سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » معترضان الجزایری پیروز شدند؛ انصراف عبدالعزیز بوتفلیقه از حضور در انتخابات...

معترضان الجزایری پیروز شدند؛ انصراف عبدالعزیز بوتفلیقه از حضور در انتخابات

چکیده :«عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور الجزایر به خواست مردم در پی اعتراض های گسترده در این کشور علیه حکومتش و مخالفت شان با تلاش وی برای یک ماندن در پست ریاست جمهوری برای پنجمین دوره تن داد و اعلام کرد که حضور در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انصراف می...


به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور  الجزایر  به خواست مردم در پی اعتراض های گسترده در این کشور علیه حکومتش و  مخالفت شان با تلاش وی برای یک ماندن در پست ریاست جمهوری برای پنجمین دوره تن داد و اعلام کرد که حضور در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انصراف می دهد.

رئیس جمهوری الجزایر در حالی از رقابت انتخاباتی این کشور کناره گیری کرد که اعتراض مخالفان وی نسبت به کاندیداتوری اش در انتخابات وارد سومین هفته خود شده بود.

بیش از هزار قاضی الجزایر روز گذشنه-دوشنبه- اعلام کردند که در صورت نامزدی عبدالعزیز تفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری بر روند رای گیری نظارت نخواهند کرد.

رئیس جمهوری الجزایر همزمان با انصراف از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که رای گیری روز ۱۸ آوریل به تعویق افتاده است. قرار بود انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در ۱۸ آوریل پیش‌رو برگزار شود.

بنا به اعلام عبدالعزیز بوتفلیقه انتخابات ریاست جمهوری پس از یک «کنفرانس ملی» که برای اصلاح نظام سیاسی و قانون اساسی تا پایان سال ۲۰۱۹ تشکیل می شود برگزار خواهد شد.

بنا به اعلام ریاست جمهوری الجزایر قانون اساسی جدید این کشور پیش از پایان سال ۲۰۱۹ به همه پرسی گذاشته خواهد شد. عبدالعزیز بوتفلیقه همچنین «نورالدین بدوی» وزیر کشور کنونی را به نخست وزیری منصوب کرد.

اعلام انصراف بوتفلیقه باعث شد که مردم این کشور بار دیگر به خیابان ها بریزند ولی این بار برای شادی و جشن و پای کوبی. صدها تن از جوانان و افراد مسن با در دست گرفتن پرچم الجزایر به جشن در خیابان ها پرداختند و مردم برای نشان دادن خوشحالی شان بوق های خودروهای خود را به صدا در آوردند.

با وجود این، انصراف رئیس جمهور الجزایر در حد کناره گیری از قدرت نیست و برای مدتی در قدرت می ماند و منتظر کنفرانس ملی درباره تغییرات سیاسی است.

خبرگزاری آلمان گزارش داد که خوش بینی محتاطانه ای بر افکار عمومی در الجزایر پس از اعلام انصراف بوتفلیقه حاکم شده است.

«خالد درارنی» روزنامه نگار و فعال سیاسی  الجزایری در توئیتی در توئیتر نوشت: اعلام انصراف بوتفیلقه اعلام تمدید دوره چهارم ریاست جمهوری اش است.دوره پنجم ریاست جمهوری وجود ندارد اما تمدید دوره چهارمش به شمار می رود. این رسوایی شرم آوری است.»

اما «سفیان جیلانی» رئیس حزب مخالف «نسل جدید» بی اعتمادی اش به وعده بوتفلیقه را پنهان نکرد به طوری که در توئیتی در توئیتر نوشت:«پیروزی در دور اول، نباید بسیج مردمی را متوقف کرد.نباید ریاست جمهوری کنونی تا پایان سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند، اعتمادی نیست.»

عبدالعزیز بوتفلیقه که برای مداوای پزشکی به سوئیس رفته بود روز یکشنبه به کشورش بازگشت.

رئیس جمهوری الجزایر از سال ۲۰۱۳ تا کنون به ندرت در انظار عمومی حضور یافته است. او پس از شدت گرفتن اعتراض‌ها به نامزدی مجددش در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات ظرف یک سال رای گیری مجدد برای انتخاب جانشینش برگزار خواهد کرد.

بوتفلیقه ۸۲ ساله از آوریل سال ۱۹۹۹ میلادی قدرت را در الجزایر در دست دارد. وی در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ علی‌رغم ضعف جسمانی و بیماری خود برای پنجمین بار نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام شد. از آن زمان تاکنون مردم و احزاب مخالف الجزایر در اعتراض به نامزدی بوتفلیقه تظاهرات برپا می کنند.

فرانسه در واکنش به انصراف بوتفلیقه از این اقدام رئیس جمهور بیمار الجزایر استقبال کرد.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه گفت که کشورش از انصراف عبدالعزیز بوتفلیقه از کاندیداتوری برای پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری استقبال می کند.

لودریان در بیانیه ای تأکید کرد که پاریس از تصمیم بوتفلیقه برای اتخاذ تدابیر برای نوسازی نظام سیاسی الجزایر نیز استقبال می کند.



Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.