سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از جیب فقرا/ سهم کارگران از پروژه‌های هزاران میلیاردی قرارگاه خاتم چقدر است؟...

از جیب فقرا/ سهم کارگران از پروژه‌های هزاران میلیاردی قرارگاه خاتم چقدر است؟

چکیده :این اولین بار نیست که قرارگاه خاتم سپاه، کارگرانی را که چند صد هزار تومان حقوق طلبکارند، عاصی می کند و به خیابان و اعتراض و اعتصاب می کشاند. قرارگاهی که می گوید به پروژه های زیر هزار میلیارد تومان وارد نمی شود، بارها معیشت کارگران پروژه هایش را لنگ خرج روزمره خود گذاشته و آنه را شرمنده خانواده هایشان کرده است. ...


کلمه – گروه کارگری: این اولین بار نیست که قرارگاه خاتم سپاه، کارگرانی را که چند صد هزار تومان حقوق طلبکارند، عاصی می کند و به خیابان و اعتراض و اعتصاب می کشاند. قرارگاهی که می گوید به پروژه های زیر سه هزار میلیارد تومان وارد نمی شود، بارها معیشت کارگران پروژه هایش را لنگ خرج روزمره خود گذاشته و آنه را شرمنده خانواده هایشان کرده است. آنها خوب می فهمند که میرحسین چرا از داخل حصر بر سر کسانی فریاد می زند که «از جیب مستضعفان و پابرهنگان و فقرا فسادهای عظیم در کشور ایجاد کرده‌اند.»

انقلاب 1357 در ایران، انقلاب آرمان ها و ارزشها بود، قرار بود ایران به مدینه فاضله ای اسلامی تبدیل شود که در آن جمهور حکومت می کنند. قرار بود که حق حاکمیت در دست خود مردم باشد. قرار بود حق انتخاب با همه مردم باشد، بدون در نظر گرفتن اینکه مرد یا زن، سفید یا سیاه و دارای این عقیده یا آن عقیده هستند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نخستین هفته های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد تا از آرمان های و ارزشهای بشری و اسلامی ایران پاسداری کند. قرار بود سپاه پاسداران از جان و مال مردم حفاظت کند، قرار بود نیروهای مسلح در امور اقتصادی و سیاسی دخالت نکنند.

اما امروز در آستانه سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران، برخی سپاهیان با کمک و همکاری برخی از مسئولان جان و مال، آینده و گذشته مردم این کشور را به تاراج برده اند، چوب حراج بر منابع ملی زده اند، جیب های خود را پر می کنند و مردم بی پناه کشور را روز به روز فقیر تر. از آرمان های اسلامی به عنوان دستاویزی برای فریب مردم و سرکوب دلسوزان و معترضان استفاده می کنند و اصول جمهوریت را به تمسخر می گیرند.

پس از پایان جنگ ایران و عراق قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دستور رهبری به عرصه ها اقتصادی وارد و با استفاده از سرمایه های ملی به سرعت به بزرگترین پیمان‌کار پروژه‌های دولتی تبدیل شد. محمود احمدی نژاد در طول 8 سال ریاست خود بر دولت، برای جلب حمایت و قدرت سپاه، دست این نهاد بزرگ نظامی را در همه عرصه ها باز گذاشت. به این ترتیب عملا سپاه پاسداران نه تنها بخش دولتی و خصوصی اقتصاد را در دست گرفت بلکه به «دولت در سایه» تبدیل شد.

این روزها تقریبا هیچ پروژه بزرگ اقتصادی امکان و اجازه آغاز به کار ندارد، مگر اینکه پشتیبانی، شراکت و حمایت یکی از شرکت ها یا برادران سپاهی را داشته باشد. شرکتهای وابسته قرارگاه خاتم الانبیاء در سال های اخیر بودجه های های هزاران میلیاردی را از سرمایه های ملی و بیت المال دریافت کرده اند.

کار این قرارگاه این شده که با استفاده از رابطه و سندسازی و ترک مناقصه و … پروژه های بزرگ و بودجه آنها را بگیرد، بخشی از بودجه ها را حیف و میل کند و بخشی دیگر را به شرکت های پیمانکار داخلی و خارجی بسپرد تا آیا پروژه ها را به سرانجام برسانند یا نه. اما برخی از شرکت های وابسته به این قرارگاه نه تنها بزرگترین فساد های اقتصادی تاریخ ایران را رقم زدند و می زنند، بلکه حتی در کارخانه های زیر مجموعه خود به حقوق چند صد هزار تومنی کارگران هم رحم نمی کنند.

روز گذشته خبر رسید که ده‌ها نفر از کارگران کارخانه واگن پارس اراک در خیابان مجاور این کارخانه تجمع کرده‌اند، دلیل اعتراض این کارگران عدم تمدید قرارداد کاری نماینده شان بود. خبرگزاری کار ایران، ایلنا، اعلام کرد که روز شنبه ۶ دی علاوه بر تجمع بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران در خیابان، صدها نفر از دیگر کارگران کارخانه هم دست از کار کشیده‌اند.

اعتصاب کارگران واگن پارس از روز چهارشنبه و پس از آن آغاز شد که کارفرما قرارداد علی درخشنده‌بخت، رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه را تمدید نکرد. گفته می شود که در کارخانه واگن پارس اراک دیگر اعضای شورای اسلامی کار هم تهدید کرده‌اند که اگر قرارداد درخشنده‌بخت تمدید نشود از سمت خود استعغا می‌دهند.

با این حال نماینده قرارگاه خاتم الاوصیای سپاه پاسداران، سهامدار عمده واگن پارس، روز پنجشنبه در جمع کارگران اعتصابی حاضر شد و آب پاکی را روی دست همه ریخت. او گفت عدم تمدید قرارداد نماینده کارگران با نظر این قرارگاه صورت گرفته است!

در طول سال های اخیر ده ها مورد از دست اندازی های سپاه بر منابع ملی افشا شده است. تنها یک نمونه از استفاده قرارگاه خاتم الاوصیا از بیت المال در خرداد سال 91 افشا شد در آن زمان نامجو، وزیر نیروی دولت احمدی نژاد اعلام کرد که دولت با پرداخت منابع صندوق توسعه ملی به قرارگاه خاتم الاوصیا برای ساخت یک سد در کشور تاجیکستان موافقت کرده است. با آنکه برداشت‌های غیر قانونی دولت از صندوق توسعه ملی سابقه داشته، اما پرداخت بودجه کشور به یک قرارگاه سپاهی برای کار عمرانی در یک کشور دیگر، از عجایبی بود که احتمالا برای اولین بار رخ می داد.

این خبر یک روز پس از آن اعلام می‌شد که احمدی نژاد به طور ناگهانی چند تن از معاونان خود را جا‌به‌جا کرد. پس از این جابه‌جایی‌ها، ریاست صندوق توسعه ملی به محمدرضا فرزین رسید که مسئولیت ستاد هدفمندی یارانه‌ها را نیز برعهده داشت. صندوق توسعه ملی پس از آن جایگزین حساب ذخیره ارزی شده بود که دست‌اندازی‌های پیاپی دولت احمدی‌نژاد به آن، چیزی از دلارهای نفتی در آن باقی نگذاشته بود. به همین خاطر، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت دست به تشکیل این صندوق زدند تا امکان برداشت‌های بی‌حساب دولت از درآمدهای نفتی خارج از بودجه را سد کنند.

در دولت احمدی نژاد پس از آنکه رستم قاسمی وزارت نفت را در دست گرفت، قراردادهای بسیاری را به پیمانکاران وابسته به سپاه سپرده شد، به طوری که بر اساس گزارش ها در سال 91، تعداد قراردادهای همین دو قرارگاه خاتم الانبیا و خاتم الاوصیا در دو حوزه نفت و گاز به بیش از ۵۰ مورد می‌رسید.

اما آیا حتی یک هزارم رقم این پروژه ها به کارگران آنها می رسید؟

سه ماه پیش جمعی از کارگران بیکار شده پروژه «پل میان گذر» دریاچه ارومیه که زیر نظر شرکت «صنایع دریایی ایران صدرا» وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه فعالیت دارند، با امضای طوماری از پرداخت نشدن حدود ۹ ماه حقوق معوقه خود خبر دادند.

کارگران بیکار شده پل میانگذر ارومیه در طومار خود با اشاره به اینکه شرکت صدرا به بهانه مشکلات مالی از ۹ ماه گذشته وضعیت شغلی آنها را بلاتکلیف کرده است، نوشتند: از سال ۸۲ که شرکت صنایع دریایی ایران صدرا فعالیت خود را در پروژه پل میان‌گذر ارومیه آغاز کرد، ۴۰۰ کارگر مشغول به کار شدند اما تا امروز تعداد کارگران شاغل در این پروژه به ۳۰ نفر کاهش یافته است.

در بخش پایانی این نامه امضاء کنندگان تصریح کردند: به دلیل اتمام پروژه بزودی کارگاههای مستقردراطراف پل میان‌گذر دریاچه ارومیه توسط مسئولین صنایع دریایی (ایران صدرا) جمع آوری می‌شود، کارگران نگرانند که با جمع آوری تجهیزات کارگاهی ایران صدرا درپروژه پل می‌انگذر ارومیه دستشان کوتاه شود.

این در حالی بود که در همان روزها اطلاعات تکان دهنده ای در گزارش یک خبرگزاری رسمی منتشر شد که از نقش برخی اعضای قرارگاه خاتم الانبیاء و بازنشستگان سپاه در کلاهبرداری تحت عنوان فروش نفت خبر می داد. بر اساس این گزارش، این افراد از مدارک جعلی و قلابی استفاده کرده و بدون اینکه نفتی فروخته باشند بابت فروش آن حق دلالی می گیرند؛ و بدتر از همه آنکه شرکت نفت هم در جریان کارهای ایشان هست و مقابله نمی کند.

اشتهای بازوی اقتصادی سپاه برای در اختیار گرفتن پروژه های اقتصادی به جایی رسید که ابوالقاسم مظفری، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در مصاحبه ای در سال 91 که به قصد دفاع از عملکرد این قرارگاه اقتصادی- نظامی انجام داده بود گفت: قرارداد زیر سه هزار میلیارد قبول نمی کنیم.

حالا کار به جایی رسیده که کسانی که محمود احمدی نژاد به آنها لقب برادران قاچاقچی داد، یا به قول حسن روحانی رییس جمهور ایران کسانی که پول و اسلحه و قدرت و رسانه ها را در اختیار دارند، تقریبا بیشتر سرمایه های ملی را در دست گرفته اند و در عین حال پای خود را روی گلوی ضعیف ترین بخش از مردم ایران گذاشته اند و به آنها اجازه نفس کشیدن هم نمی دهند.

اینجاست که مشخص می شود چرا میرحسین موسوی اعلام کرده «آماده‌ام تا حقایق مربوط به سرچشمه‌های فساد عظیمی که کشور و انقلاب را در خود غرق کرده است، بیان کنم. برانداز کسانی هستند که از جیب مستضعفان و پابرهنگان و فقرا فسادهای عظیم در کشور ایجاد کرده‌اند.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.