سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درایتی: قبلا می‌گفتند فتنه، الان می‌گویند نفوذ/ نگران انتخابات مجلس‌اند...
» هشدار روحانی درست بود؛ از اتاق فکر وارد عملیات شده‌اند

درایتی: قبلا می‌گفتند فتنه، الان می‌گویند نفوذ/ نگران انتخابات مجلس‌اند

چکیده : جریان تندرو هر وقت دچار کمبود از جهت اعتماد ملی می شده به روش هایی متوسل می شده که بتواند محدودیت هایی برای رقیب خود ایجاد کند. الان هم این حرکت های جریان تندرو مشاهده می شود سند نگرانی عمومی آنها از این است موفقیت دولت پس از توافق هسته ای و آغاز اجرای برجام احساس می کنند که جناح اعتدال اکثریت مجلس آینده را در دست بگیرند...


کلمه – مصطفی محمدی:

“نفوذ” عنوان سناریویی است که انحصارطلبان برای انتخابات پیش رو در نظر گرفته است. اگر تا دیروز این “فتنه” بود که امور را برایشان پیش می برد امروز این اسم رمز به نام نفوذ تغییر نام داده است. اما نام ها و عنوان ها چندان تاثیری ندارند زیرا تندروها تنها یک سناریو دارند و آن در اختیار گرفتن تمام منابع قدرت و ثروت است.

نتیجه آنچه آنان پس از ۸۸ با نام فتنه پیش بردند، فسادهای اقتصادی هزار میلیارد دلاری و یورویی و فسادهای اداری همچون پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی است. نتیجه پروژه فتنه برای تندروها و انحصارطلبان تولد افرادی مانند بابک زنجانی بود. این بار باید منتظر بود و دید حاصل “نفوذ” چه خواهد شد.

برای پیش بردن چنین پروژه ای باید قربانی گرفت تا مردم باور کنند توطئه ای در کار بوده است. برای همین کمتر از سه ماه مانده به انتخابات مجلس، موج تازه ای از بازداشت و دستگیری روزنامه نگاران آغاز شده است. این بخشی از همان سناریوی لو رفته است. سناریویی که در انتهایش دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و خبرگان است.

هادی حیدری، طراح و کارتونیست اصلاح طلبی است که دوشنبه شب ۲۵ آبانماه توسط ماموران امنیتی در دفتر روزنامه شهروند بازداشت شد. پیش از این نیز عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، آفرین چیت‌ساز، سامان صفرزایی، و حسن شیخ آقایی، از جمله روزنامه نگارانی بودند که بازداشت شده اند.

بازداشت روزنامه نگارانی که با واکنش صریح حسن روحانی روبرو شده و در سخنانی گفته بود: “از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود.”

این دور جدید از بازداشت هایی که مقامات حکومتی آن را به مسئله نفوذ ارتباط می دهند، یادآور بازداشت های گسترده روزنامه نگاران اصلاح طلب در دوران اصلاحات است که پس از سخنان رهبری مبنی بر پایگاه دشمن خواندن مطبوعات صورت گرفت.

اینک بار دیگر با ادبیاتی متفاوت، بحث نفوذ از موضوعاتی است که رسانه های حکومتی به آن پرداخته و از آن در جهت تخریب دولت استفاده می کنند.

حجت الاسلام مصطفی درایتی در گفتگو با خبرنگار کلمه در خصوص نگرانی های اخیر در مورد مسئله نفوذ و سوء استفاده سیاسی از این واژه در جهت تخریب دولت می گوید: “این موانع از قبل هم در مورد اصلاح طلبان وجود داشته و شاید شدت هم پیدا کند، اما با توجه به اینکه استراتژی اصلاحات فعلا حمایت از دولت روحانی است تا دولت بتواند بخشی از مشکلات را کم کند. در هر حال علی رغم محدودیت های رسانه ای در حال حاضر ابزار و امکاناتی در اختیار اصلاح طلبان نیست اما آنها می توانند با باز کردن سنایورهایی که در پشت این قضایا و حرکت ها طراحی شده به جامعه کمک کنند تا مردم فریب اینگونه رفتارها را نخورند و اجازه تثبیت چنین فضاهایی را به جریان تندرو ندهند.”

مشاور امور روحانیت دولت اصلاحات در ادامه این گفتگو این تحرکات را مرتبط با انتخابات پیش رو ارزیابی می کند و تصریح می کند: “جناحی که در برابر دولت قرار دارد با نزدیک شدن به زمان انتخابات تصور می کند که توانایی رقابت با رقیب خود را ندارد و از همین رو در تلاش است تا زمینه ای برای تحت فشار گذاشتن دولت و ایجاد مشکل برای آن را ایجاد کند. لذا با توجه به اینکه زمان انتخابات نزدیک است ما شاهد تحرکاتی با همین بسط از سوی جناح تندرو باشیم. در هر حال جریان تندرو هر وقت دچار کمبود از جهت اعتماد ملی می شده به روش هایی متوسل می شده که بتواند محدودیت هایی برای رقیب خود ایجاد کند. الان هم این حرکت های جریان تندرو مشاهده می شود سند نگرانی عمومی آنها از این است موفقیت دولت پس از توافق هسته ای و آغاز اجرای برجام احساس می کنند که جناح اعتدال اکثریت مجلس آینده را در دست بگیرند.”

وی ادامه می دهد: “الان بحث نفوذ را مطرح می کنند و پیش از این هم برای تسویه حساب سیاسی با اصلاح طلبان واژه فتنه را بکار می بردند.”
اشاره این روحانی اصلاح طلب به صحبتهای اخیر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران است که به تازگی درباره فتنه پس از برجام هشدار داده و آن را فتنه نفوذ نامیده بود. این سخنان پس از صحبتهای رهبری مطرح شد که به خطر نفوذ آمریکا هشدار داده بود.

اما حسن روحانی، در واکنش به خطر “نفوذ” گفته بود، نباید از سخنان رهبر در مورد هشیاری در مقابل نفوذ دشمن سوءاستفاده کرد. او در سخنانی که روز سیزده آبان در هیات دولت هشدار داده بود که “بیخودی نروید یک نفر، دو نفر را از اینجا و آنجا بگیرید، پرونده سازی کنیم بعد بیاییم پرونده را بزرگ کنیم و بگوییم این خط، خط نفوذ است. این جریان نفوذ است. با کلمه نفوذ بازی نکنیم.”

مصطفی درایتی با بیان اینکه هشدار آقای روحانی این است که حرف رهبری یک حرف حقی است که باید رعایت کرد اما نباید وسیله بازی برای این کارهای جریان تندرو قرار بگیرد خاطرنشان می کند: “متاسفانه جریان مخالف دولت از بحث نفوذ و ابزار دیگری که در دست دارند برای تسویه حساب سیاسی با جناح فکری مقابل خود استفاده می کنند تا با اینگونه رفتارها که بیشتر به یک جنگ روانی برای ایجاد محدودیت برای دولت در زمان انتخابات شبیه است برای دولت مشکل ایجاد کنند.”

اگرچه هشدار حسن روحانی هشدار تازه ای نیست او سال گذشته نیز با اشاره به اقداماتی در جهت تخریب دولت گفته بود که کسانی که صرفاً به دنبال تخریب و کارشکنی هستند و مدتی است که از اتاق فکر به اتاق عملیاتی وارد شده‌اند.

به گفته حجت الاسلام درایتی هشدار روحانی دقیق بود و اینک شاهدیم که تندروها وارد عملیات شده اند. افزایش موج تخریبی که پس از توافق هسته ای شکل گرفته و جریان تندرو با فضاسازی های مخرب و اقدامات امنیتی تری وارد حوزه عمل شده اند که این فعال سیاسی از آن با عنوان فاز اجرایی مانع تراشی برای دولت نام می برد.

اما با وجود شدت گرفتن موج اقدامات تخریبی علیه دولت، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی معتقد است مردم آگاه هستند و توضیح می دهد: “طبیعتا مردم عکس العملی که در مقابل این گونه حرکت ها نشان می دهند مخالف اینگونه اقدامات هستند، زیرا آنها انتظار دارند که با دولت همراهی شود تا بتواند مشکلات را کاهش دهد و مجلسی را می خواهند که دولت را در جهت منافع ملی یاری دهد مشکلات کشور برطرف شود.”

وی به تاریخچه اینگونه اقدامات در جهان اسلام اشاره کرده و بیان می کند: “در گذشته هم هر تفکری در داخل و بیرون تلاش می کرد دایره نفوذ خودش را به اشکال مختلف افزایش دهد و این را در جهان اسلام هم شاهده بودیم. تفکر و اندیشه هایی که هم جنبه های مثبت و هم روش های منفی داشته است و اعمال نفوذها بصورت معمول دیده می شده است. اما واقعیت این است که هر کشوری تلاش می کند از نفوذ بیگانه در داخل کشور خود جلوگیری کند و طبیعی است که مسئله نفوذ در دوره های قبل هم بوده است و در تمام کشورها مراقبت هایی هم برای جلوگیری از آن صورت می گرفته است. اما متاسفانه الان موضوع نفوذ را برای برخورد با رقیب سیاسی تنزل داده و آن را پوششی برای سوء استفاده سیاسی برخی جریانات قرار داده اند.”

حجت الاسلام درایتی در ادامه اضافه می کند: “در هر حال از دولت آقای روحانی انتظار می رود که موضعگیری مناسبی با این مسائل نشان دهند. اگرچه اختیار قوه مجریه محدود است و نباید انتظار از اعضای دولت آقای روحانی را فراتر از حد معمولش داشت اما موضعگیری های صریح ایشان تاثیرگذار است هرچند با انتظاراتی که از ایشان می رود فاصله داشته باشد.

وی در پایان با ابراز امیدواری از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو می گوید: “الان فضایی که بعد از تصویب برجام بوجود آمده برای جریان اصلاحات و اعتدال و کلیت مردم فضای مناسبی است. اصلاحات در این مرحله تلاش می کند تا مجلسی عاری از افراد تندرو که به منافع ملی پایبندی ندارند شکل بگیرد. اگر مردم هم احساس اعتماد کنند در تحقق شکل گیری مجلسی همراه و حامی دولت یاری خواهند کرد. حال باید دید در این سه ماه چه اتفاقی خواهد افتاد.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.