سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جلوگیری از طرح سوال علی مطهری درباره حصر و حوادث 350 در صحن علنی مجلس...
» برادران لاریجانی؛ موانع اصلی اجرای قانون برای محصوران

جلوگیری از طرح سوال علی مطهری درباره حصر و حوادث 350 در صحن علنی مجلس

چکیده :با گذشت هشت ماه از طرح سوال علی مطهری از وزیر دادگستری، خبرها حاکی از مانع تراشی و ممانعت هیات رئیسه مجلس از طرح این سوال در صحن علنی است؛ موضوعی که این نماینده آن را به حضور و اعمال نفوذ دو برادری که در رأس دو قوه هستند، نسبت می دهد. بدین ترتیب به نظر می رسد برادران لاریجانی برای جلوگیری از اجرای قانون برای محصوران تقسیم کار کرده اند: سهم جواد تحریف واقعیت است، سهم صادق تهدید به محکومیت، و سهم علی توقیف حقیقت....


کلمه – گروه سیاسی: با گذشت هشت ماه از طرح سوال علی مطهری از وزیر دادگستری، خبرها حاکی از مانع تراشی و ممانعت هیات رئیسه مجلس از طرح این سوال در صحن علنی است؛ موضوعی که تلویحا مورد تایید این نماینده مردمی نیز قرار گرفته و او آن را به حضور و اعمال نفوذ دو برادری که در رأس دو قوه هستند، نسبت می دهد.

به گزارش کلمه، اگر امروز صادق لاریجانی طرف خطاب علی مطهری قرار گفته و در باب تخلفات حاکمیت در زمینه حصر تذکر شنیده است، علی لاریجانی نیز دست کمی از برادر خود ندارد. این دو، در کنار جواد لاریجانی که در دروغ پراکنی های هفته گذشته علیه موسوی و کروبی و رهنورد ایفای نقش می کرد، از جمله موانع اصلی اجرای قانون درباره محصوران هستند. سهم جواد تحریف واقعیت است، سهم صادق تهدید به محکومیت، و سهم علی توقیف حقیقت.

رئیس مجلس مدعی اصول که از پنج سال قبل تا همین هفته گذشته، تریبون پیش رو و پایین دستش را بارها به تهمت پراکنی و فحاشی به موسوی و کروبی و خاتمی تخصیص داده بود، حالا بعد از گذشت هشت ماه هنوز حاضر نیست بگذارد یک سوال متفاوت با جهت باد موافق از وزیر دادگستری پرسیده شود. گوییا موضوع حصر نامشروع و غیرقانونی و جنایات ماموران در حمله به بند 350 زندان اوین، از خط قرمزهایی که است که نمایندگان مردم به رغم تصریح قانون اساسی، حق اظهارنظر درباره آنها را ندارند.

بدین ترتیب در سمت مقابل این روزها جریان های تندرو آزادند که از اعدام سران جنبش سبز سخن بگویند، اما این طرف کار را به جایی می رسانند که پس از هشت مال، روال های قانونی در نهاد قانون گذاری آنچنان زیر پا گذاشته می شود که صدای علی مطهری هم در می آید و او به صراحت خبر از کارشکنی برای جلوگیری از مطرح شدن سوالش در صحن علنی مجلس می دهد.

این نماینده شجاع مجلس، هفته قبل در گفت و گویی با روزنامه مردم امروز گفت: “در سمت نمایندگی مجلس به خوبی می‌توان از حقوق مردم دفاع کرد به شرط آنکه خط قرمزهای مصنوعی کنار برود. مثلا من درباره مسئله حصر خانگی و حادثه بند ۳۵۰ زندان اوین از وزیر دادگستری سؤال کرده‌ام و سؤال به صحن آمده است اما آن را در دستور قرار نمی‌دهند. شاید اینکه دو برادر رئیس دو قوه هستند نیز در این موضوع دخالت دارد.”

مطهری اواسط اردیبهشت ماه سال جاری درباره طرح سوال خود از وزیر دادگستری گفته بود: “سوال من یکی درباره ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی بدون حکم قضایی و بر خلاف قانون اساسی بود و دیگر درباره حادثه بند ۳۵۰ زندان اوین بود که چرا اطلاع رسانی کافی صورت نگرفت و گزارش کامل و مستندی به مردم ارائه نشد و در نتیجه اخبار رسانه‌های خارجی موجب تشویش اذهان عمومی شد.”

او ابتدا سوالش را از وزیر دادگستری در کمیسیون پرسید و وقتی از پاسخ‌های وزیر در این رابطه قانع نشد، طبق آیین نامه داخلی مجلس اعلام کرد که هر دو سوال باید در صحن علنی مجلس مطرح شود.

مطهری که از معدود نمایندگانی بود که پیگیر موضوع رفع حصر و حمله به بند ۳۵۰ اوین بود و همین دو محور را برای طرح سوالات از وزیر دادگستری برگزیده بود، در همان زمان به روزنامه شرق گفت: «سوال اول من این بود که دلیل ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی چیست و چرا این افراد تعیین تکلیف نمی‌شوند؟ سوال دیگرم مربوط به واقعه «بند ۳۵۰» اوین بود که چرا اطلاع‌رسانی کافی انجام نشده و توضیح کافی به مردم داده نشده، در نتیجه اخبار رسانه‌های بیگانه موجب تشویش اذهان عمومی شده است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا از پاسخ پورمحمدی قانع شدید یا نه، افزود: «وزیر دادگستری توضیحاتی ارایه کردند ولی من قانع نشدم و قرار شد سوال به صحن بیاید.»

ماجرای حوادث رخ داده در اوین به دنبال تجمع تعدادی از خانواده زندانیان سیاسی مقابل مجلس، به بهارستان کشیده شد. در آن زمان ابتدا «علیرضا محجوب» و «محمدرضا تابش» به جمع خانواده‌های زندانیان آمدند تا پای حرفشان بنشینند. درست همان روز مسئولان زندان اوین هم میزبان اعضای کمیسیون امنیت ملی بودند.

از آن روز تا امروز نزدیک به هشت ماه گذشته است ولی همچنان سوال علی مطهری درباره این دو واقعه مهم در صحن علنی مطرح نشده است. اکنون او در گفت و گو با «مردم امروز» از احتمال همدستی دو برادر در ریاست دو قوه قضاییه و مقننه برای مسکوت گذاشتن این مساله می گوید.

البته مطهری درباره نمایندگان اصولگرای مجلس هم می گوید. در بخشی از این گفت و گو آورده :”من بعد از ورود به مجلس در دوره هشتم احساس کردم که رفتار اصولگرایان براساس اصول و مبانی فکری اعلام شده نیست، گاهی تعصب گروهی دارند و پا روی حق می‌گذارند، گاهی عقل خود را تعطیل کرده‌اند و گوش به منابع نزدیک به رهبری سپرده‌اند که از آنجا چه ندایی می‌رسد در حالی که قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس تکلیف آن‌ها را مشخص کرده است، گاهی به بهانه حفظ نظام از کنار پایمال شدن حقوق مردم می‌گذرند و یا برای حفظ قدرت از هر وسیله و ابزاری استفاده می‌کنند. در مقابل تخلفات آشکار آقای احمدی‌نژاد سکوت می‌کردند با این توجیه که اگر انتقاد کنیم به نفع اصلاح‌طلبان تمام می‌شود که بعد‌ها کلمه فتنه‌گران هم اضافه شد، یا می‌گفتند چون رهبری از این دولت حمایت کرده است باید سکوت کنیم. دیدم این اصول‌گرایی نیست و اصول‌گرایی تبدیل به تملق و چاپلوسی و توجیه وضع موجود شده است و اساساً برداشت اکثر آن‌ها از اصولی مانند ولایت‌فقیه و‌ آزادی بیان و حفظ نظام، درست نیست. لذا من حرف خودم را می‌زدم که گاهی موجب آزردگی آن‌ها و رضایت طرف مقابل می‌شد. امروز هم وضع به همین صورت است و اصول‌گرایان عبرت کاملی از آن دوره هشت ساله نگرفته‌اند مگر چند تن از افراد با ذکاوت و عاقل‌تر آن‌ها.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.