سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تهدید روحانی به تعیین تکلیف از راه همه‌پرسی: تا می‌گوییم فلان نهاد مالیات بدهد، چ...
» مصالح عمومی را بدون واهمه از هیچ شخص و نهادی به مردم خواهیم گفت

تهدید روحانی به تعیین تکلیف از راه همه‌پرسی: تا می‌گوییم فلان نهاد مالیات بدهد، چه بساطی برپا می‌شود

چکیده :رئیس‌جمهوری خواستار اجرای اصل 59 قانون اساسی و همه‌پرسی در مسائل مهم اقتصادی شده است. او از نهادهایی سخن گفته که مالیات نمی دهند و تا از آنها مالیات خواسته می شود، بساط و جنجال برپا می کنند. روحانی در تشریح موضع دولت و علت نگرانی اش گفته: "این دولت چیزی که بداند و بفهمد مصالح مردم است بدون واهمه از هیچکس و هیچ نهاد، اعلام خواهد کرد و به مردم خواهد گفت و اگر لازم باشد لایحه لازم را تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد اما بدانید برخی امور سیاست داخلی اش بسیار بسیار قوی است، بیش از آنچه فکر می کنید قوی است."...


کلمه – گروه اقتصادی: رئیس‌جمهوری خواستار اجرای اصلی از قانون اساسی شده است که بر برگزاری همه‌پرسی در مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تأکید دارد. او می‌گوید قصد دارد اصل 59 قانون اساسی را که از ابتدای انقلاب تاکنون اجرا نشده، احیا کند و در زمینه مسائل کلان اقتصادی از عموم مردم نظرخواهی کند.

به گزارش کلمه، سخنان حسن روحانی واضح است. او از نهادهایی سخن گفته که مالیات نمی دهند و تا از آنها مالیات خواسته می شود، بساط و جنجال برپا می کنند. رئیس جمهوری گفته: “نمی شود یک نهاد کار اقتصادی انجام دهد و مالیات ندهد، اما تا می گویی فلان نهاد هم باید مالیات دهد، ببینید چه بساطی به پا می شود.”

به نظر می رسد اشاره روحانی به آستان قدس رضوی و زیرمجموعه های آن، بنیادها و نهادهای وابسته به سپاه و مجموعه هایی همچون ستاد اجرایی فرمان امام است که با وجود گردش ملی هزاران میلیاردی و نیز بهره مندی گسترده از رانت های حکومتی، به دولت مالیات نمی دهند.

رئیس دولت یازدهم در تشریح موضع دولت و علت نگرانی اش گفته: “این دولت چیزی که بداند و بفهمد مصالح مردم است بدون واهمه از هیچکس و هیچ نهاد، اعلام خواهد کرد و به مردم خواهد گفت و اگر لازم باشد لایحه لازم را تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد اما بدانید برخی امور سیاست داخلی اش بسیار بسیار قوی است، بیش از آنچه فکر می کنید قوی است.”

این لابی های بسیاری قوی سیاسی است که روحانی را وادار کرده تا هشدار دهد که ممکن است به رفراندوم متوسل شود. او گفته است: “برای یک بار هم که شده، درباره مسئله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد… [مسئله‌ای که] برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود.”

اصل 59 قانون اساسی تصریح دارد: “در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.”

حسن روحانی این روزها در خیلی از کارهای اجرایی با کارشکنی های مجلس روبه رو است. نامه های استیضاح وزاری کابینه تدبیر و امید یکی پس از دیگری روی میز هیات رییسه مجلس قرار می گیرد و وزرای کابینه اش هفته ای را بدون حضور در مجلس نمی گذرانند. اینها در شرایطی است که قیمت نفت روز به روز در حال کاهش است و فسادهایی که هر روز از یک نهاد و وزارتخانه ای بازمانده از دولت قبل رو می شود دولت را با چالش جدی مواجه کرده است.

حال او این بار می خواهد از ظرفیت قانون اساسی استفاده کند. به گفته او، بر اساس قانون اساسی، مسایل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای این‌که در مجلس تصویب شود، باید مستقیم به آرای عمومی و همه‌پرسی گذاشته شود؛ اما آن‌طور که آقای روحانی گفته، “اکنون 36 سال گذشته و یک بار هم این اصل قانون اساسی اجرا و عمل نشده است.”

سخنان مهم اقتصادی روحانی

رئیس جمهور گفت: اقتصاد باید از انحصار و رانت نجات پیدا کند، باید در صحنه رقابت حضور پیدا کند. شفافیت همه دستگاه‌های دولتی، شرط بسیار مهمی است.

به گزارش مهر، حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز یکشنبه در نخستین همایش اقتصاد ایران که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزارشد ، گفت: کشور ما چه بخواهیم چه نخواهیم دارای اقتصادی تلفیقی است با سیاست خارجی، سیاست داخلی و … درواقع اقتصاد ما بیشتر سیاسی است تا اقتصاد محض.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما اعلام می‌کنیم که باید از همه مالیات بگیریم، کاملا هم درست است؛ نمی‌شود یک نهاد کار اقتصادی کند و مالیات ندهد. اما تا می‌گویی فلان نهاد هم باید مالیات بدهد، ببینید چه بساطی به پا می‌شود.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: البته این دولت چیزی که بفهمد و بداند که مصالح مردم است، بدون واهمه از هیچ کس و هیچ نهاد مساله را اعلام خواهد کرد و اگر لازم باشد لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند اما بدانید برخی از امور، سیاست داخلی‌اش بسیار قوی است.

اقتصاد ما با انحصار و رانت پیشرفت نمی‌کند

روحانی تاکید کرد: اقتصاد در کشور با انحصار پیشرفت نمی‌کند. این اصلا مفهوم ندارد.

وی توضیح داد: اگر من فقط تولیدکننده هستم و شما مجبورید از من بخرید، برای چه من باید ارزان بفروشم یا کیفیتم را بالا ببرم. باید بسیار مسلمان باشم که قیمت خود را پایین بیاورم یا کیفیت را بالا؛ حتی مسلمان‌تر از سلمان و ابوذر.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اقتصاد باید از انحصار نجات پیدا کند، اقتصاد باید در صحنه رقابت حضور پیدا کند و از بیماری رانت خلاص شود. شفافیت همه دستگاه‌های دولتی، شرط بسیار مهمی است.

روحانی ادامه داد: همه دستگاه‌ها باید فعالیت اقتصادی‌شان را به صورت شفاف بیان کنند. همه مردم باید از آمار، ارقام و طرح‌های اقتصادی در یک لحظه باخبر شوند؛ در اینجا پسرخاله و پسرعمه نداریم.

وی افزود: اگر شفافیت در کار بود، اگر رانت نبود و اگر انشاءالله با فساد هم توانستیم مقابله کنیم، با فسادی که همه جا ریشه دوانده، آن وقت اقتصاد نجات پیدا می‌کند.

روحانی تاکید کرد: اما اقتصاد ما به گونه‌ای است که برای آن باید ملاحظات بسیاری را مد نظر قرار داد. بسته ما فقط نمی‌تواند سیاستی باشد، بلکه کنار آن باید بسته سیاسی هم باشد تا کار پیش برود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما هر چه دستاورد داریم مربوط می‌شود به استفاده از نظرات صاحب نظران، دانشگاهیان و کارآفرینان، گفت: مهم‌تر از همه اعتماد مردم به عنوان سرمایه اجتماعی ما در اقتصاد است.

وی تصریح کرد: حمایت مردم و رهبری همه دست به دست هم داد تا توانستیم یک گام رو به جلو برداریم. دستگاه قضایی هم هر توانی که در اختیار داشت، در این زمینه به کار گرفت تا توانستیم تورم را رها کنیم.

روحانی در مورد آثار کاهش تورم در جامعه، گفت: برخی از عامه مردم می‌گویید ۲۰ درصد، ۱۸ درصد و ۱۷ درصد تورم کاهش پیدا کرده اما هیچ کالایی ارزان نشده است. کاهش تورم با ارزان شدن دو مقوله کاملا متفاوت است. ما همزمان همه گزارشات را در هر ماه به مردم می‌دهیم؛ مثلا در همین ماه ۱.۷ درصد رشد داشتیم و همزمان می‌گوییم نقطه به نقطه ما نسبت به پارسال چقدر تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه اگر در اقتصاد مردم با ما همراه نباشند، شکست می‌خوریم، گفت: من از همه رسانه‌های عمومی درخواست می‌کنم که دولت را نقد کنند؛ انتقاد اگر سازنده باشد، مفید و لازم است اما باید حواسشان باشد که به اعتماد مردم صدمه نزنیم.

رئیس‌جمهور افزود: اگر شما می‌بینید که حرکتی از سال گذشته شروع شده، این حرکت به خاطر سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به دولت است؛ به خاطر اینکه مردم به دولت اعتماد دارند و می‌دانند که دولت بدون مشورت علمی کاری را انجام نمی‌دهد. مردم اعتماد دارند که دولت به آنها دروغ نمی‌گوید، لذا اگر این سرمایه از دست برود، ما چیز دیگری نداریم.

روحانی تاکید کرد: اشکال ندارد با فلان جناح و حزب رقابت کنید، سال آینده سال انتخابات است و از الان نیز نسیم آن می‌وزد اما در مسائل ملی ما رشد پایدار می‌خواهیم.

حسن روحانی در همایش ‘اقتصاد ایران، راهکارهای دستیابی به رشد پایدار’ درباره پرونده هسته‌ای ایران گفت: “کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد.”

او از “اصول و آرمان‌ها” دفاع کرده اما در عین حال گفته است که “مگر کسی در میز مذاکره بر سر اصول و آرمان‌ها بحث می‌کند؟ یک عده در توهمات زندگی می‌کنند. دنیای امروز بحث منافع است.”

به گفته روحانی، در سیاست خارجی درباره اصول و آرمان‌ها بحث نمی‌شود؛ بلکه منافع دو طرف مطرح است.

رئیس جمهوری ایران گفت: “آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، بلکه آرمان به مغز و قلب و اراده ما وصل است.”

او تصریح کرد: “در توافق ژنو بخشی از تحریم‌ها در حوزه خودرو، پتروشیمی و کشتیرانی برطرف شد و بخشی از اموال بلوکه شده آزاد شد که در مقابل ما شفافیت بیشتری نشان دهیم و بگوییم فلان نوع غنی‌سازی که در حال حاضر به آن نیاز نداریم، برای مدتی متوقف می‌شود. آیا این کار به معنای زیر سوال رفتن آرمان‌ها و اصول ما است؟”

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش از اقتصاد رانتی و انحصاری در ایران انتقاد کرده و گفته است: “نمی‌شود یک نهاد کار اقتصادی بکند و مالیات ندهد، اما تا می‌گوییم فلان نهاد باید مالیات بدهد، بساطی درست می‌شود که می بینید.”

او تاکید کرد: “این دولت چیزی که بداند و بفهمد مصالح مردم است بدون واهمه از هیچکس و هیچ نهاد، اعلام خواهد کرد و به مردم خواهد گفت و اگر لازم باشد لایحه لازم را تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد، اما بدانید برخی امور سیاست داخلی اش بسیار بسیار قوی است؛ بیش از آنچه فکر می کنید قوی است.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.