سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کتاب«جستجوگر بی‌قرار حقیقت» منتشر شد...

کتاب«جستجوگر بی‌قرار حقیقت» منتشر شد

چکیده :باید تناقض‌ها و پارادوکس‌های‌مان را حل کنیم؛ مسئله اساسی که باید حل شود محدودیت قدرت و نسبت دین با دولت است. با دستکاری‌های ظاهری و تغییر اسم‌ها مشکل حل نمی‌شود؛ اگر ریل‌گذاری درست نباشد فردا دوباره همین مشکلات را...


کلمه- گروه خبر: کتاب «جستجوگر بی‌قرار حقیقت» در ۱۹۴ صفحه منتشر شد. این کتاب که شامل ۴۰ نامه و مصاحبه است با زهرا رهنورد در مقطع تاریخی اردیبهشت ۸۸ تا پیش از حصر خانگی در بهمن ۸۹، به مناسبت ده‌سالگی جنبش سبز منتشر شده است.

«روایت ده‌ساله» عنوان نشستی بود که همزمان با رونمایی از این کتاب در پاریس برگزار شد. در این نشست، اردشیر ارجمند (حقوقدان و مشاور میرحسین موسوی) و علیرضا رجایی (روزنامه‌نگار و فعال ملی‌مذهبی) سخنرانی کردند و آریا آرام‌نژاد (آهنگساز و ترانه‌سرا) به اجرای برخی از آثار شناخته شده‌اش در جنبش سبز پرداخت.

امیرارجمند در این نشست بر هویت و مبانی ثابت جنبش سبز از جمله حق حاکمیت مردم و استقلال کشور تاکید کرد و گفت: «نه جنبش سبز ایستا بود و نه رهبرانش؛ این جنبش مبانی روشنی داشت اما هرگز در راهبردها، شعارها و مطالباتش ایستا نبود و همواره متحول شد».

او با انتقاد از پاره‌ای دیدگاه‌های ساده‌انگارانه درباره اصلاحات ساختاری گفت: مثلا زمان‌دار کردن ولایت فقیه در دوره‌های چند ساله را مطرح می‌کنند در حالیکه آنچه باید محدود شود اختیارات اوست و بدون پاسخگو کردن او و تنها با مدت‌دار کردن رهبریش مشکل حل نمی‌شود».

امیرارجمند افزود: «باید تناقض‌ها و پارادوکس‌های‌مان را حل کنیم؛ مسئله اساسی که باید حل شود محدودیت قدرت و نسبت دین با دولت است. با دستکاری‌های ظاهری و تغییر اسم‌ها مشکل حل نمی‌شود؛ اگر ریل‌گذاری درست نباشد فردا دوباره همین مشکلات را داریم».

علیرضا رجایی دیگر سخنران این نشست بر اهمیت «تئوری‌پردازی و کشف دینامیزم و ظرفیت‌های جنبش سبز» تاکید کرد و گفت: «اگر یک رخداد تاریخی امکان راهگشایی در مقاطعی غیر از مقطع وقوعش داشته باشد ما با باید آن دینامیزم آن را کشف و به استمرارش کمک کنیم». به باور او «ادامه سرکوب و حصر تا امروز یعنی نظام حاکم، ضرباهنگ این جریان را بیش از ما می‌فهمد و مانع از نحقق نهادهای مشخص و معین ناشی از این جنبش می‌شود».

او افزود : «اگر در برابر بسیج انقلابیِ حاکم، بسیج اجتماعیِ مقاوم نباشد یکه‌تازی و یکه‌سالاری اتفاق می‌افتد و این بسیج اجتماعی بی‌نظیر همان است که در سال۸۸ به وجود آمد».

رجایی گفت: «من خود را متعلق به آن نقطه از جنبش سبز می‌دانم که میرحسین موسوی گفت: دندان شکنجه‌گران به استخوان مردم رسیده است؛ دندانی که تا امروز هم روی استخوان مردم است».

در آغاز و پایان نشست، ضمن توزیع و توضیح کتاب «جستجوگر بی‌قرار حقیقت» برای حاضران، یکی از نامه‌های تاریخی زهرا رهنورد خطاب به رئیس وقت قوه قضائیه خوانده شد.

فایل صوتی سخنرانی‌ها و اجرای آریا آرام‌نژاد نیز در کلمه منتشر خواهد شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.