سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراض یهودیان و مسلمانان به لایحه آپارتاید صهیونیستی «کشور یهود»...

اعتراض یهودیان و مسلمانان به لایحه آپارتاید صهیونیستی «کشور یهود»

چکیده :طرح ایجاد «کشور یهود» که از مدتها پیش در اندیشه صهیونیسم وجود داشته، اخیرا بار دیگر مطرح شده است. اعضای فراکسیون لیکود در پارلمان رژیم اسرائیل این پیش‌نویس را ارائه دادند و پس از آنکه اعضای پارلمان به این پیش‌نویس رای دادند، پیش‌نویس تبدیل به قانون شد....


کلمه-گروه بین الملل: طرح ایجاد «کشور یهود» که از مدتها پیش در اندیشه صهیونیسم وجود داشته، اخیرا بار دیگر مطرح شده است. اعضای فراکسیون لیکود در پارلمان رژیم اسرائیل این پیش‌نویس را ارائه دادند و پس از آنکه اعضای پارلمان به این پیش‌نویس رای دادند، پیش‌نویس تبدیل به قانون شد. بر اساس این قانون، اسرائیلی‌ها معتقدند که کرانه باختری و نوار غزه نه از لحاظ تاریخی و نه از لحاظ قوانین بین‌المللی و نه از لحاظ توافقنامه‌هایی که رژیم اسرائیل آن را امضا کرده است، اراضی اشغالی به شمار نمی‌آید.

پس از آن خبر رسید که آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه رژیم اسرائیل قصد دارد با اعطای پول به عرب‌های اسرائیلی آنها را به ترک این کشور تشویق کند. او در یک بیانیه پایه‌ای برای صلح که با عنوان «شناکردن در خلاف جریان آب» در فیسبوک خود منتشر کرده، نوشته است که بیش از همه مایل است فلسطینی‌های ساکن یافا و عکا، از این شهرها بروند. در بخشی از بیانیه وزیر خارجه رژیم اسرائیل آمده است: «آنهایی که مصمم به حفظ هویت فلسطینی خود هستند می‌توانند تابعیت اسرائیلی خود را پس دهند، از این شهرها بروند و شهروند کشور آتی فلسطین بشوند.» به عقیده لیبرمن اسرائیل باید چنین افرادی را با مشوق‌های اقتصادی ترغیب کند.»

طرح مساله به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک «کشور یهود» در نخستین کنفرانس صهیونیست‌ها در اوت 1997 در شهر بازل سوئیس مطرح شد، اما این اصطلاح ظرف سال‌های اخیر به ویژه در دو هفته گذشته به صورتی روزافزون در جوامع صهیونیستی بر سر زبان‌ها افتاده است. کنست (پارلمان رژیم اسرائیل) در سال 2003 پیش‌نویس قانونی را درخصوص تعمیق اندیشه یهودیت اسرائیل و تعمیم آن بر تمام کشورهای جهان مطرح کرد.

اسرائیلی‌ها بر اساس این قانون خواستار گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق فلسطینی نشین شدند. آن‌ها همچنین خواهان پایبندی به خط قرمزهای اسرائیل و در راس آن حاکمیت مطلق بر تمامی قدس اعم از شرقی و غربی شدند. با نگاهی به اصطلاح مذکور می‌توان با قاطعیت گفت که اسرائیلی‌ها از این طریق می‌خواهند با ادعای اختصاص اسرائیل به یهودیان، فلسطینی‌ها را از کشورشان بیرون کنند و در این امر فلسطینی‌های ساکن اراضی 1967 و فلسطینی‌های اراضی 1948 که تابعیت اسرائیلی بر آن‌ها تحمیل شده است، با یکدیگر برابر هستند.

به گزارش دویچه وله، لایحه یادشده که در دولت به تصویب رسیده ، تا کنون از سوی شماری از اعضای همین دولت مورد انتقاد گرفته است. خانم تسیپی لوینی، وزیر دادگستری و آقای یئیر لاپید، وزیر دارایی این لایحه را کاملا رد می‌کنند. لاپید در این رابطه گفته است: «در صورت تصویب چنین قانونی پاسخ ما به خانواده زیدان سیف چه خواهد بود؟» سیف پلیسی بود که در جریان حمله مسلحانه اخیر فلسطینی‌ها به یک کنیسه در بیت‌المقدس، کشته شد. او ولی یهودی نبود، بلکه به اقلیت عرب‌تبار دروزی اسرائیل تعلق داشت.

آریل شارون، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی از جمله کسانی بود که در راستای تعمیم اصطلاح یهودیت اسرائیل دست به تلاش‌هایی زده بود و گاهی گام‌هایی فراتر از این امر هم برمی‌داشت، چرا که در چندین کنفرانس خبری و در دیدارها با مقامات مختلف اعلام کرد که مرزهای اسرائیل از دریای مدیترانه در غرب تا رود اردن در شرق خواهد بود.

با وجود مخالفت‌های شدید جهانی با پیش‌نویس قانون نژاد پرستانه «کشور یهود» که اخیرا نتانیاهو آن را در کابینه خود به تصویب رسانده است. در همین راستا، تل آویو با همکاری و هماهنگی با آژانس‌های یهودی تلاش می‌کند تا دست به اقدامات زیادی برای جذب حدود 200 هزار یهود از آرژانتین، چند هزار یهود در اتیوپی و همچنین جذب حدود 80 هزار یهود از هند و آفریقای جنوبی بزند.

به گزارش ایسنا، مرکز اطلاع رسانی فلسطین نیز در تحلیلی با عنوان «به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان کشور یهود به چه معناست؟» می‌نویسد: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در طرح این خواسته خود اشتباه نمی‌کند و می‌داند که چه می‌خواهد. وی همواره بر این مساله پافشاری می‌کند که درگیری‌ با فلسطینی‌ها در اصل و اساس خود درگیری بر سر ماهیت است نه خاک و مرز.

مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها که از سال ۲۰۱۳ با میانجیگری جان کری، وزیر خارجه آمریکا دوباره به جریان افتاده بود، پس از ۹ ماه بی‌نتیجه ماند و کری در آوریل امسال به ماموریت خود پایان داد. برخی رسانه‌های آمریکایی از قول منابع دیپلماتیک اسرائیل را عامل شکست مذاکرات اعلام کردند. در حال حاضر برای شکستن بن‌بست مذاکرات، فرانسه در صدد آغاز ابتکاری جدید است. دولت این کشور اعلام کرده است در صورتی که این ابتکار هم با شکست مواجه شود، کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

قرار است روز سه‌شنبه آینده (۲ دسامبر) مجلس فرانسه قطعنامه‌ای راتصویب کند که به موجب آن کشور مستقل فلسطینی به صورت نمادین به رسمیت شناخته خواهد شد. ماه میلادی گذشته سوئد به عنوان اولین کشور در اروپای غربی دولت مستقل فلسطینی را به رسمیت شناخت و مجالس بریتانیا، ایرلند و اسپانیا نیز دولت‌‌های خود را فراخواندند که تصمیم مشابه‌ای اتخاذ کنند.

رئیس تشکیلات خودگردان در اظهاراتی اعلام کرد که فلسطینیان هیچگاه کشور یهودی را به رسمیت نمی شناسند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ابومازن با بیان این مطلب در ادامه گفت: ما هرگز یهودیت اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت.

این وضعیت در حالی است که تشکیلات خودگردان اعلام کرده اگر روند به رسمیت شناخته شدن فلسطین در سازمان ملل شکست بخورد، به دنبال عضویت در دیوان کیفری بین المللی (ICC) می رود تا بدین طریق رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار دهد.

اقدام کابینه رژیم اسرائیل در تصویب لایحه کشور یهود با واکنش های منفی زیادی مواجه شده بطوری که که حتی مقامات بلند پایه این رژیم نیز نسبت به آن اعتراض دارند برای مثال «روون ریولین» رئیس اسرائیل نیز به صف مخالفان آن پیوسته و گفته در این لایحه مورد نظر نگاه یکسانی به کشاورزان عرب و غیر عرب نشده است. علاوه بر ریولین «یهودا ویناشتاین» دادستان کل اسرائیل و جمعی دیگر از مقامات قضایی آن از جمله «شای نیتزان» نیز با این طرح که با فشار «بنیامین نتانیاهو» در کابینه تصویب شده مخالفت کرده اند.

حزب لاپید از جمله احرابی که نتانیاهو با ائتلاف با آن موفق به تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی شده نیز تهدید کرده که اگر کلمه برابری وارد این لایحه نشود با آن مخالفت خواهد کرد.

کرمی گیلون، رئیس سابق دستگاه امنیت عمومی رژیم صهیونیستی (شاباک) اعلام کرده که بنیامین نتانیاهو دیوانه شده است و باعث پایان کار اسرائیل خواهد شد. رئیس سابق شاباک شب گذشته در تظاهرات صدها شهرک نشین در مقابل منزل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مشارکت کرد.

شرکت کنندگان در این تظاهرات تصمیم کابینه رژیم صهیونیستی مبنی بر موافقت با طرح “کشور یهود” را محکوم کردند. گیلون در مقابل تظاهرکنندگان گفت: نتانیاهو بیمار است. او و تعدادی از افراد دیوانه که به بیمارس تبعیض نژادی مبتلا هستند، در قدرت قرار دارند، آن‌ها باعث وقوع جنگ یأجوج و مأجوج می‌شوند و به کار اسرائیل فیصله می‌دهند. آن‌ها خطری برای تمام یهودیان جهان هستند. جنبش «صلح اکنون» که فراخوان برپایی این تظاهرات را داده بود، خواهان برپایی اعتراضاتی شده که «صدای دموکرات که مخالف طرح کشور یهود است و اسرائیل را نابود می‌کند» شنیده شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.