سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وقوع درگیری های خونین در فلسطین/ رژیم اسرائیل ورودی های قدس را بست...

وقوع درگیری های خونین در فلسطین/ رژیم اسرائیل ورودی های قدس را بست

چکیده :روز چهارشنبه، به دنبال تظاهرات گسترده مردم فلسطین در کرانه باختری، نیروهای رژیم اسرائیل با یورش به منازل فلسطینی‌ها در شهر نابلس و الخلیل تعداد زیادی از آن‌ها را بازداشت کردند. این در حالی است که یک فلسطینی دیگر نیز به شهادت رسید....


کلمه -گروه خبر: تنش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان طی هفته‌های اخیر شدت گرفته و خشونت‌ها افزایش یافته است. در پی درگیری نمازگزاران فلسطینی با شهرک‌نشینان و نیروهای رژیم اسرائیل که طی چند روز گذشته قصد ورود به محوطۀ مسجدالاقصی را داشتند و همین باعث شدت گرفتن درگیری ها شد.

روز دوشنبه، نیروهای رژیم اسرائیلی دو نوجوان فلسطینی را در حین درگیری با معترضان در کرانه غربی اشغالی کشتند. دو روز قبل از آن یعنی در روز شنبه، همزمان با آنکه یک فلسطینی دو اسرائیلی را به ضرب چاقو در بیت‌المقدس کشت، یک فلسطینی دیگر، یک نوجوان اسرائیلی را با چاقو مورد حمله قرار داد و او را زخمی کرد. پلیس رژیم اسرائیل، این نوجوان فلسطینی را هم کشت.

روز چهارشنبه، به دنبال تظاهرات گسترده مردم فلسطین در کرانه باختری، نیروهای رژیم اسرائیل با یورش به منازل فلسطینی‌ها در شهر نابلس و الخلیل تعداد زیادی از آن‌ها را بازداشت کردند.

شبکه تلویزیونی فلسطین الیوم، در یک خبری فوری اعلام کرد که نیروهای ارتش رژیم اسرائیل تمام راه های ورودی بخش قدیمی شهر اشغالی قدس را بستند.

برخی منابع گزارش دادند که یک فلسطینی دیگر در پی حمله به یک سرباز اسرائیلی در جنوب تل‌آویو به ضرب گلوله نیروهای رژیم اسرائیل به شهادت رسید.

شبکه هفت تلوزیون رژیم اسرائیل اعلام کرد که حال سرباز اسرائیلی بسیار وخیم است.هلال احمر فلسطین اعلام کرد که از صبح سه‌شنبه تاکنون حدود ۲۰۰ فلسطینی طی درگیری با نیروهای رژیم اسرائیل در مناطق مختلف کرانه باختری زخمی و دچار حالت خفگی شدند. دو فلسطینی نیز به ضرب گلوله واقعی نیروهای رژیم اسرائیل زخمی شدند و حال آن‌ها وخیم است.

به گزارش ایسنا، نیروهای رژیم اسرائیل مناطق “الثوری” و “جبل المکبر” در قدس را محاصره کرده و منازل سه شهید از شهدایی که دست به عملیات علیه شهرک نشینان زدند، ویران کردند. علاوه بر این نیروهای رژیم اسرائیل صبح امروز به منازل فلسطینی‌ها در شهر نابلس و شهر الخلیل در کرانه باختری یورش برده و تعداد زیادی از فلسطینی‌ها را بازداشت کردند.

همچنین صدها شهرک نشین مسیر بین نابلس و قلقیلیه در شمال کرانه باختری را بستند و به سمت خودروهای فلسطینی‌ها سنگ پرتاب کردند. همزمان با مستقر شدن تعداد زیادی از نیروهای اسرائیلی شهرک نشینان مسیر بین نابلس و رام الله را نیز بستند.

همچنین منابع پزشکی فلسطینی از وقوع درگیری‌های مجدد میان فلسطینی‌ها و شهرک نشینان خبر دادند. در این درگیری‌ها یک جوان فلسطینی زخمی شد. یک شهرک نشین نیز به سمت دختر فلسطینی که قصد داشت دست به عملیات ضد صهیونیستی در قدس بزند، تیراندازی کرد که موجب زخمی شدن او شد. پیش از این رسانه‌ها از شهادت این دختر خبر داده بودند.

کرانه باختری در روزهای اخیر و با یورش مکرر شهرک نشینان به مسجد الاقصی و تجاوزات مکرر اسرائیلی‌ها با موجی از خشونت و درگیری روبروست. فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی سال ۱۹۴۸ نیز در همبستگی با قدس و کرانه باختری دست به تظاهرات گسترده زدند.

صدها نفر از ساکنان شهر یافا نیز روز سه شنبه در محکومیت جنایت‌های دشمن اسرائیلی علیه فلسطینیان در قدس و کرانه باختری تظاهرات کردند که این تظاهرات در نتیجه حمله نظامیان اسرائیلی به درگیری شدیدی کشیده شد. به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، تظاهرات کنندگان که پرچم‌های فلسطین را در دست داشتند، با سر دادن شعارهایی سیاست‌های نژاد پرستانه دولت بنیامین نتانیاهو علیه ساکنان قدس و کرانه باختری را به شدت محکوم کرده و اقدام به آتش زدن خودروهای پلیس و پرتاب سنگ به سمت آنها کردند. عناصر پلیس رژیم اسرائیل به شرکت کنندگان در این تظاهرات حمله کرده و به سمت آنها گلوله، گاز اشک آور و نارنجک‌های صوتی شلیک کرده و چندین نفر را هم بازداشت کردند. شماری از یهودیان نیز در این تظاهرات شرکت داشتند.

پلیس رژیم اسرائیل اعلام کرد که در درگیری‌های روز سه شنبه در شهر یافا ۳ نفر از عناصر آن زخمی شده‌اند. همچنین جمعیت‌های تندروی یهودی صبح سه شنبه در میان تدابیر گسترده امنیتی پلیس اسرائیل از طریق دروازه باب المغاربه وارد مسجد الاقصی شدند. به نقل از منابع قدس اشغالی، رژیم اسرائیل در همین حال به محاصره مسجد الاقصی در دهمین روز متوالی ادامه می‌دهد و مانع از ورود مردان زیر ۵۰ سال به این مسجد می‌شود و کارت‌های شناسایی زنان را هم توقیف می‌کند.

همچنین نخست وزیر رژیم اسرائیل از رایزنی با اردن و مصر و چندین طرف دیگر با هدف خاموش کردن شعله‌های انتفاضه ملت فلسطین خبر داد. بنیامین نتانیاهو در جریان بازدید از محل عملیات بیت فوریک در نابلس مدعی شد: ما به هیچ وجه به دنبال تغییر اوضاع حاکم بر مسجد الاقصی نیستیم.

بان کی مون: اسرائیل درباره خشونت ها تحقیق کنید

بان کی مون خواهان انجام تحقیقات شفاف و سریع از سوی مقامات اسرائیلی درباره خشونت‌های اخیر شد. به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل ضمن انتقاد از سیاست اسرائیل در منهدم کردن منازل فلسطینی‌ها از مقامات اسرائیلی خواست تا تحقیقات شفاف و سریعی را درباره خشونت‌های اخیر در قدس و کرانه باختری به ویژه درباره شهادت نوجوان ۱۳ ساله فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی انجام دهند.

او گفت: منهدم کردن منازل فلسطینی‌ها موجب وخیم‌تر شدن اوضاع می‌شود در نتیجه طرف اسرائیلی و فلسطینی باید هر چه سریعتر برای پایان دادن به خشونت‌ها اقدام کنند. به گفته بان کی مون، این درگیری‌ها به موج جدید خشونت‌هایی اشاره دارد که امکان دارد دیگر نتوان آن را کنترل کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.