاک و مستغلات نگهداری می‌شود و به ‌منظور مشاهده عینی اسناد مالکیت، فهرست اسناد مالکیت در زیر سیستم اموال اخذ و با سیستم جامع املاک موجود در سازمان املاک و مستغلات انطباق، سپس مشاهده عینی شده است.

نتایج حاصل از تطبیق این دو سیستم نشان می‌دهد که تعداد اسناد مالکیت طبق سیستم فاینانس، زیر سیستم اموال برای مناطق بیست‌و‌دوگانه چهار هزارو ۷۵۳ فقره بوده که صرفا دارایی‌های اختصاصی است؛ اما تعداد اسناد مالکیت طبق سیستم جامع املاک برای مناطق ۲۴هزارو ۶۶۴ فقره شامل دارایی‌های اختصاصی و عمومی است و می‌بینید که انطباق بین این دو سیستم وجود ندارد و مغایرت موجود نیز توجیه نشده است.

۳ هزارو ۷۰۰ ملک در دست شهرداری فاقد سوابق

حسابرس منتخب شورا با بیان اینکه سه‌هزارو ۷۱۱ فقره اسناد مالکیت مندرج در سیستم فاینانس رؤیت نشده و در سامانه سازمان املاک فاقد سوابق است، گفت: برای هزارو ۱۸۰ فقره از اسناد مالکیت در سیستم جامع املاک صرفا تصویر اسناد ارائه شده و اصل اسناد رؤیت نشده است و از مجموع ۲۴هزارو ۶۶۴ فقره اسناد مالکیت موجود در سیستم جامع املاک صرفا هزارو ۲۱۲ فقره از اسناد به‌صورت تک‌برگی است.

او افزود: لیست املاک و زمین‌های موجود طبق نرم‌افزار‌های حسابداری شرکت مترو هزارو ۵۹۳ ردیف و به مبلغ هزار‌و ۸۱۲ میلیارد ریال است، درحالی‌که صورت ریز تهیه و ارائه‌شده توسط واحد املاک هزارو ۲۲۷ ردیف و به مبلغ هزارو ۸۰۲ میلیارد ریال است که هم در ردیف و هم در مبالغ شاهد تناقض هستیم و از طرف دیگر فهرست املاک ارائه‌شده توسط واحد حقوقی هزارو ۵۳۹ ردیف و بعضا دارای متراژ است که قابل مقایسه و تطبیق و ردیابی با دو فهرست دیگر نیست.

مترو و زمین‌های متصرفه انتقال‌نیافته و نامشخص

همتی در ادامه گفت: اسناد مالکیت حداقل ۸۶ هکتار از زمین‌های واقع در طرح‌های مترو به نام شرکت انتقال نیافته و میزان و متراژ اراضی موات متصرفه در تمام خطوط مترو مشخص نشده است.

ضمن اینکه وضعیت مالکیت زمین‌ها و حدود ۱۲ باب ساختمان‌های مربوط به دانشکده مترو، حدود ۴۴۴ دستگاه خانه‌های سازمانی و ساختمان‌های ستادی به بهای تمام‌شده ۱۰۹ میلیارد ریال، ۳۱ هکتار تصرفی موضوع تبصره ۱ ماده ۲ شورای انقلاب شامل هفت هزار و ۲۰۰ مترمربع از اراضی موات و تصرفی متعلق به شهرداری یا سازمان زمین شهری، پنج هکتار از اراضی زمین شهری منطقه در دشت و حدود ۳۱ هکتار زمین‌های بلااستفاده دیگر تاکنون مشخص نشده است.

ساختمان‌های شهرداری بدون عقد قرارداد در اختیار بانک شهر است!

همتی با بیان اینکه با توجه به مشاهدات عینی به‌عمل‌آمده از سازمان املاک باید بگوییم تعداد ۱۴۷ باب از ساختمان‌های مناطق در اختیار اشخاص ثالث است که مستندات مربوط به اجاره آن‌ها مشاهده نشده، گفت: همچنین بخشی از ساختمان‌های اداری همه مناطق ۲۲گانه شهرداری بدون عقد قرارداد در اختیار بانک شهر قرار گرفته است و اجاره‌ای نیز در حساب‌ها ثبت نشده و امکان مشاهده املاک آن هم به تعداد ۱۱۶ فقره برای این مؤسسه فراهم نشده است و بر همین اساس اظهارنظر درباره اینکه این املاک در اختیار شهرداری است یا نه، امکان‌پذیر نیست.

همتی ادامه داد: در سال مالی مورد رسیدگی (۹۳) هفت فقره پلاک ثبتی اراضی به مبلغ ۱۰۲ میلیارد ریال از دفاتر شهرداری منطقه ۵ خارج شده است، اما هیچ‌گونه مدرکی درخصوص واگذاری دارایی‌های مذکور از جمله گزارش کارشناس رسمی دادگستری و اسناد نقل و انتقال مالکیت ارائه نشده است. به همین دلیل، صحت محاسبات و ارزشیابی آن امکان‌پذیر نیست.

۱۲ هزار مترمربعی که به بنیاد تعاون ناجا داده شده و مدارکی ندارد

وی افزود: بر اساس قراردادی مورخ بهمن‌ماه سال ۹۳ بین شهرداری تهران به نمایندگی سازمان املاک و شرکت تعاونی اعتبار ثامن‌الائمه به نمایندگی بنیاد تعاون ناجا بابت فروش بخشی از اراضی سازمان خدمات موتوری به متراژ ۱۲ هزار و ۹۰۳ مترمربع به مبلغ ۸۳۹ میلیارد ریال به حساب دارایی‌ها منظور شده است و طبق بررسی‌های انجام‌شده ملک به بنیاد مزبور واگذار و تحویل داده شده است، اما نسبت به ثبت انتقال دارایی در دفاتر سازمان املاک اقدامی صورت نپذیرفته و از طرف دیگر، مدارک مالکیت ثبتی ملک و نحوه انتقال ثبتی آن به بنیاد نیز مشخص نشده است.

تخلفات برج باغ در منطقه ۲۲ که تازه خودش را نشان می‌دهد

وی ادامه داد: بر اساس طرح تفصیلی مصوب سال ۷۸ توسط کمیسیون ماده ۵ در راستای طرح جامع مصوب سال ۷۰ شهر تهران ۷۰ درصد از اراضی بالای هزار متر به صورت رایگان جهت تأمین خدمات عمومی شهر از مالکان به منطقه منتقل و صرفا در ۳۰ درصد از اراضی مجوز ساخت صادر شد که در این‌باره بیان چند نکته ضروری است.

طبق بررسی‌های انجام‌شده و گزارشات دریافتی از واحد تعیین وضعیت دایره املاک و مستغلات، اراضی بالای هزار مترمربع منطقه ۲۲ که بر اساس مصوبه مزبور تملک شده بود، شامل دوهزارو ۲۵۵ قطعه بوده است.

اما در سال جاری گزارش حسابرسی در خصوص میزان و نحوه اجرای مصوبه فوق، شناسایی، تملک و انتقال مالکیت و… اقدام متفاوتی صورت گرفته و با توجه به مغایرت مفاد و مواد قانونی تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها مبنی بر دریافت رایگان حداکثر ۲۰ درصد از اراضی جهت خدمات عمومی و صدور آرای متعدد، دیوان عدالت اداری بر غیرقانونی و غیرشرعی‌بودن اقدامات شهرداری تهران و ابطال مصوبه کمیسیون ماده ۵ اقدام کرده، اما تعیین آثار مالی ابطال قانونی این رویه شهرداری در گذشته میسر نبوده است.

ایران‌مال هنوز پول زمینش را به شهرداری نداده

همتی، حسابرس منتخب شورا، در ادامه به زمین واگذارشده مترو برای ساخت پروژه‌ای که امروز «ایران‌مال» است، اشاره کرد و گفت: شرکت مترو بدهی قطعی ناشی از حسابرسی بیمه‌ای به مبلغ ۵۵۰ میلیارد ریال را در حساب‌ها ثبت نکرده است.

مانده حساب‌های دریافتی عملیاتی شهرداری منطقه ۲۲ از آقای علی انصاری – مالک شرکت توسعه ساختمانی البرز تات – به مبلغ ۳۱۸ میلیارد ریال بابت باقی‌مانده بهای زمین واگذارشده در سال ۸۹ که ۲۷ هکتار بود که تاکنون وصول نشده است و از طرفی در سال جاری طی دستور دریافت مبلغ ۲۷۰ میلیارد ریال به واسطه دریافت چک و حواله از شرکت توسعه ساختمانی البرز تات به سرفصل درآمد‌های عملیاتی غیرمستمر منظور شده است.

همتی در ادامه به موردی اشاره کرد که در دوره چهارم شورا یکی از اعضای شورا (رحمت‌الله حافظی) درباره تشکیک در صحت مبالغ فروش بلیت مترو و حساب‌هایی که به آن‌ها واریز می‌شوند، گزارش داد و خواستار پیگیری شد.

او در توضیح این بند حسابرسی سال ۹۳ گفت: درآمد حاصل از فروش بلیت مترو توسط شرکت بهره‌برداری مترو در سال ۹۳ به مبلغ هزارو ۶۳ میلیارد ریال نیز بود و آمار فروش بلیت الکترونیک به صورت تراکنشی توسط شرکت پیمانکار فروش بلیت (توسن) اعلام شد و شرکت بهره‌برداری کنترلی بر صحت این آمار‌ها نداشت و این نیز قابل پذیرش نیست.

او در ادامه گفت: بررسی‌ها نشان داد که یک فقره زمین به عنوان معوض سهم منطقه از محل یکی از بند‌های طرح تفصیلی منطقه ۲۲ از اراضی تحت تملک شرکت تعاونی مسکن هوا‌فضای سپاه به متراژ حدود هزار و ۲۰۹ مترمربع و بهای تمام‌شده یک میلیارد ریال بابت صدور مجوز از شرکت تعاونی مذکور تملک شد، اما بهای تمام‌شده بر‌اساس مبنای ارزش‌گذاری محاسبه نشده است.

همتی در عین حال اعلام کرد که به نظر این مؤسسه به استثنای بند‌های فوق‌الذکر که قرائت شد، وضعیت حسابرسی تلفیقی شهرداری تهران در سال ۹۳ به‌صورت مشروط پذیرفته خواهد شد.

اما در پاسخ به موارد مطرح‌شده در این حسابرسی، زارعلی، مدیر ذی‌حسابی شهرداری تهران، در پاسخ به این ابهامات گفت: در گزارش حسابرسی سال ۹۳ شهرداری تهران در قالب چندین زونکن پاسخ‌های خود را ارائه کرده است که به اختصار به برخی ابهامات پاسخ داده می‌شود.

برای مثال یکی از ایراد‌های حسابرس در مورد ارائه دو قطعه زمین آن هم با تخفیف ۵۰ درصدی به تعاونی مسکن شماره دو کارکنان سازمان بازنشستگی بود که باید اعلام کنیم طبق تبصره دو ماده ۹ آیین‌نامه مالی سازمان املاک و مستغلات، در صورت موافقت شهردار تهران این اختیار وجود دارد که تا ۵۰ درصد برای املاک مورد واگذاری به تعاونی‌های مسکن کارکنان شورا و شهرداری تخفیف داده شود و این رویداد نیز در دفتر اسناد حسابداری منطقه یک ثبت شده است.

او افزود: یکی‌دیگر از ایرادات حسابرس این بود که فیمابین شهرداری و قوه قضائیه توافقی شده مبنی بر واگذاری اراضی شمال بزرگراه بابایی به شهرداری تهران و دریافت ۱۴ هکتار از اراضی شمال بزرگراه خرازی توسط شهرداری به تعاونی مسکن ۱۱‌گانه قوه قضائیه و شورای نگهبان که باید بگویم در قبال واگذاری اراضی شمال بزرگراه شهید خرازی مقرر شده است زمین‌هایی از طرف قوه قضائیه به شهرداری واگذار شود که در حال پیگیری هستیم.

مدیر ذی‌حسابی شهرداری تهران با بیان اینکه یکی از ابهامات نیز در مورد توافق‌نامه شهرداری و بنیاد تعاون سپاه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان و ورود بانک انصار و مؤسسه مالی مهر و ثامن‌الائمه به پروژه‌های متروسازی بود، اظهار کرد‌: بانک انصار در نظر دارد به عنوان بانک عامل فرایند‌های مالی در حوزه تعاملات طرف‌های موافقت‌نامه را پشتیبانی کند و تأمین بخشی از منابع مالی را بر عهده گیرد.

بنیاد در نظر دارد در قبال اخذ مجوز‌ها و املاک مورد نیاز خود و مؤسسات وابسته از شهرداری تهران نسبت به تأمین منابع مالی پروژه‌های در دست اجرا و آتی شهرداری کمک کند همچنین قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان پیمانکار در پروژه‌هایی که شهرداری در سطح شهر تهران معرفی می‌کند، فعالیت می‌کند و بدیهی است که بنیاد تعاون سپاه و مؤسسات وابسته پلاک ثبتی مورد نیاز را ترجیحا از بین املاک معرفی‌شده شهرداری انتخاب می‌کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.