سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رشیدعلیپور: انتقال تئاترشهر به بنیاد رودکی کاسب‌کارانه است...

رشیدعلیپور: انتقال تئاترشهر به بنیاد رودکی کاسب‌کارانه است

چکیده :رشیدعلیپور؛ مدیران هنری را به بازنگری جدی در نوع نگاه خود به هنر و هنرمند فراخواند و گفت: مسئولان باید یکبار برای همیشه تصمیم بگیرند که تئاتر برایشان اهمیت دارد یا خیر؛ اگر قرار است تئاتر داشته باشیم پس باید بعضی قواعد را رعایت کنیم. با نگاه کاسب‌کارانه‌ای که قصد دارد تئاترشهر را به بنیاد رودکی واگذار کند راه به جایی...


شهریار رشیدعلیپور ضمن اعلام انصراف خود از حضور در سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، درباره تصمیم‌گیری‌های اخیر برای تئاتر کشور اظهارنظر کرد و طرح انتقال مجموعه تئاترشهر به بنیاد رودکی را برخاسته از نگاه کاسب‌کارنه دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رشیدعلیپور که درنظر داشت نمایش «صحنه‌ای از زندگی پدرم» نوشته میرباقری را در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه ببرد؛ با بیان اینکه مدیران در دوره‌های مختلف حرف‌های زیبا می‌زنند اما خبری از عمل نیست، اظهار کرد: حرف‌هایی از قبیل اینکه بودجه به جشنواره تزریق شد یا همه چیز خوب و عالی و آرام پیش می‌رود؛ برای ما که در سیستم کار کردیم؛ رنگی ندارد.

این کارگردان درباره دلیل انصراف خود از حضور در سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: به نظرم اصلا انسانی نیست که عوامل را برای دو شب اجرا درگیر کنم. آنهم در شرایطی که اصلا معلوم نیست بعداز اتمام جشنواره امکان اجرای عمومی وجود دارد یا خیر.

بازیگر نمایش «چکامه رستاخیز» خاطرنشان کرد: اصولا معلوم نیست اداره کل هنرهای نمایشی با چه برنامه‌ای اداره می‌شود که انتظار داشته باشیم بعداز جشنواره اتفاق خاصی برای هنرمندان بیفتد. کار کردن در این شرایط اصلا منطقی نیست.

رشیدعلیپور؛ مدیران هنری را به بازنگری جدی در نوع نگاه خود به هنر و هنرمند فراخواند و گفت: مسئولان باید یکبار برای همیشه تصمیم بگیرند که تئاتر برایشان اهمیت دارد یا خیر؛ اگر قرار است تئاتر داشته باشیم پس باید بعضی قواعد را رعایت کنیم. با نگاه کاسب‌کارانه‌ای که قصد دارد تئاترشهر را به بنیاد رودکی واگذار کند راه به جایی نمی‌بریم.

او افزود: اصولا معلوم نیست ایده‌ مطرح شده براساس مشاوره کدام افراد اتفاق افتاده است. برنامه‌ها در تئاتر ایران مانند شهاب سنگ به یکباره ظهور می‌کنند و آسیب می‌زنند و هیچکس هم پاسخگوی عملکرد خود نیست.

رشیدعلیپور خاطرنشان کرد: نمی‌دانم اینکه به هر روش از هنر پول دربیاوریم را چه کسی به ذهن مدیران فروکرده است. چرا مسئول توجه نمی‌کند هنر یک فرایند است نه فرآورده! که قرار باشد فله‌ای و کیلویی با آن مواجه شویم.

این هنرمند به اظهارات مسئولان درباره خصوصی‌سازی در تئاتر اشاره کرد و گفت: مدیران نمی‌توانند به آنچه امروز به عنوان خصوصی شدن تئاتر در جریان است؛ افتخار کنند چون هیچ برنامه‌ای وجود ندارد. فقط شاهد تلاش‌های شخصی بعضی افراد هستیم که با راه‌اندازی پلاتوهای خصوصی در این جهت گام برمی‌دارند.

او ادامه داد: بعضا فلاکت از سر و روی سالن‌های خصوصی می‌بارد و به دلیل کمبود فضا با این پلاتوها مانند ترمینال برخورد می‌شود. همین عامل موجب شده زحمت‌های گروه سرانجامی نداشته باشد و نتیجه هم چیزی جز سرخوردگی جوانان نیست.

مدیر سابق مجموعه تئاترشهر با طرح سوالی درباره انتخاب مدیر برای اداره کل هنرهای نمایشی بیان کرد: آیا در تئاتر کسی نیست که مدیران نبش قبر کرده و فردی را از تلویزیون به مدیریت تئاتر دعوت می‌کنند؟ جالب اینکه بعد می‌بینیم مدیران با یکدیگر مشکل پیدا می‌کنند و مدیرکل هنرهای نمایشی استعفا می‌دهد و می‌رود.

این بازیگر تصریح کرد: بعداز عزل‌ و نصب‌ها تازه فردی از میان هنرمندان و اهالی تئاتر انتخاب می‌کنند که کاسه‌ها را بر سر او بشکنند. متاسفانه توان مدیریت و انتخاب وجود ندارد؛ ما هم منتظریم نتیجه عملکرد آقایان را ببینیم.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.