سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فرماندهان سابق پلیس در دادگاه حضور نیافتند/ روح‌الامینی: مرتضوی استاد وارونه‌گوی...
» دادستان سابق تهران باز هم شکنجه قربانیان در بازداشتگاه کهریزک را انکار کرد

فرماندهان سابق پلیس در دادگاه حضور نیافتند/ روح‌الامینی: مرتضوی استاد وارونه‌گویی است

چکیده : در روز دادگاه نه تنها سرداران سابق حضور پیدا نکردند بلکه متهم جنایت کهریزک از زبان سردار غایب گفته است: "آقای احمدی‌مقدم در مصاحبه خبری خود گفته بودند که کشته‌شدگان کهریزک به ویژه آقای روح الامینی در کهریزک کتک نخوردند بلکه در محل درگیری و فتنه کتک خورده‌اند. من نیز این مطالب را به دادگاه ارائه کردم. این افراد در اغتشاش سال 88 شرکت کردند و با پلیس درگیر شدند. پلیس نیز آن‌ها را دستگیر کرده و من دخالتی در دستگیری آن‌ها نداشتم...


کلمه – گروه اجتماعی: سعید مرتضوی متهم اصلی پرونده کهریزک امروز در دادگاه گفته است: “زخم‌ها و جراحات مرحوم روح الامینی مربوط به زمانی که در کهریزک بازداشت بود، نیست. بلکه این زخم ها قدیمی است و به قبل از اعزام به کهریزک بازمی‌گردد.” او حرف های خود را به گفت و گوی سردار احمدی مقدم استناد کرده است که در مصاحبه خبری خود با رسانه ها گفته بوده: ” کشته‌شدگان کهریزک به ویژه آقای روح الامینی در کهریزک کتک نخوردند بلکه در محل درگیری و فتنه کتک خورده‌اند.”

به گزارش کلمه، این ادعا در حالی مطرح می شود که در جلسه قبلی دادگاه عبدالحسین روح الامینی پدر محسن روح الامینی از قاضی خواسته بود سردار احمدی مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی، سردار رادان جانشین سابق فرمانده ناجا و سردار علیپور رییس سابق پلیس امنیت به دادگاه احضار شوند تا به سوالات روح الامینی در حضور دادگاه پاسخ دهند.

حال در روز دادگاه نه تنها سرداران سابق حضور پیدا نکردند بلکه متهم جنایت کهریزک از زبان سردار غایب گفته است: “آقای احمدی‌مقدم در مصاحبه خبری خود گفته بودند که کشته‌شدگان کهریزک به ویژه آقای روح الامینی در کهریزک کتک نخوردند بلکه در محل درگیری و فتنه کتک خورده‌اند. من نیز این مطالب را به دادگاه ارائه کردم. این افراد در اغتشاش سال 88 شرکت کردند و با پلیس درگیر شدند. پلیس نیز آن‌ها را دستگیر کرده و من دخالتی در دستگیری آن‌ها نداشتم. سازمان بازرسی نیز نظریه‌ای داده و اعلام کرده که اختصاصاً مرحوم روح الامینی زخم‌ها و جراحتش مربوط به زمانی که در کهریزک بازداشت بود نیست بلکه این زخم ها قدیمی است و به قبل از اعزام به کهریزک بازمی‌گردد.”

مرتضوی در حالی این سخنان را بر زبان می آورد که هنوز به یاد آوردن توصیف سردار علایی از دیدن پیکر محسن روح الامینی در سردخانه حال را منقلب می کند. دندان های شکسته و فک از جا در رفته و شکاف هایی بر سر و وصورت و…..

با این حال متهم جنایت کهریزک در عجیب ترین ادعای خود گفت: “من این گزارش را در دادگاه بیان کردم و گفته شده بود این زخم ‌ها مربوط به قبل از هجدهم تیر است. هم من به عنوان کسی که با فتنه مبارزه کردم و هم آقای روح الامینی خسارت بالایی را دیده‌ایم حال خسارت ایشان بیشتر است، اما من نیز به عنوان دادستان تهران و مسئول امنیت تهران خسارت خورد‌ه‌ام. من در این 6 سال در عذاب هستم در حالی که مقصران اصلی افرادی هستند که در پشت صحنه حضور دارند که همان سران فتنه و ضدانقلاب‌هایی که علیه کشور فتنه برپا کردند هستند و باید پاسخگو باشند. ”

عبدالحسین روح الامینی هم در پایان دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: “دادستان سابق تهران (سعید مرتضوی) در وارونه گویی و وارونه نمایی استاد است و بهتر است مشاور فیلم های پلیسی – تخیلی و جنایی شود.”

به گزارش ایرنا، او در ادامه افزود: “کسانی که به این شغل وارد نیستند به شغل دیگر ورود کنند و دادستان سابق تهران بهتر است مشاور فیلم های سینمایی و جنایی شود.”

وی اضافه کرد: “برخی مردم از رسیدگی به پرونده مرتضوی نا امید هستند و می گویند چاقو دسته خود را نمی برد و من امیدوارم قوه قضاییه این ضرب المثل را باطل کند.”

روح الامینی گفت: “پرونده کهریزک از سال 88 با شکایت ما در 18 شهریور سال 88 تقدیم رییس جدید قوه قضاییه شد.”

وی ادامه داد:”40 روز بعد از کشته شدن فرزندان ما این پرونده مراحل مختلفی را طی کرده است که از قوه قضاییه بسیار سپاسگزارم.”

وی اضافه کرد: “بهترین مرحله دادگاه بخشی بود که به سازمان قضایی نیروهای مسلح اختصاص داشت و به پرونده های افرادی که در دادگاه نظامی متهم بودند رسیدگی و در تابستان 89 احکام آن ها صادر شد.”

ولی دم یکی از کشته شدگان حادثه کهریزک تصریح کرد: “پرونده کشته شدگان کهریزک در شعبه 76 دادگاه وقت کیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی رسیدگی شد که در آن جا قضیه قتل آقای کامرانی مورد رسیدگی قرار گرفت و ما اعتراض کردیم چرا به پرونده های قتل همه کشته شدگان یکجا رسیدگی نشده است.”

این تنها دفاع رو به جلوی مرتضوی در دادگاه امروز نبود. امروز جای شاکی و متهم عوض شده بود. این تاکتیک جدید احمدی نژاد و یارانش است. آنان تصمیم گرفته اند به جای پاسخگویی در مقابل هزاران میلیارد تومان فساد مالی، سواستفاده از قدرت، دهها پرونده اختلاس و پرونده جنایت کهریزک حمله به جلو کرده و در مقام شکایت بایستند. از این روست که امروز سعید مرتضوی متهم پرونده فساد مالی سازمان تامین اجتماعی و متهم اصلی جنایت کهریزک از قاضی صدور حکم جلب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان تامین اجتماعی را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، او پس از پایان ششمین جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کلیاتی را که افشای اطلاعات غیرعلنی اطلاق نمی شود، مطرح می‌کنم، اظهار کرد: “در جلسه امروز دو موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت؛ نخست شکایت سازمان تامین اجتماعی بود.”

وی ادامه داد: “در شکایت این سازمان مسایل مختلفی مطرح شد که لازم بود وزیر کار در جلسه حاضر شود و به ابهامات شکایت پاسخ دهد.”

مرتضوی خاطرنشان کرد:‌ “در این شکایت مواردی مربوط به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بود که بر اساس آن قرار شد مدیرعامل این سازمان نیز در جلسه حضور یابد. شکایت سازمان تامین اجتماعی این بود که من از مصوبه رییس مجلس شورای اسلامی و اجرای رای دیوان عدالت اداری در خصوص تبدیل سازمان به صندوق و بالعکس استنکاف کردم. در این رابطه دلایلی را ارائه کردم که نه تنها من در رابطه با این موضوع استنکافی نکردم بلکه مدیرعامل و وزیر فعلی نیز خودشان از این موضوع استنکاف کردند.”

وی بیان کرد: “با توجه به انتشار این مطالب دادگاه آقایان نوربخش و ربیعی را احضار کرد که آن‌ها در جلسه امروز حضور نیافتند و نمایندگان خود را معرفی کردند. این در حالیست که وقتی کسی برای گواهی یا به عنوان شاهد به دادگاه احضار می‌شود باید خودش در دادگاه حضور یابد.”

مرتضوی گفت: “لایحه‌ای در رابطه با لزوم حضور نوربخش و ربیعی به دادگاه ارائه می‌دهم تا ببینیم آیا این دو نفر برای شکایتی که مطرح کردند اسناد و مدارکی را ارائه می‌کنند یا خیر؟ فردا مشخص می شود که جلسه بعدی دادگاه تشکیل می‌شود یا خیر.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.