سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شورای امنیت سازمان ملل خواستار همکاری اسرائیل و فلسطینیان شد...

شورای امنیت سازمان ملل خواستار همکاری اسرائیل و فلسطینیان شد

چکیده :شورای امنیت سازمان ملل حمله به کنیسه‌ای در بیت المقدس را محکوم کرد و خواستار پرهیز از اقدامات تحریک‌‌آمیز در منطقه شد. سربازان رژیم اسرائیلی در اقدامی تلافی‌جویانه منزل مسکونی یک فلسطینی را ویران کردند....


پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا حمله به کنیسه‌ای در بیت المقدس را محکوم کردند  و همزمان از موج تازه تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان ابراز نگرنی کرد.

کشورهای عضو این شورا خواستار همکاری اسرائیل و فلسطینیان با یکدیگر برای حل اختلافات شدند. در بیانه شورای امنیت تأکید شده است که رهبران سیاسی و شهروندان دو طرف باید برای “کاهش تنش‌، رد خشونت ‌و پرهیز از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز” با یکدیگر همکاری کنند و “راهی مسالمت‌آمیز بیابند”.

شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد که هر گونه اقدامی در نبرد علیه تروریسم باید همخوان با حقوق بین‌الملل باشد. سربازان و نیروهای پلیس رژیم اسرائیل در یک اقدام انتقام‌جویانه چهارشنبه (۱۹ نوامبر/ ۲۸ آبان) برای نخستین بار در پنج سال گذشته، خانه یک فلسطینی را در شرق بیت المقدس ویران کردند.

به گزارش دویچه وله، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل پیشتر گفته بود که با سخت‌گیری تمام با فلسطینیان حمله‌کننده به اسرائیلی‌ها برخورد خواهد کرد.

خانه ویران شده در شرق بیت المقدس متعلق به خانواده یک فلسطینی ۲۱ ساله به نام عبدالرحمان الشلعودی بود که ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) در غرب بیت المقدس با خودروی خود وارد جمعیتی در یک ایستگاه اتوبوس شد. در این حادثه یک زن جوان اهل اکووادور و یک نوزاد دختر جان باختند. این فلسطینی ۲۱ ساله نیز بلافاصله پس از حادثه به ضرب گلوله نیروهای پلیس رژیم اسرائیل کشته شد.

سازمان اسرائیلی مدافع حقوق بشر با نام B’Tselem از تخریب خانه‌های فلسطینیان انتقاد کرده است. این سازمان تأکید کرده است که نخستین قربانیان این اقدام “زنان، کودکان و سالمندانی هستند که هیچ ارتباطی با حادثه تروریستی نداشتند و ظن شرکت در هیچ اقدام غیرقانونی نیز شامل حال آنها نمی‌شود.»

به خانواده سه فلسطینی دیگر در شرق بیت المقدس نیز اطلاع داده شده که خانه‌هایشان ویران خواهد شد. سازمان عفو بین‌الملل، تخریب خانه‌های فلسطینیان را نقض حقوق بین‌الملل دانسته است.

به نقل از منابع رسمی، سربازان رژیم اسرائیلی در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میلادی ۶۶۴ خانه را در سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان ویران کردند.

در بحبوحه تنش‌های تازه در اورشلیم و افزایش خشونت میان اسرائیل و فلسطینیان، شهرداری بیت المقدس روز چهارشنبه (۱۹ نوامبر، ۲۸ آبان) اعلام کرد که تصمیم دارد دو شهرک یهودی‌نشین را با ساخت ۷۸ واحد مسکونی جدید گسترش دهد. ایالات متحده آمریکا بلافاصله نسبت به این خبر واکنش نشان داد و از آن انتقاد کرد.

سخنگوی وزرات خارجه آمریکا تأکید کرد که با توجه به تنش‌های خشونت‌زای اخیر این اقدام مغایر با اقدامات مورد توافق برای کاهش تنش در منطقه و دست‌یابی به صلحی پایدار میان اسرائیل و فلسطینیان است.

او افزود که آمریکا به روشنی مخالف گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در شرق بیت المقدس است.

همزمان پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز “تنش‌های رو به افزایش و هشدار دهنده در بیت المقدس و سایر نقاط سرزمین‌های مقدس” را تکان دهنده خوانده است. او از اسرائیلی‌ها و فلسطینیان خواسته است به “چرخه خشونت و نفرت” پایان دهند و با شهامت برای “آشتی و صلح” تصمیم ‌بگیرند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.