سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لیست ممنوع‌الکارهای موسیقی ایران ۴ نفره شد؛ مهدی یراحی ممنوع‌الکار شد...

لیست ممنوع‌الکارهای موسیقی ایران ۴ نفره شد؛ مهدی یراحی ممنوع‌الکار شد

چکیده :پس از انتشار موزیک ویدئوی پاره سنگ اعتراض تندروهای داخلی به این ترانه و موزیک ویدئو که در مذمت جنگ ساخته شده بود آغاز گشت. عده‌ای مدعی بودند که یراحی در این موزیک ویدئو دفاع مقدس را به سخره گرفته است. در این موزیک ویدئو یراحی بازوبند ارتش اس.اس را به بازو داشت و کلاه ارتش روس را به سر کرده بود و در واقع به تمامی جنگ‌های بزرگ جهان نهیب زده...


پس از علی قمصری، حمید عسگری و نگین پارسا، مهدی یراحی، دیگر خواننده پاپ ایرانی در اینستاگرام خود خبر از ممنوع‌الفعالیتی‌اش داد.

ماجرای مهدی یراحی به آخرین کنسرت او در اهواز و همچنین دومین اثر از سه گانه اجتماعی اول باز می‌گردد. یراحی که در کنسرت آذرماهش در تهران از انتشار ۳ موزیک ویدئو با مضامین اجتماعی خبر داده بود، در همان آذرماه تا امروز دو اثر از سه گانه‌اش را منتشر کرده است. این دو اثر به ترتیب «سرسام»‌ و «پاره سنگ» نام دارند.

پس از انتشار موزیک ویدئوی پاره سنگ اعتراض تندروهای داخلی به این ترانه و موزیک ویدئو که در مذمت جنگ ساخته شده بود آغاز گشت. عده‌ای مدعی بودند که یراحی در این موزیک ویدئو دفاع مقدس را به سخره گرفته است. در این موزیک ویدئو یراحی بازوبند ارتش اس.اس را به بازو داشت و کلاه ارتش روس را به سر کرده بود و در واقع به تمامی جنگ‌های بزرگ جهان نهیب زده بود.

پس از انتشار این موزیک ویدئو او در کنسرت خود در اهواز با لباس کارگران معدن هفت تپه روی صحنه حاضر شد. این اتفاقات در کنار هم شرایط را برای زیر سئوال بردن یراحی از سوی رسانه‌های تندرو آغاز کرد و زمزمه‌های ممنوع‌الفعالیتی او آغاز شد.
یراحی را از بهترین خوانندگان موسیقی پاپ مثال می‌زنند، شاید همین باعث شد که وزارت ارشاد به سرعت حکم ممنوع‌الفعالیتی برای او صادر کند.

پس از گذشت چند روز در برنامه رادیویی تهران من، مهدی یراحی در پاسخ به این پرسش که خبر ممنوع‌الفعالیتی خود را چه زمانی شنیده است، گفت: عصر روز چهارشنبه ۱۲ دی از طریق ناشر اثر مطلع شدم و آن‌ها هم از طریق تماس تلفنی دفتر موسیقی از موضوع آگاه شده بودند.

این خواننده پاپ افزود: بیش از یک سال برای گرفتن مجوز پاره سنگ رفتیم و آمدیم. می‌گفتند مجوز نمی‌دهیم. چند کلمه بود که دوستان تأکید داشتند عوض شود. حس آن رزمنده به من دست داده بود که مجبور است شناسنامه‌اش را دست کاری کند.»

📌گفتند بازوبند حزب نازی را بسته‌ و به شهدا توهین کرده‌اید! من یک کار ننگ بر جنگ و ضد جنگ درست کرده‌ام… من ادوار جنگ را می‌گویم، نه فقط جنگ هشت ساله خودمان را. من از نگاه مستقل خودم برای شهدا کار خوانده‌ام. من بچه اهوازم. من با صدای آژیر بزرگ شده‌ام. من حق دارم بپرسم. اما بدون جنجال، بدون شوآف. کنار بازوبند حزب نازی، کلاه روسی، پوتین انگلیسی، اورکت امریکایی، یک پلاک وجود دارد و این نماد جنگ‌های معاصر است. وقتی این‌ها را کنار هم می‌گذاریم، کسی نمی‌تواند شما را به محکوم به یک تعبیر خاص کند.

تا امروز قانونمند کار کرده‌ام و همیشه هم سرم مقابل قانون پایین است اما یک جاهایی نداشتن جسارت در برخی مدیران باعث خودسانسوری می‌شود که در عرصه‌های مختلف، از جمله موسیقی، مردم را به سطح برده است. من تمام مسأله‌ام این است! هنرمند کارش پرسش‌گری و رساندن حرف مردم به مسئولان و تلطیف فضای بین این دو است. اگر هنرمند صدای مردمش نباشد، عاشقانه بخواند تا راحت مجوز بگیرد و فقط بخواهد پول چاپ کند، این که دیگر نامش هنر متعهد نیست.

همه ما درگیر جنگ بودیم اما حال همه ما بعد از جنگ یکسان نبود. همه ما صدایمان به یک اندازه قدرت ندارد. چندی پیش یک هنرمند کاری نژادپرستانه و ضدعرب را بدون مجوز بیرون داد، اما چون مستقل نبود، وزارت ارشاد به سادگی از کنارش گذشت.

یراحی در این مصاحبه گفته است من در این مورد شیطنت کردم و هر تصمیمی که ارشاد بگیرد، کاملاً می‌پذیرم. برخی رسانه‌ها این جمله او را به عنوان عذرخواهی و اظهار ندامت تفسیر کردند.
پس از این گفت‌وگوی رادیویی،‌تیترهای برخی خبرگزاری‌ها صحبت‌های او را به عذرخواهی تعبیر کردند و با تقطیع این گفت‌وگو جهت صحبت‌های یراحی را عوض کردند.

یراحی اما با ارسال یک ویدئو در کانال تلگرامش اعلام کرد که هرگز عذرخواهی نکرده و به کاری که کرده ایمان دارد.
امشب اما یراحی در اینستاگرامش نوشت که بالاخره به صورت رسمی ممنوع الفعالیت شده است.

یراحی نوشت:‌اینجانب مهدی یراحی توسط مجموعه وزارت ارشاد تا اطلاع ثانوی، عملا از هرگونه فعالیت رسمی منع شده‌ام. به همین دلیل مجوزهای اجرای من لغو شده است.

حالا نام مهدی یراحی در کنار دیگر هنرمندانی آورده می شود که در پاییز و زمستان امثال ممنوع‌الکار شده‌اند:‌ حمیدعسگری، نگین پارسا،علی قمصری دیگر هنرمندانی هستند که در ماه‌های اخیر ممنوع‌الکار شده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.