سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

آیا دریاچه ارومیه احیا شده است؟

چکیده :هر چند که باید از لطف طبیعت خشنود بود و نیمه پر لیوان را دید، اما نباید از نیمه خالی لیوان هم غافل شد. حجم آب فعلی موجود در دریاچه تنها ٢٣ درصد و سطح مرطوب آن ۶٣ درصد سطح اکولوژیک آن است و این به معنی است که دریاچه هنوز در حالتی ناپایدار و آسیب پذیر از لحاظ اکولوژیک به سر می...


 کاوه مدنی

انتشار تصاویر ماهواره ای دریاچه ارومیه این باور عمومی را ایجاد کرده که در اثر بارندگی های اخیر، دریاچه بهترین وضعیت خود را در طی چند سال گذشته که تلاش برای احیای آن در جریان بوده است، تجربه می کند.

با نگاهی به این جدول درمی‌یابیم که ۶ سال پیش در فروردین‌ماه، دریاچه وضعیتی مشابه داشته و پس از آن به خاطر افزایش تبخیر در ماه‌های گرم و عدم تأمین حق‌آبه محیط زیستی آن، کوچکتر شده است.

هر چند که باید از لطف طبیعت خشنود بود و نیمه پر لیوان را دید، اما نباید از نیمه خالی لیوان هم غافل شد. حجم آب فعلی موجود در دریاچه تنها ٢٣ درصد و سطح مرطوب آن ۶٣ درصد سطح اکولوژیک آن است و این به معنی است که دریاچه هنوز در حالتی ناپایدار و آسیب پذیر از لحاظ اکولوژیک به سر می برد.

بنابراین در صورت تکرار خطاهای مدیریتی در تأمین سهم آب دریاچه، این ثروت طبیعی و ملی کشورمان باز از بین خواهد رفت و مسیر پیموده شده را باید دوباره تکرار کرد.

فراروDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.