سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سوء تفاهمی درباره سپاه بعد از دوم خرداد...

سوء تفاهمی درباره سپاه بعد از دوم خرداد

چکیده :حتی در زمان اوج درگیری رهبری با دولت محمد خاتمی هم، رئیس جمهور اصلاح طلب هنوز در بدنه سپاه طرفدارانی داشت، اما واقع بینانه نبود تصور شود که این سپاهیان، در مقابل گرایش فرماندهان به شدت محافظه کار خود علیه دولت خاتمی، مقاومتی نشان دهند. همان طور که تصور شتابزده بسیاری از تحلیلگران در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم، ریشه ای در واقعیت نداشت که تصور می‌کردند در سپاه، "جناح رهبری و جناح احمدی نژاد" در رقابت با یکدیگرند! تصوری که در ایالات متحده طرفداران پروپاقرصی داشت، و شواهد نشان می‌داد برخی از حامیان دولت دهم، در تقویت آن نزد آمریکایی‌ها نقش...


 حسین باستانی

۱- بعد از شمارش آرای دوم خرداد ۱۳۷۶، معلوم شد که در شهرک شهید محلاتی، محل زندگی بسیاری از پرسنل سپاه پاسداران در تهران، محمد خاتمی حدود ۷۰ درصد آرا را به دست آورده است. انتشار چنین خبری، باعث رواج این تحلیل شد که “بدنه سپاه پاسداران حامی اصلاحات است”.

۲- پیش از انتخابات دوم خرداد، محمدعلی موحدی کرمانی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، در نامه ای محرمانه که در داخل این نیرو توزیع و در رسانه های رقیب افشا شده بود، از سپاهیان خواسته بود به علی اکبر ناطق نوری رای بدهند و به همین علت، رای ۷۰ درصدی شهرک شهید محلاتی به خاتمی بسیار معنی دار بود. تحلیلگرانی که از این رای، حمایت بدنه سپاه از خاتمی در مقابل محافظه کاران را نتیجه می گرفتند، البته بی توجه نبودند که در جاهایی مثل شهرک شهید محلاتی، فرزندان پاسداران هم رای می دهند که به طور میانگین کمتر از پدرانشان محافظه کار هستند، اما خیلی از این تحلیلگران، یک متغیر مهمتر را در نظر نگرفته بودند: اینکه اغلب سپاهیانی که به خاتمی رای داده بودند، در عین حال پیرو سرسخت آیت الله خامنه ای هم بودند. آنها در میان کاندیداهایی که همگی را مورد تایید نظام می دانستند، خاتمی را به رقبایش ترجیح داده بودند، اما در صورتی که رهبر جمهوری اسلامی در مقابل خاتمی و یارانش می ایستاد (اتفاقی که در سال های بعد افتاد)، بسیاری از آنها ممکن بود به طرفداری از خاتمی ادامه ندهند.

۳- در بحبوحه افشاگری های روزنامه “خرداد” بر سر قتل های زنجیره ای، روزی من صبح زود به دفتر این روزنامه رفته بودم تا مطلب هفتگیم را تحویل بدهم (در آن زمان، برای مدتی در خرداد و صبح امروز توامان کار می کردم). یکی از تلفن ها زنگ زد و تماس گیرنده خود را با ذکر نام و محل خدمت، سرهنگ سپاه معرفی کرد. گفت که طرفدار آقای خاتمی و از خوانندگان پروپاقرص روزنامه خرداد است و به مدیر مسئول آن عبدالله نوری “از زمانی که نماینده امام در سپاه بوده ارادت دارد” اما انتقادی هم به روزنامه خرداد دارد. گفتم بفرمایید من به همکاران منتقل می کنم. گفت در شماره دیروز خرداد تیتری وجود دارد که نقل قولی از رهبری است؛ تیترش هست “مقام رهبری” گفت فلان؛ فکر نمی کنید این کمی توهین آمیز است؟ گفتم چرا؟ گفت: باید می نوشتند “مقام معظم رهبری”، “مقام رهبری” خوب نبود. این گفتگو کننده، قاعدتا یکی از همان سپاهیانی بود که رای دادنشان به خاتمی، باعث برداشت های زودهنگام شده بود. سپاهیانی اینچنین، خاتمی را دوست داشتند، اما تا زمانی که آیت الله خامنه ای، در مقابل دولت خاتمی نایستاده باشد.

۴- البته حتی در زمان اوج درگیری رهبری با دولت محمد خاتمی هم، رئیس جمهور اصلاح طلب هنوز در بدنه سپاه طرفدارانی داشت، اما واقع بینانه نبود تصور شود که این سپاهیان، در مقابل گرایش فرماندهان به شدت محافظه کار خود علیه دولت خاتمی، مقاومتی نشان دهند. همان طور که تصور شتابزده بسیاری از تحلیلگران در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم، ریشه ای در واقعیت نداشت که تصور می‌کردند در سپاه، “جناح رهبری و جناح احمدی نژاد” در رقابت با یکدیگرند! تصوری که در ایالات متحده طرفداران پروپاقرصی داشت، و شواهد نشان می‌داد برخی از حامیان دولت دهم، در تقویت آن نزد آمریکایی‌ها نقش داشتند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.