سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی: مهم‌تر از جوان‌گرایی ائمه جمعه، متعادل بودن است...

آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی: مهم‌تر از جوان‌گرایی ائمه جمعه، متعادل بودن است

چکیده :به نظر می رسد، فساد گسترده در بین ائمه جمعه ای که سالهاست در این پست از سوی آیت الله خامنه ای قرار دارند، رهبری را مجبور کرده تا بعضی از ائمه جمعه را وادار به استعفا کرده، تا بتواند با جایگزینی روحانیان جوان این الیگارشی فاسد را درمان...


کلمه – گروه خبر: “نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان گفت: امام جمعه‌ها باید متعادل باشند، پدرانه عمل کنند، بر اساس جناح‌بندی‌های سیاسی عمل نکنند، حال جوان باشند یا غیرجوان.

فردی جوان باشد، اما تندرو و بی‌تجربه باشد، واویلا می‌شود. منظورم این است جوان‌گرایی خوب است، اما نباید یک‌جانبه نگریست.”

به گزارش کلمه طی این مدت، حدود پنج امام جمعه شهرهای مختلف از جمله امام جمعه های استان های گیلان، ایلام، ساوه، خوزستان و سیستان و بلوچستان تغییر کرده اند. عیسی جزایری امام جمعه خوزستان که استعفایش را هفته‌ی پیش نوشت، در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی سفری به لندن داشت که بسیار جنجالی شد، خصوصا پس از انتشار فیلم دست بوسی از او در فرودگاه، اعتراضات بسیاری متوجه این امام جمعه شد.

اما پیش از همه امام جمعه گیلان و ایلام بودند به خاطر فساد مالی گسترده‌ی خود و اطرافیانشان مجبور به استعفا شدند. امام جمعه گیلان طی چند سال در رشت از مردم پول گرفته بود تا مرکز خریدی بسازد اما با وجود پیش خرید مغازه های این مرکز خرید و واحدهای ساختمانی، هیچ واحدی به خریداران تحویل داده نشد و همین امر موجب اعتراض فراوانی از سوی جریان های عدالت خواه و مردم گیلان شد.

در مورد امام جمعه ایلام نیز، عکس پسر او با ماشینی گران قیمت و سپس انتشار عکس های زندگی خود امام جمعه از سوی جریان عدالت خواه نزدیک به اصول گرایان سبب شد تا وی نیز مجبور به استعفا شود.

البته دو امام جمعه‌ی تهران نیز نه به خاطر فساد مالی و یا سیاسی که به دلیل کهولت سن و بیماری از امامت جمعه این شهر استعفا دادند. احمد جنتی و محمد یزدی دو امام جمعه ای بودند که بالاخره تریبون نماز جمعه تهران را رها کردند و بازنشسته شدند.

این دو امام جمعه بیش از همه مصداق آنچه بودند که هاشم زاده هریسی، ائمه جمعه را از آن انزار داده است، یعنی خشونت کلامی و تهدید و ارعاب مردم و مخالفان سیاسی و مهم تر از همه دخیل بودن در جناح بندی های سیاسی و رفتار جناحی کردن.

اما از سوی دیگر به نظر می رسد، فساد گسترده در بین ائمه جمعه ای که سالهاست در این پست از سوی آیت الله خامنه ای قرار دارند، رهبری را مجبور کرده تا بعضی از ائمه جمعه را وادار به استعفا کرده، تا بتواند با جایگزینی روحانیان جوان این الیگارشی فاسد را درمان کند.

البته ائمه جوان نیز طی این مدت تلاش کرده اند همان طور که هاشم زاده هریسی گفته از خشونت کلامی فاصله گرفته و با حضور در اماکن عمومی و نشست و برخواست با مردم عادی، نشان دهند که فقط کشتی بان تغییر نکرده و سیاست کشتی بان نیز تغییر کرده است.

اما در کنار فساد مالی که بعضی ائمه جمعه گرفتار آن شده اند، خشونت کلامی، تهدید و ارعاب مخالفان سیاسی، همان طور که محمد یزدی از تریبون نماز جمعه مخالفان را وعده اعدام میداد و یا امام جمعه فعلی کرج که مرتب در حال تهدید کردن است از معضلاتی است که تریبون نماز جمعه را گرفتار کرده و برای همین هاشم زاده هریسی حل این معضل را نه فقط در تغییر سن امامان جمعه که در گفتار درمانی آنها نیز دیده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.