سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واكنش پور محمدي به نامه مطهري: حصر بحث تخصصي و حقوقي است...
» يك هفته پس از سياسي خوانده شدن حصر توسط وزير دادگستري

واكنش پور محمدي به نامه مطهري: حصر بحث تخصصي و حقوقي است

چکیده : به نظر می رسد توجیهات و استدلال های عنوان شده از سوی برخی از مسوولان عالی رتبه هم نتوانسته بدنه نظام را نسبت به ادامه حصر قانع کند. برای همین است که هر کدام که مورد پرسش قرار می گیرند دچار تناقض گویی های آشکار می شوند. آنها می دانند که برای ادامه حصر توجیهی ندارند ولی مجبورند برای تصميمات غيرقانوني و غير شرعي آيت الله خامنه اي دلیل تراشی کنند...


کلمه – گروه خبر: وزیر دادگستری در واکنش به نامه اخیر علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی درباره حصر گفت:‌ این بحث یک بحث حقوقی و تخصصی است و باید در محافل حقوقی مطرح شود نه در رسانه.

به گزارش کلمه، هنوز هفته ای از گفته مصطفی پورمحمدی که پرونده حصر را یک پرونده سیاسی خوانده بود و نه حقوقی، نگذشته که این بار گفته این پرونده حقوقی است و وقتی این موضوع در رسانه مطرح شود، سیاسی می‌شود و طبعاً پیامدها و تبعات آن نیز سیاسی خواهد شد و به نفع منطق و مباحثه حقوقی نخواهد بود.

حصر برای مسوولان نظام به مساله پیچیده ای بدل شده است که توان باز کردن گرهی که به دست خود به آن زده اند، ندارند.
هفته گذشته مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در حضور اصحاب رسانه گفته بود که بحث حصر یک بحث حقوقی نیست. او اذعان کرده بودکه حتی ممکن است بحث حصر با مباحث حقوقی موجود سازگاری نداشته و قابل دفاع حقوقی نباشد.

او برخلاف ادعای اقتدارگرایانی که مدعی اند حصر قانونی است، اذعان کردکه حصر یک موضوع سیاسی و امنیتی و نه حقوقی محسوب می شود که تصمیم آن با ملاحظات سیاسی و امنیتی گرفته شده است.

او در بخشی از سخنان آن روز خود گفته بود: “رویدادهای منتهی به حصر در یک فضای پرتنش، پرالتهاب و پرآشوب رخ داده است. بی تردید مدیریت، به نظم در آوردن و به آرامش رساندن آن نیازمند گذشت زمان می باشد. بنابراین بحث در خصوص حصر به فضای امنیتی و سیاسی آن دوران مربوط می شود.”

پس از آن بود که علی مطهری نماینده تهران و تنها مسوولی که در تمام این سالها به هر نحو که توانسته پیگیر رفع حصر بوده در نامه ای به وزیر دادگستری نوشت که بحث حصر یک بحث حقوقی نیست، تصریح کرده است که این توجیه، برای چند ماه اول حصر که جامعه تا حدی آشوب‌زده بود می‌تواند درست باشد که حصر تصمیمی سیاسی و امنیتی است، ‌اما سخن درباره ادامه حصر در بیش از چهار سال گذشته است.

حال وزیر دادگستری در واکنش به نامه اخیر علی مطهری گفته است که وقتی این موضوع در رسانه مطرح شود، سیاسی می‌شود و طبعاً پیامدها و تبعات آن نیز سیاسی خواهد شد و به نفع منطق و مباحثه حقوقی نخواهد بود.

وزیر دادگستری اضافه‌ کرد: “ما یک نظری داریم که ان‌شاءالله حقوقدانان در جای خود بیشتر آن را تبیین کنند.” البته پورمحمدی نگفت که چطور مساله ای که اساسا حقوقی نیست و سیاسی و امنیتی است را حقوقدانان می توانند تبیین کنند.

پورمحمدی در ادامه خطاب به خبرنگاران گفته: “اصلاً پرداختن به این بحث کمکی به حل مشکل نمی‌کند و شما خبرنگاران هم سیخ و قاشق به موضوع می‌زنید، در حالی که این کار هیچ کمکی به حل مشکل نمی‌کند.”

به نظر می رسد پورمحمدی هم مانند بقیه سران نظام پیام انتخابات 92 را دریافت نکرده است. پیام روشن مردمی که خبرنگاران مطالبات آنان را نمایندگی می کنند بارها در موقعیت های مختلف و حتی شادی های خیابانی پس از باخت! تیم ملی رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی را فریاد زده اند.

در آخر، وزیر دادگستری از خود مسوولیت را سلب کرده و گفته: “بر این اساس فکر نمی‌کنم نیازی به تعقیب این موضوع از جانب بنده وجود داشته باشد.”

مصطفی پورمحمدی هم ترجیح داده است که از مساله حصر خود را کنار بکشد زیرا به نظر می رسد برای افکار عمومی که این روزها مطالبات شان پس از توافق هسته ای رو به سیاست داخلی و حصر و زندانیان سیاسی معطوف شده است، پاسخی ندارد.

به نظر می رسد توجیهات و استدلال های عنوان شده از سوی برخی از مسوولان عالی رتبه هم نتوانسته بدنه نظام را نسبت به ادامه حصر قانع کند. برای همین است که هر کدام که مورد پرسش قرار می گیرند دچار تناقض گویی های آشکار می شوند.
آنها می دانند که برای ادامه حصر توجیهی ندارند ولی مجبورند برای تصميمات غيرقانوني و غير شرعي آيت الله خامنه اي دلیل تراشی کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.