سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

عکس نوشت جبهه ها/ رهایی سوسنگرد

چکیده : شهر مدت زیادی در محاصره نماند. دشمن تا سوسنگرد پیشروی کرده بود. اما این پیشروی دیری نپایید. رزمندگان از زمین و آسمان حمله کردند و شهر آزاد شد. 26 آبان 1359 عملیات سوسنگرد رقم خورد. عملیاتی که شهید چمران فرماندهی آن را به عهده داشت...


شهر مدت زیادی در محاصره نماند. دشمن تا سوسنگرد پیشروی کرده بود. اما این پیشروی دیری نپایید. رزمندگان از زمین و آسمان حمله کردند و شهر آزاد شد. 26 آبان 1359 عملیات سوسنگرد رقم خورد. عملیاتی که شهید چمران فرماندهی آن را به عهده داشت.

بعد از شکست نخستین تلاش دشمن در اوایل مهرماه جهت اشغال سوسنگرد ، بعد از سقوط خرمشهر در اواسط آبان ، دشمن یک بار دیگر برای تصرف شهر اقدام و آن را محاصره کرد. در شرایطی که مدافعان شهر آخرین مقاومت ها را انجام می دادند ، 2 گردان زرهی از ارتش با همراهی نیروهای سپاه ، بسیج و ستاد جنگهای نامنظم دکتر چمران ، در امتداد جاده سوسنگرد-حمیدیه دست به حمله زده و ضمن شکستن خط محاصره ، عراقی ها را از داخل شهر عقب راندند .

در اين عمليات كه شهيد چمران در خط مقدم شركت داشتند از ناحيه پا به شدت مجروح مي شوند و يكي از محافظانش هم به شهادت مي رسد ولي شهيد چمران با كشتن راننده يك كاميون عراقي وبه همراه ديگر محافظش با كاميون به عقب برمي گردندوشهيد چمران را براي مداوا به تهران منتقل مي کنند. سوسنگرد براي هميشه آزاد مي گردد مناطق مرزي بستان وچزابه در اشغال دشمن باقي مي ماند تا اين كه عمليات طريق القدس در نيمه شب دي ماه سال 60 به فرماندهي شهيد سپهبد علي صياد شيرازي به اجرا درآمد و650كيلومتر مربع از سرزمين هاي جمهوري اسلامي ايران و مناطق بستان و چزابه آزاد شد و براي اولين بار نيرو هاي ايران به مرزهاي بين المللي رسيدند.

در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد « هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، « یونس خوش‌بین» و « ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند.

هم‌چنین «استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده»، «گروهبان یکم شهید ابراهیم قهوه‌چی‌زاده»، «استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی»، «سروان فنی شهید عبدالله عیسی‌پور»، «ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری» نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد می باشند.

لیست خلبانان هواپیمای F5 شرکت‌کننده در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد به شرح زیر اعلام شد: «داود صادقی»، «محمود نعیمی»، «شیرافکن همتی»، «جلال آرام»، «پرویز نصری»، «بهنام غنامیان»، «احمد مهرنیا»،‌ «سید اسماعیل موسوی»، «سیاوش مشیری» «حبیب‌الله بقایی» ،«داوود سلمان»، «قاسم محمدامینی»، «ایرج عصاره»، «اکبر توانگریان» و همچنین خلبانان «محمد مسبوق»، «رضا رمضانی»، «فضل‌الله جاوید‌نیا» و «داوود عسگری» با هواپیمای F14 درجریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد شرکت داشتند .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.