سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

شجاعت صلح!

چکیده :صلح از آنِ امامی است که پشت پرده را به خوبی می بیند اما افراد تنگ نظر نه تنها پشت پرده بلکه روی پرده را هم به خوبی نمی بینند. نرمش قهرمانانه سخت تر از جهاد قهرمانانه است، امام حسن(ع) این قهرمانی و شجاعت را برگزید و انتخاب...


مجتبی لطفی:

امروزه گاه و بی گاه سخنانی از زبان رئیس جمهور می شنویم که با موارد مشابه تناقض دارد و ای کاش روحانی برمی گشت و مروری بر سخنان گذشته خود می کرد، توجه کنید!

روحانی: “در صلح و قرارداد صلح و نرمش در برابر نیروی مقابل آنجا که به حق است حق را پیروز می سازد و شخص را در فشار قرار می دهد و اینجاست که اجر برای کسی است که مسیر حق را می پیماید.
جنگ بدر و احد پیروز حق بود اما پیروزی شخص پیامبر هم بود اما در صلح حدیبیه حق پیروز شد اما عده ای کوتاه نظر در برابر شخص پیامبر زبان به اعتراض گشودند که چرا این ماده و این چرا این چنین و چرا آن چنان و چرا این همه عقب نشینی.’

کوتاه نظران عاقبت بینی را گاهی عافیت طلبی می بینند اما عافیت بینی و تدبیر غیر از عافیت طلبی است.

حتی بزرگان و صحابه عظیم الشأن و یاران نزدیک پیامبر امثال «حجر» هم دچار تعجب می شدند و گاهی تقاضای مرگ می کنند و این نشان می دهد که شجاعت در صلح به مراتب بالاتر از شجاعت در جنگ است. امام حسن صلحی را برگزید که هم حفظ دماء مسلمین در آن بود و هم وحدت و اتحاد در جهان اسلام در برابر خطر رومی که آن روز کل جهان اسلام را تهدید می کرد.

صلح به معنای در نظر داشتن هدف و آرمانی والاتر آن آرمانی است که ممکن است برای برخی افراد مشهود و آشکار نباشد.

صلح از آنِ امامی است که پشت پرده را به خوبی می بیند اما افراد تنگ نظر نه تنها پشت پرده بلکه روی پرده را هم به خوبی نمی بینند. نرمش قهرمانانه سخت تر از جهاد قهرمانانه است، امام حسن(ع) این قهرمانی و شجاعت را برگزید و انتخاب کرد.

باید درس عقلانیت،تدبیر، میانه روی و اعتدال از زندگی ائمه در برابر افراط گران و خشونت طلبانی که حتی در کنار معصوم هم نمی توانستند راه مدارا را به خوبی لمس کنند و به آن پایبند بمانند و گاهی زبان به گله و اعتراض می گشودند را بیاموزیم .

سکوت به آن معنا نیست که در برابر راه ناحقی تسلیم شویم صلح غیر از تسلیم است و تشخیص صلح و تسلیم و تفکیک آن هم تفکر و تدبیر می خواهد و هم به سعه صدر و حوصله نیاز دارد.

پی نوشت: “شجاعت صلح” آنجا مثمرثمر است و شجاعانه تر که هر چه زودتر و کم هزینه تر؛ و جنگ ۸ ساله تجربه خوبی برای ماست تا به نوشیدن جام زهر نرسیده!

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.