سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مصطفی معین: باید تلاش که جریانهای قدرت از انحصارطلبی و افراط دست بردارند و به حقوق ...

مصطفی معین: باید تلاش که جریانهای قدرت از انحصارطلبی و افراط دست بردارند و به حقوق اساسی ملت تن دهند/ آیین گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس نهضت آزادی ایران برگزار شد

چکیده :در مقابله با قدرت سلطه گری که کیان ملت و نظام ما را هدف قرار داده ضرورتی بالاتر از تفاهم،انسجام و همبستگی ملی وجود ندارد. امروز باید به فکر ایران باشیم و در این مسیر با دعوت عموم به گفتگو و آشتی ملی، سرمایه های اجتماعی را تقویت کنیم. باید تلاش و تشویق کنیم که جریانهای قدرت از انحصارطلبی و افراط دست بردارند و مسئولان به حقوق اساسی ملت تن دهند. ضروری است با تن سپردن به تغییر از نظر نگرشها و باورها، برخورد ریشه ای با انواع فساد و فقر و ایجاد تحول و اصلاحات ساختاری و عمیق در همه عرصه های سیاسی، مدیریتی و فرهنگی آینده ای بهتر برای ایران عزیز و اسلامی رقم...


به گزارش روابط عمومی نهضت آزادی ایران، روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ مراسمی در منزل هاشم صباغیان، وزیر کشور دولت موقت و عضو شورای مرکزی نهضت آزادی، در گرامی‌داشت پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس نهضت آزادی ایران و یادبود پیشگامان این حزب ملی و اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، مصطفی معین، وزیر اسبق علوم در دولت‌های سازندگی و اصلاحات، و محمد توسلی سخنرانی کردند.

علاوه بر از اعضا و علاقمندان نهضت آزادی، شماری از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نظیر احمد زیدآبادی، فیض الله عرب سرخی، مریم شربت‌دار قدس، جواد امام، محمد کیانوش راد، عبدالفتاح سلطانی، فاطمه گوارایی، تقی شامخی، حامد سحابی، علی رفیعی، مرتضی الویری، حسین موسویان، علی نظری، عبدالله مومنی، محمود صادقی، حبیب الله پیمان، خسرو دلیرثانی، عمادالدین باقی، مهدی شیرزاد، قربان بهزادیان نژاد، محمدرضا جلایی پور، علی تاجرنیا، حسن اسدی زیدآبادی، فریده غیرت، مینو مرتاضی لنگرودی، محمد محمدی اردهالی، امیر طیرانی، محمد امین هادوی، حسین مرعشی، لقمان ستوده، سید محمود دعایی، محمد جواد حق شناس، مسعود باستانی، ابراهیم اصغرزاده، محمدجواد مظفر، رضا خجسته رحیمی و تعدادی دیگر از فعالین سیاسی و اجتماعی نیز حضور داشتند.

گفتنی است نهضت آزادی ایران در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۰ توسط شخصیت‌های تاثیرگذاری همچون مهندس مهدی بازرگان، آیت الله سید محمود طالقانی و دکتر یداله سحابی به عنوان یک حزب ملی و اسلامی تاسیس شد.

در مراسمی که روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ به مناسبت پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس نهضت آزادی ایران برگزار شد، مصطفی معین وزیر اسبق علوم در دولت اصلاحات به ایراد سخنرانی پرداخت.

مصطفی معین در این مراسم ضمن تبریک به مناسبت سالگرد تاسیس نهضت آزادی و گرامیداشت یاد موسسان و و پیشگامان آن، تقارن این مناسبت را با ایام ضیافت الهی به فال نیک گرفت و از حضور خود در این برنامه ابراز خوشحالی نمود.

معین توصیه مهم حضرت علی(ع) در زمینه تقوا، نظم و اصلاح را بعنوان راهگشای همیشگی امور در جامعه عنوان داشت و پالایش و تنزیه خویشتن بر پایه تقوا و گسترش ظرفیتهای درونی، تفکر و مدیریت و برنامه ریزی راهبردی بر اساس نظم، بهسازی و اصلاح مناسبتهای انسانی و اجتماعی بر پایه اخلاق و قانون را اساسی ترین موازین رشد و پیشرفت جامعه دانست و عنوان کرد: «انصافاً تاسیس نهضت آزادی در یکی از حساسترین مقاطع تاریخ ایران یک پاسخ سنجیده و دقیق به نیاز توسعه انسانی و اجتماعی بود و آیت اله طالقانی، مهندس بازرگان و دکتر سحابی بعنوان سرمایه های ارزشمند اجتماعی کشور و پایه گذاران این جریان سیاسی نماد بارز توصیه های سه گانه امیرالمومنین به شمار می آیند.»

وزیر اسبق علوم آورده ها و سرمایه های نهضت آزادی در طول شش دهه گذشته را در چهار سطح تقسیم بندی کرد: «آورده های معرفتی و فکری، آورده های اخلاقی، آورده های مدنی و اجتماعی و آورده های سیاسی.»

مصطفی معین آورده های معرفتی و فکری نهضت آزادی را در رأس همه دستاوردهای آن دانست و عنوان کرد: « پاسخگویی به مهمترین سوالات زمان اعم از فرهنگی، هویتی، سیاسی و اجتماعی از نگاه دین و ملیت مهمترین کارویژه افرادی نظیر بازرگان، سحابی و طالقانی بود که به حق می توان آنها را از پیشگامان نهضت روشنفکری دینی در ایران دانست.»

معین صداقت، صراحت، پایبندی به اصول و پرهیز از بده بستانهای رایج سیاسی را یک سرمایه عظیم اخلاقی و اجتماعی برای نهضت آزادی برشمرد و گفت: «شهامت اخلاقی، شجاعت سیاسی و علمی، سلامت مالی و اداری و مردمگرایی موحدانه الگوهای قابل توجهی هستند که بزرگان این جریان برای جامعه و نسلهای مختلف به یادگار گذاشته‌اند.»

وی دیگر دستاورد نهضت آزادی را در طول شش دهه گذشته، آورده های مدنی و اجتماعی عنوان داشت و تاسیس نهادهایی نظیر شرکت یاد، شرکت انتشار، مدارس کمال و کوثر و مجموعه های خیریه و نیکوکاری را جزوی از همین دستاوردها برشمرد که توانسته اند به سهم خود برخی از مشکلات اقشار خاصی از جامعه را برطرف نمایند.

مصطفی معین در تبیین آورده های سیاسی بزرگان نهضت آزادی به فعالیت سنجیده و فعالانه همراه با میانه روی و استمرار و رویکرد گام به گام اشاره نموده و ایجاد لایه های ضداستبدادی و آزادیخواهانه را محصول این فرآیند عنوان کرد. به گفته این فعال سیاسی همین وجه از رویکرد نهضت باعث شد تا در طول شش دهه فعالیت خود مورد تکریم و احترام بزرگان و بخش های مختلف حاکمیتی و اجتماعی قرار گیرد و تاییدات مستمر مرحوم دکتر مصدق از ایشان در قبل از انقلاب و انتصاب مهندس بازرگان به نخست وزیری دولت موقت و سایر بزرگان در شورای انقلاب توسط رهبر فقید انقلاب اسلامی مؤید این موضوع است.

وی با اشاره به سوابق آشنایی خود با تفکرات پیشگامان نهضت در دوران تحصیل و مبارزات انقلابی و مسئولیتهای مختلف نظیر دوره اول مجلس شورای اسلامی و مسئولیتهای دولتی عنوان داشت: « آنچه که من از دور و نزدیک در عالم سیاست و جامعه و فعالیتهای مدنی مشاهده نموده ام، برخورداری حداکثری این فرهیختگان از اخلاق و تقوا، نظم و برنامه، اعتدال،ثبات قدم و زمانه شناسی بوده است.»

مصطفی معین در بخش پایانی سخنان خود شرایط کنونی کشور را یأس آلود و نگران کننده دانسته و سختی معیشت و گرفتاری سیاسی را دلیلی برای بازنگری در سیاستهای نادرستی خواند که منجر به پیدایش وضع موجود شده است. وی بازگشت و تامل چندباره درباره مفاهیمی نظیر آزادی و عدالت، اخلاق و معنویت، دموکراسی و حقوق بشر و کرامت انسانی را ضرورتی انکارناپذیر قلمداد کرده و عنوان کرد: «در مقابله با قدرت سلطه گری که کیان ملت و نظام ما را هدف قرار داده ضرورتی بالاتر از تفاهم،انسجام و همبستگی ملی وجود ندارد. امروز باید به فکر ایران باشیم و در این مسیر با دعوت عموم به گفتگو و آشتی ملی، سرمایه های اجتماعی را تقویت کنیم. باید تلاش و تشویق کنیم که جریانهای قدرت از انحصارطلبی و افراط دست بردارند و مسئولان به حقوق اساسی ملت تن دهند. ضروری است با تن سپردن به تغییر از نظر نگرشها و باورها، برخورد ریشه ای با انواع فساد و فقر و ایجاد تحول و اصلاحات ساختاری و عمیق در همه عرصه های سیاسی، مدیریتی و فرهنگی آینده ای بهتر برای ایران عزیز و اسلامی رقم بزنیم.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.