سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » با وجود دانشگاه اختصاصی ارگان‌های نظامی، هیچ دلیلی برای سهمیه‌های مازاد وجود ندا...
» انتقاد ۲۲ تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی از سهمیه‌های مازاد و بورسیه‌ای اخیر

با وجود دانشگاه اختصاصی ارگان‌های نظامی، هیچ دلیلی برای سهمیه‌های مازاد وجود ندارد

چکیده : 

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، منتظر بودیم که طبق وعده های رییس جمهور محترم به دخالت نهاد های خارج از دانشگاه، پایان داده شود؛ اما نه تنها این معضل بر طرف نشد بلکه امروز شاهدیم با صدور مجوز برای پذیرش نیروهای سازمانی یک ارگان نظامی عملا دست نهاد های خارج از دانشگاه را برای دخالت در امور دانشگاه های علوم پزشکی باز می‌گذارید...


کلمه – گروه دانشگاه: بیست و دو تشکل دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر ایران در نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اختصاص سهمیه مازاد رشته‌های پزشکی برای سپاه پاسداران در دانشگاه‌های علوم پزشکی اعتراض کردند.

به گزارش کلمه، این تشکل‌های دانشجویی در نامه خود تاکید کرده‌اند در حالی که این نهاد امنیتی دانشگاه اختصاصی دارند ایجاد سهمیه‌‌های جدید هیچ دلیلی نداشته و در پیش گرفتن چنین سیاستی فقط افت کیفیت آموزشی و دخالت نهادی غیردانشگاهی در امود دانشگاه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

هفته گذشته درحالی که وزارت بهداشت پیش از این بارها اعلام کرده‌ بود که قصدی برای افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها ندارد اما بررسی دفترچه تعیین رشته حکایت از آن داشت که سهمیه‌ای مازاد بر ظرفیت برای سپاه پاسداران در نظر گرفته شده است.

بررسی‌ها نشان داد در سال تحصیلی سال جاری ۴۰۸ نفر با سهمیه سپاه پاسداران در رشته پزشکی به تحصیل مشغول خواهند شد. همچنین این سهمیه در رشته پرستاری برابر با ۶۷ نفر شده‌است. ۲۱ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور این سهمیه‌ها را در خود خواهند داشت.

احمد خالق‌نژاد طبری، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفته بود: «سپاه پاسداران سال گذشته هم درخواست مشابهی را مطرح کرده بوده اما چون دیر مطرح شد، امکان اعمال ظرفیت محقق نبود. اگرچه معاون آموزشی وزارت بهداشت، باقر لاریجانی حاضر به مصاحبه درباره این موضوع نشد اما طبری توضیح داد: «طی جلساتی که در سال جاری با حمید اکبری، قائم مقام معاونت آموزشی، بنده و سایر کارشناسان مربوطه برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای امضا و شیوه انتخاب دانشجو تعیین شد. سپاه پاسداران اعلام کرد که ما خودمان همینطور یک تعدادی را به شما معرفی می‌کنیم اما ما گفتیم که قبول نمی‌کنیم و این افراد حتما باید در کنکور شرکت کنند و اگر شما می‌خواهید ازبین رتبه های برتر انتخاب کنید، اگر نه هم که خودتان می‌دانید.»

تشکل‌‌های دانشجویی در این نامه ابراز نگرانی کرده و آورده‌اند: «برای این افزایش بی‌رویه و ناعادلانه سهمیه‌های اختصاصی! چه زیر ساختی را برای دانشگاه‌ها تامین کرده‌اید؟ با در نظر گرفتن شرایط غیراستاندارد و تمامی مشکلات آموزشی، فرهنگی و صنفی در حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی، کدامین منطق افزایش ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها آن هم برای یک ارگان نظامی را توجیه پذیر ساخته است؟ 

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، منتظر بودیم که طبق وعده های رییس جمهور محترم به دخالت نهاد های خارج از دانشگاه، پایان داده شود؛ اما نه تنها این معضل بر طرف نشد بلکه امروز شاهدیم با صدور مجوز برای پذیرش نیروهای سازمانی یک ارگان نظامی عملا دست نهاد های خارج از دانشگاه را برای دخالت در امور دانشگاه های علوم پزشکی باز می گذارید. جناب وزیر با ادامه این روند شانه‌های نحیف دانشگاه و دانشگاهیان زیر بار تصمیمات غیر کارشناسی همکاران شما، روز به روز شکسته تر می‌شود.

»

متن کامل نامه تشکل‌های دانشجویی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را می‌خوانید:

جناب آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی 
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
باسلام و احترام

پس از رویت دفترچه‌ی انتخاب رشته کنکور سال ۹۵ مطلع گشتیم که امسال تغییراتی در نحوه‌ی پذیرش دانشجویان صورت گرفته است که همچون سال‌های گذشته اما این بار در ابعادی به مراتب گسترده‌تر، دانشجویان سهمیه‌ای و بورسیه‌ای متعهد به سازمان و نهادی خارج از دانشگاه پذیرفته خواهند شد، در حالی که این ارگان‌ها، از دانشگاه اختصاصی بهره می‌برند و در صورت افزایش نیاز، می‌توان سهمیه‌ی دانشگاه مذکور یا تعداد دانشگاه‌های آنان را افزایش داد و هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای این ظرفیت مازاد بر خلاف سیاست تثبیت ظرفیت وزارت بهداشت وجود ندارد و افت شدید سطح آموزشی دانشگاه‌ها و دخالت بیشتر نهادهای غیر دانشگاهی در امور دانشگاه را در پی خواهد داشت.

علی رغم اینکه جنابعالی و همکارانتان بارها از اهمیت مسائل آموزشی و افزایش کیفیت تحصیلی سخن گفته‌اید ولی متاسفانه سیاست‌های اخیر نه تنها هیچ کمکی به ارتقا کیفیت نخواهد کرد بلکه با توجه به حضور افرادی با رتبه‌های ضعیف‌تر و همچنین محدودیت امکانات علمی و منابع اقتصادی دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های تابعه‌ی آنها سطح علمی و آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی لطمه‌های جدی خواهد دید. لذا با توجه به اینکه علم پزشکی مستقیما با جان انسان‌ها مرتبط می‌باشد بیش از پیش باید به چنین مواردی اهمیت داده شود.

آقای وزیر! برای این افزایش بی‌رویه و ناعادلانه سهمیه‌های اختصاصی! چه زیر ساختی را برای دانشگاه‌ها تامین کرده‌اید؟ با در نظر گرفتن شرایط غیراستاندارد و تمامی مشکلات آموزشی، فرهنگی و صنفی در حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی، کدامین منطق افزایش ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها آن هم برای یک ارگان نظامی را توجیه پذیر ساخته است؟ 

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، منتظر بودیم که طبق وعده های رییس جمهور محترم به دخالت نهاد های خارج از دانشگاه، پایان داده شود؛ اما نه تنها این معضل بر طرف نشد بلکه امروز شاهدیم با صدور مجوز برای پذیرش نیروهای سازمانی یک ارگان نظامی عملا دست نهادهای خارج از دانشگاه را برای دخالت در امور دانشگاه‌های علوم پزشکی باز می‌گذارید. جناب وزیر با ادامه این روند شانه‌های نحیف دانشگاه و دانشگاهیان زیر بار تصمیمات غیر کارشناسی همکاران شما، روز به روز شکسته‌تر می‌شود.

این تصمیم اتخاذ شده قطعا در آینده نزدیک ضربه ای مهلک ابتدا بر پیکره ی دانشگاه و دانشگاهیان و سپس بر سیستم بهداشت و درمان کشورمان و همچنین سلامت مردم وارد خواهد کرد. لذا امیدواریم که اگر چنین سیاست های غیر منطقی از طرف مسئولان وزارت خانه اتخاذ می‌شود، هرچه سریع‌تر مورد بازبینی قرار گیرد و تجدید نظر اساسی صورت پذیرد. 

اگر هم دست هایی در پشت پرده ی این جریان وجود دارد که کیفیت آموزشی درمانی دانشگاه های کشور و شان و استقلال دانشجو و دانشگاه را فدای سیاست های غیرکارشناسی خود می‌کند، از جنابعالی انتظار این می‌رود طبق میثاق نامه دولت تدبیر و امید برای دفاع از حقوق دانشجویان، بیش از پیش مصر بوده و در مقابل تصمیمات اشتباه، جوانمردانه ایستادگی نمایید چرا که همگی می‌دانیم این مسولیت‌ها، امانتی زودگذر بیش نیست و آنچه در تاریخ می‌ماند نام نیک و اجرای عدالت است.

والسلام

رونوشت:
 کمیسیون محترم بهداشت مجلس

۱-انجمن اسلامی امید دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
۲-انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۳- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
۵-انجمن اسلامی پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین
۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک
۷- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه علوم پزشکی همدان
۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان
۹-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام خمینی علوم پزشکی زاهدان
۱۰-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا
۱۱-انجمن اسلامی بهداشت و پیراپزشکی علوم پزشکی قزوین
۱۲-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
١٣-تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
۱۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
۱۵-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یزد
۱۶-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جهرم
۱۷-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۱۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
۱۹-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
۲۰- انجمن اسلامی اعتدال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم
۲۱-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۲۲-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندرانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.