سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

سالروز شهادت امام محصور

چکیده :امروز سالروز شهادت امامی است که بخش قابل توجهی از عمرش را در حصر حاکمان جور گذراند. فرزند او همواره الهام بخش امیدواری شیعیان به آینده ای بهتر برای جهان و جهانیان بوده و هست. با همین تصویر نمادین که بعد از آن حصرها و صبرها، فرجی در راه است که مستضعفان جهان چشم انتظار رسیدن آن روزند. حضور حجت که مقدمه ی ظهور اوست، و در نتیجه تمام امید و هویت شیعیان که تاریخ را درنوردیده و به ما رسیده، مدیون رنج هایی است که آن امام محصور بر خود هموار کرد....


کلمه – گروه معارف: امروز سالروز شهادت امامی است که بیشتر اوقات عمر خود را در حصر حاکمان جور گذراند. امام حسن عسگری (ع)، یازدهمین ستاره آسمان امامت که ولایت را در معنای دوستی و محبت با شیعیانشان همواره جان و معنا بخشیدند.

تفاوت حصر با زندان معمول برای محکومان، اعم از باگناه و بی گناه چیست؟ نگاهی به تاریخ حصرهایی که از دیرباز تاکنون نصیب برخی افراد شده نشان می دهد که حصر نتیجه هراس حاکمان از مصلحان و معترضانی است که حکومت نه توان تفهیم اتهام قانونی به آنها دارد و نه جرات آزاد گذشتن آنها را در خود می بیند.

زندان معمولی، گاهی نصیب فعالان سیاسی و دگراندیشان و مخالفان عقیدتی شده و می شود. اما زندان جایی است که اولا حداقلی از ارتباط با بیرون و دیگر زندانی ها جز در حالت انفرادی آن فراهم است. ثانیا زندان مخصوص کسانی است که حداقل ظاهری از رسیدگی قانونی به وضعیت متهم صورت می گیرد. اما حصر، نتیجه هراسی است که از شدت اضطراب حاکم، فرصت صحنه سازی برای رعایت ظاهر قانون فراهم نمی شود.

حصرها با این وضعیت از دیرباز وجود داشته و عجیب است که تاریخ شیعه، نمونه های ویژه ای از آن را با خود به همراه دارد. تجربه ای که موجب می شود مومنان به این طریقت علوی، در مواجهه با آن قوی تر باشند.

امام حسن عسگری همچون پدر خود، بخش قابل توجهی از عمرش را در حصر خلفای ستمگر عباسی گذراند. فرزند او که آخرین امام شیعیان است، همواره الهام بخش امیدواری شیعیان به آینده ای بهتر برای جهان و جهانیان بوده و هست. با همین تصویر نمادین که عاقبت آن حصرها و صبرها، بعد از آن همه رنج ها و شدت ها، فرجی در راه است که مستضعفان جهان چشم انتظار رسیدن آن روزند.

به این معنا، حضور حجت که مقدمه ی ظهور اوست، و در نتیجه تمام امید و هویت شیعیان که تاریخ را درنوردیده و به ما رسیده، مدیون رنج هایی است که آن امام محصور بر خود هموار کرد تا حقیقت بماند.

یاد و نام و راه آن امام همام، همواره زنده و جاوید باد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.