سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چند نکته در پاسخ به ادعاهای علم‌الهدی...

چند نکته در پاسخ به ادعاهای علم‌الهدی

چکیده : وقتی آقای علم‌الهدی و همفکرانش از عبارت« فتنه» برای یک‌پدیده اجتماعی و سیاسی استفاده می‌کنند یعنی آن واقعه را نه از دریچه عِلّی و معلولی و با معیاری علمی و جامعه‌شناسانه که با برچسب و نگرشی توام با اکراه...


محمدجواد اکبرین

علم‌الهدی: فتنه ۸۸ گذشت؛ آنچه مهم است فتنه ۹۸ است.

پانوشت:

نکته اول: آقای علم‌الهدی در حالی از اتمام یک رخداد سخن می‌گویند که نظیر همان رخداد را در انتظارند. معنی ساده این حالت یعنی ایشان از یک پدیده « تکرار شونده» صحبت می‌کند.

وقتی یک‌پدیده اجتماعی و سیاسی حالت تکرار شونده پیدا می‌کند یعنی ریشه‌ها و اسباب بروز آن برقرار است و تمام نشده است.

نکته دوم: وقتی آقای علم‌الهدی و همفکرانش از عبارت« فتنه» برای یک‌پدیده اجتماعی و سیاسی استفاده می‌کنند یعنی آن واقعه را نه از دریچه عِلّی و معلولی و با معیاری علمی و جامعه‌شناسانه که با برچسب و نگرشی توام با اکراه می‌نگرند.

چنین نگاهی راه را بر شناخت آن پدیده می‌بندد و امکان رفع آن را غیرممکن می‌سازد بنابراین روش، مطمئن باشید به فرض بروز- بقول آقای علم‌الهدی « فتنه ۹۸» و « تمام شدنش» و به فرض خوش‌شانسی نسبی- جناب ایشان در سال ۹۸ هم بدون تامل در ریشه‌های این پدیده تکرارشونده، خواهند گفت:« فتنه ۹۸ تمام شد، فتنه ۹۹ در راه است!» .

بنابراین، مهم، «فتنه ۹۸» نیست، مهم این است که نه تنها تلاشی برای درک چرایی بروز یک‌پدیده اجتماعی و سیاسی صورت نمی‌گیرد که عملا راه بر فهم چرایی آن نیز بسته می‌‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.