سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مولوی عبدالحمید: جهان برای صلح و آشتی و مقابله با خشونت و افراط‌گرایی تلاش کند...

مولوی عبدالحمید: جهان برای صلح و آشتی و مقابله با خشونت و افراط‌گرایی تلاش کند

چکیده :جهانیان شاهد ظلم‏ها و تجازوهای رژیم اسرائیل و بی عدالتی در دنیا هستند و در این میان افراد تندمزاجی نیز وجود دارند که نمی توانند این مسایل را تحمل کنند، لذا دست به افراط می زنند. البته ما بارها تاکید کرده ایم که با هر نوع خشونت و افراط و ترور مخالفیم، اما با این راه حل که عده ای بلند شوند و کشورهایی را خواسته یا ناخواسته با خود متحد کنند و بگویند ما از طریق جنگ و کشتار با ترور مقابله می کنیم نیز موافق نیستیم....


مولوی عبدالحمید ضمن انتقاد از سیاست تهدید و جنگ از سوی قدرت‎های غربی، از «سازمان ملل و کشورهایی که خود را ابرقدرت می دانند» خواست تا در زمینه صلح و آشتی و جلوگیری از جنگ و خشونت گام بردارند.

به گزارش سنی آنلاین، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه دیروز با اشاره به اجلاس اخیر سازمان ملل اظهار داشت: تندروی، خشونت و افراط‎گرایی بزرگترین دغدغه ای بود که در کنفرانس سازمان ملل که سران کشورهای دنیا در آن حضور داشتند، مطرح شد. سران بعضی از کشورهای قدرتمند در این جلسه از کلمات تهدیدآمیز برای مبارزه با تروریسم و افراطگرایی استفاده کردند. آمریکا از طریق جنگ می خواهد با افراطگرایی مقابله نماید و برای این منظور متحدانی را هم با خود همراه کرده است.

وی در واکنش به آنچه در این اجلاس مطرح شده است گفت: نکته تأسف‎برانگیز این اجلاس این بود که در این کنفرانس هیچ بحثی از صلح و آشتی، که راه حل اساسی مقابله با ترور، خشونت و افراطگرایی است، به میان نیامد.

مولوی عبدالحمید ضمن انتقاد از سخنان رئیس جمهور آمریکا در این اجلاس گفت: رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود، گروههای افراطی و تندرو را غده های سرطانی معرفی کرده و از وجود این گروهها ابراز نگرانی کرد، اما وی از بزرگترین غده سرطانی، که بسیار بدخیم بوده و عامل بوجود آمدن سایر غده های کوچک سرطانی است، یعنی اسرائیل غاصب و اشغالگر، هیچ سخنی به میان نیاورد.

مدیر دارالعلوم زاهدان ادامه داد: همانطور که رئیس جمهور محترم کشورمان در سخنرانی خود در اجلاس سازمان ملل به نکات مهمی اشاره کردند و ضمن تاکید بر ریشه یابی تروریسم، ریشه افراطگرایی را در فقر، تبعیض، فشار و بی عدالتی دانستند. لذا تا زمانی که معلول ریشه یابی نشود هر اقدامی در مسیر مبارزه با افراطگرایی ناموفق خواهد بود. ظلم، اجحاف و شنیده نشدن حرف مظلوم بالاترین ریشه افراطگرایی و تندروی در منطقه است. همچنین اسرائیل جنایتکار و حمایت‏های نامناسب و بی‎جای قدرت‎های غربی از این رژیم بالاترین ریشه فساد است. وقتی اسرائیل در مدت پنجاه روز در غزه بیش از دوهزار نفر را قتل عام کرده و هزاران تن را زخمی می کند، اما این اقدامات جنایتکارانه از سوی دنیا محکوم نشده و جلوی اسرائیل گرفته نمی شود، و از آن سو موضوع ملت مظلوم فلسطین، که به آب و خاک و جان آنها تجاوز شده است به صورت عادلانه رسیدگی نمی شود تا فلسطین به کشور مستقل خود دست یافته و بر سرنوشت خود حاکم شود، قدرت‎های منطقه چگونه می توانند جلوی افراطگرایی و تندروی را بگیرند.

وی در ادامه افزود: این درحالی است که جهانیان شاهد ظلم‏ها و تجازوهای رژیم اسرائیل و بی عدالتی در دنیا هستند و در این میان افراد تندمزاجی نیز وجود دارند که نمی توانند این مسایل را تحمل کنند، لذا دست به افراط می زنند. البته ما بارها تاکید کرده ایم که با هر نوع خشونت و افراط و ترور مخالفیم، اما با این راه حل که عده ای بلند شوند و کشورهایی را خواسته یا ناخواسته با خود متحد کنند و بگویند ما از طریق جنگ و کشتار با ترور مقابله می کنیم نیز موافق نیستیم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر سخنان چند هفته قبل خود در خصوص مبارزه با عوامل بوجود آمدن خشونت و تندروی در منطقه، خطاب به مدعیان مبارزه با تروریزم گفت: شما قبل از اینکه پدیده افراطگرایی و تندروی در منطقه شکل بگیرد کجا بودید که در منطقه صلح و آشتی برقرار کنید؟ شما در کشوری مانند عراق، که خودتان آن را به‎وسیله جنگ و بمباران در دست گرفتید، نه تنها حکومت فراگیر تشکیل نداده و ملت عراق را در کنار یکدیگر قرار ندادید، بلکه مردم عراق را به جان یکدیگر انداختید و زمینه دخالت دیگران را در سرنوشت ملت عراق فراهم کردید. اگر ملت عراق بعد از اشغال آمریکا و سقوط رژیم گذشته دولت فراگیر تشکیل می دادند و با صلح و آشتی کنار هم قرار می گرفتند امروز زمینه بروز مشکلات در عراق و منطقه فراهم نمی شد. اگر در روزهای اول اختلاف در سوریه صلح برقرار می شد و مردم سوریه در کنار یکدیگر قرار گرفته و به یک آشتی ملی می رسیدند امروز شاهد این مشکلات در منطقه نبودیم.

عبدالحمید در ادامه سخنان‎شان “تامین امنیت اسرائیل” را دلیل اصلی ناامنی‎های منطقه عنوان کرد و گفت: دلیل بسیاری از ناامنی‎ها در عراق و سوریه و مصر و لبنان، و همچنین انحراف بیداری اسلامی و کشاندن آن به جنگ و خشونت، علاوه از اهداف سیاسی دیگر، در رأس همه آنها تامین امنیت اسرائیل است. این قدرت‎ها می خواهند که مسلمانان تمام قدرت و توانایی خود را علیه خودشان استفاده کنند و یکدیگر را بکشند تا اسرائیل در امنیت باشد.

وی ضمن انتقاد شدید از این سیاست غرب، اظهار داشت: دنبال کردن تامین امنیت اسرائیل از طریق درگیر نمودن مسلمانان با یکدیگر سیاست اشتباهی است، بلکه از راه صلح و آشتی می توان مسائل را دنبال نموده و با ترور و ناامنی مقابله کرد. اسرائیل باید به مرزهای خودش بازگردد و مسلمانان فلسطین به استقلال برسند. تشکیل دولت فراگیر در کشورهایی مانند عراق و سوریه می تواند به امنیت منطقه و نابودی افراطگرایی و ریشه های ترور منجر شود؛ عدم زورگویی به ملت‎ها و توجه به حقوق آنها می تواند در تامین امنیت منطقه مؤثر و مفید باشد.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد: سازمان ملل و قدرت‎هایی که خود را ابرقدرت می نامند، باید در زمینه صلح و آشتی ملی و تامین امنیت و جلوگیری از جنگ و خشونت تلاش کنند. از بین بردن جنگ و خشونت به وسیله جنگ و خشونت، به جز در موارد خاص، کار غیرمعقولانه ای است.

وی مجددا با اشاره به اجلاس سازمان ملل خاطرنشان کرد: چیزی که در خصوص این کنفرانس بسیار مایه تاسف شد این بود که در این کنفرانس از صلح و آشتی و دفاع از ملت‎های مظلوم مانند فلسطین و سایر ملت‎ها سخنی به میان نیامد، بلکه از جنگ و مبارزه سخن گفته شد.

مولانا عبدالحمید از سخنان رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل، که عملکرد غرب و دولت‎های قدرتمند را دلیل اصلی رشد افراطگرایی در منطقه عنوان کرده و بر لزوم ریشه یابی دلائل تاکید کرده بود، ابراز خرسندی نموده و ضمن محکوم کردن هر نوع افراط‎گرایی، اظهار امیدواری کردند که صلح و آشتی و امنیت در منطقه حاکم شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.