سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازگشت آیت‌الله ابراهیم امینی به خبرگان...
» امام‌جمعه‌ای که افراطیون علیه او شعار «مرگ بر ضد ولایت‌فقیه» دادند

بازگشت آیت‌الله ابراهیم امینی به خبرگان

چکیده :آیت الله ابراهیم امینی امام جمعه سابق قم و نایب رئیس اسبق مجلس خبرگان که به سبب نارضایتی از اوضاع کشور، در انتخابات خبرگان دوره چهارم شرکت نکرده بود، امروز در ستاد انتخابات کشور حضور یافت و ثبت نام کرد....


کلمه – گروه خبر: آیت الله ابراهیم امینی امام جمعه سابق قم که در دوره پیشین مجلس خبرگان به سبب نارضایتی از اوضاع کشور، در انتخابات خبرگان شرکت نکرده بود، امروز در ستاد انتخابات کشور حضور یافت و ثبت نام کرد.

به گزارش کلمه، این عضو هیات رئیسه ادوار خبرگان که سال ها امام جمعه قم بود و در نمازجمعه نیز همواره مواضعی نزدیک به مردم اتخاذ می کرد، از جمله منتقدان دولت احمدی نژاد و حاکمیت یکدست مدعی اصول بود که پس از سه دوره عضویت در مجلس خبرگان و نایب رئیسی این مجلس، به عنوان اعتراض در دوره چهارم در انتخابات این مجلس حضور نیافت.

آیت الله امینی در کنار آیت الله جوادی آملی و آیت الله استادی، برای سال ها ائمه جمعه قم بودند که هر سه به علت همراهی نکردن با جریان اقتدار و انحصار، مغضوب واقع شدند و حتی گروه های فشار در محل نمازجمعه ایشان حضور یافتند و علیه آنها شعار دادند.

ماجرا به نمازجمعه روز هجدهم دی ماه سال ۸۸ یعنی اوج هیاهوی رسانه ای بعد از نهم دی بر می گردد که ایشان در نمازجمعه هشدار داد «نباید افراد را به صرف اختلافات جزیی با ولی فقیه طرد کرد.» اما در مقابل، با این شعار افراطیون حاضر در مسجد رو به رو شد که سخنان ایشان را قطع کردند و در مقابل او شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» سر دادند.

آیت الله امینی که در سال های گذشته مواضع صریحی علیه دروغگویی مسئولان و ظلم و اجحاف به مردم اتخاذ کرده بود، همانند آیت الله جوادی از مدت ها قبل دیگر در قم نمازجمعه اقامه نمی کند و به جای آنها حجت الاسلام سعیدی خطیب موقت نمازجمعه است؛ همان کسی که مدعی شده بود رهبری در هنگام زایمان و خروج از شکم مادرش، یاعلی گفته است.

این یار دیرین امام خمینی در یکی از آخرین خطبه های نمازجمعه خود گفته بود: «در سال ۵۶، طلاب و اساتید حوزه، دست به تظاهرات تقریبا مسالمت آمیز زدند، اما رژیم شاه آن را سرکوب کرد، در حالی که اگر مردم اعتراضی داشتند، باید شنید.»

در سال ۸۸ هم تشابه اسمی یک نماینده سابق مجلس با ایشان باعث شد که مواضع انتقادی آیت الله امینی از دولت احمدی نژاد، از سوی وزارت اطلاعات وقت به عنوان مصادیق مجرمانه تلقی شود! دکتر ابراهیم امینی که از جمله اعضای ستاد کروبی بود، در دادگاه به قاضی توضیح داد که آنچه بازجویان به عنوان مصداق تبلیغ علیه نظام در پرونده وی آورده اند، محتوای خطبه های نمازجمعه آیت الله ابراهیم امینی بوده است و بازجویان به علت تشابه اسمی مرتکب چنین خطای معناداری شده اند.

یکی از آخرین مواضع سیاسی آیت الله امینی، به دی ماه سال قبل باز می گردد که ایشان از مردم خواسته بود در انتخابات مجلس دهم به کسانی که حرمت قانون و افراد را نگه نمی دارند رای ندهند تا در مجلس آینده «ناهنجاری‌هایی که امروز در مجلس مشاهده می‌شود» برطرف شود.

آیت الله امینی از جمله علما و مراجعی بود که در خردادماه ۱۳۸۹ به دنبال توهین افراطیون به سید حسن خمینی در حرم امام، با او دیدار کرد و گفت: این اهانت به شخص شما نبود بلکه اهانت به امام (س) و نظام تلقی می شود؛ اینها کیستند و چه خطری را در وجود شما می بینند که دست به این حرکات می زنند؟

آیت الله امینی در دوره های اول تا سوم خبرگان از استان چهارمحال و بختیاری نماینده شده بود، اما آنگونه که در خبرها گفته شده، برای این دوره از استان تهران ثبت نام کرده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.