سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مجمع فرهنگیان ایران اسلامی: دولت با شجاعت در مقابل زیاده‌خواهی‌های جناحی ایستادگ...

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی: دولت با شجاعت در مقابل زیاده‌خواهی‌های جناحی ایستادگی کند

چکیده :از آقاي فاني و تیم مدیریتی ایشان انتظار داريم با ارائه ترجماني صحیح از سياست تدبير و اميد در آموزش وپرورش و بازنگري جدي در بكارگيري نيروي ها و تاسیس پارلمان معلمان موجبات دلگرمي فرهنگیان حامی دولت توسط مجريان توانمند را فراهم آورد واز ریزش نیروهای حامی دولت در سراسر کشور جلوگیری نماید زیرا تعلل در این امر، خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت....


مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در بیانیه ای به مناسب سال جدید از مسئولین وزارت آموزش و پرورش خواست که بدون تزلزل ، تردید و با شجاعت مجری سیاستهای دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش و پرورش باشند و در برابر زیاده خواهی های، فردی و جناحی کانون های قدرت ایستادگی کنند.

به گزارش ندای سبز، در این بیانیه تصریح شده است: کارگزاران دولت قبلی در همه سطوح دست بالا را دارند و هیچ تلاشی هم برای پنهان کردن خط و خطوط سیاسی خود نمی کنند در حالی که رئیس جمهور محترم نگاه سیاسی و ایدئولوژیک به آموزش و پرورش را بارها مضر اعلام کرده اند وآخرین بار در نشست مدیران آموزش و پرورش مواضع خود را تکرار نمودند متاسفانه حوزه پرورشی همچون دولت قبل تمام تمرکز خود را بر فعالیت های نمایشی و شبه پرورشی گذاشته است.

متن کامل این بیانیه در پی می آید:

بنام خداوند جان و خرد

بیانیه مجمع فرهنگیان ایران اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی 94-93

فرخنده روز ملي اول مهر بر مجموعه فرهنگيان فرهيخته بويژه معلمان گرانمايه، اساتید دانشگاهها ، دانشجویان ، دانش آموزان وهمه دلسوزان نظام تعليم وتربيت كه در راه اعتلاي فرهنگ وتربيت اين مرز وبوم قدم برمي دارند مبارك باد.

گرامي باد ياد وخاطره 8 سال دفاع مقدس وجانبازيهاي شهداي گرانقدر جنگ تحميلي ، به ويژه شهداي فرهنگي ، جانبازان ،جاويد الاثرها وخانواده هاي معظم شهدا. در آغازین روز های سال تحصیلی ودر آستانه روز جهانی معلم درود مي فرستيم به روح پر فتوح معلمان شهيدي كه در پيروي از امام راحل تدريس ، قلم ، جان وخون خود را در راه مبارزه بااستبداد، تحجر ، بي عدالتي وآگاهي بخشي به جامعه وروشنگر ي راه درستي وراستي وتبيين اسلام ناب محمدي (ص) ورحماني فدا كردند.

اكنون كه به استقبال دومين بازگشايي مدارس در دولت تدبير واميد مي رويم امید فراوان داریم که سال تحصيلي جدید درسايه ي اجرای سياستهاي دولت تدبير واميد بخصوص در حوزه ي استراتژيك سياست خارجي ، رفع تحريم ها ، باز سازي اقتصاد ويران شده ، توجه خاص به حل مسائل عمده آموزش و پرورش و ……… سالی پر افتخار برای ملت عزیز ایران باشدوبا تلاش و پشتکار همکاران فرهیخته ،دانش آموزان و آینده سازان این مرز پر گوهر فرصت و امکان لازم برای بالندگی و شکوفایی را بیابند و همه چیز بر مدار عقلانیت و اعتدال بر گردد .

ما بر این باوریم آموزش و پرورش یکی از با اهمیت ترین نهاد های کشور است و کلید سعادت جامعه در گرو رشد و توسعه ی آن می باشد و در فرایند تعلیم و تربیت نه تنها معلم، مهمترین ومؤثرترین رکن محسوب می گردد بلکه در بین گروه های مرجع اجتماعی نیز علی رغم همه ی جفاها ، معلمان از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردارند.لذاتوجه ویژه به خواسته های منزلتی ، معیشتی و صنفی این قشر نجیب و شریف را گره گشای بسیاری از کاستی ها و مشکلات جامعه وآموزش و پرورش می دانیم .

اکثریت فرهنگیان ایران اسلامی در انتخابات سال 92 با شناخت و آگاهی کامل از برنامه کاندیداهای مختلف ریاست جمهوری، رای خود را به نام دکترحسن روحانی به صندوق ها ریختند تا شاهد توقف روند ویرانگر همه ی سرمایه های کشور از جمله نهاد آموزش و پرورش باشند . گسترش فضای امنیتی در مراکز آموزشی ، اجرای برنامه های بدون پشتوانه کارشناسی مانند طرح تغییر مقاطع آموزشی (6-3-3) و هوشمندسازی نمایشی در مدارس،سپردن مسئولیت های بزرگ به افراد کوچک و ناوارد ، افت کیفیت آموزشی در مدارس دولتی و… وضعیت فاجعه باری را در آموزش و پرورش رقم زده بود؛سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر روحانی در جریان انتخابات نشان از شناخت دقیق ایشان ازمشکلات کشور و بخش آموزش وپرورش داشت واین امید را در جامعه فرهنگیان برانگیخت که با انتخاب ایشان هم روند کلی اداره کشور به سود رفاه و امنیت مردم عوض می شود و هم در درون وزارت آموزش و پرورش کارها بر مدار عقلانیت و اعتدال بر می گردد.

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی همراه با قاطبه ی فرهنگیان کشور بر این نظر بوده و هست که جناب آقای دکتر فانی معلمی عالم و آشنا به مسایل حوزه آموزش و پرورش هستند. بسیارامیدوار بودیم و هستیم که تیم مدیریتی ایشان بتوانند به برنامه ها و وعده های داده شده توسط رئیس جمهور در این وزارتخانه جامه عمل بپوشانند .اکنون که یکسال از حضور ایشان در این وزارتخانه می گذرد ضمن حمایت راهبردی از برنامه های دولت تدبیر و امید و شخص رییس جمهور ، خود را موظف می دانیم اعلام نماییم که متاسفانه تعداد کثیری از اعضای تیم مدیریتی حاکم بر وزارت آموزش و پرورش در اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید ناتوان بوده و یا بعضا به سیاست های اعلامی رئیس جمهور وحتی به سیاست های دکتر فانی هم اعتقادی ندارند. ما نگرانیم که اینها همچنان با بزرگ نمایی مسائل فرعی و عدم توجه به نیازهای واقعی ،آموزش و پرورش را از اهداف اصلی خود باز دارند . فقدان قاطعیت و اقدامات توام با تردید و تزلزل در زمینه مدیریت منابع انسانی ،فضایی نگران کننده در محیط های ستادی و ادارات کل و ادارات مناطق ایجاد کرده است زیرا مدیران بخش های مختلف در نبود یک برنامه منسجم بر اساس سلایق شخصی عمل می کنند و شخصیت های با نفوذ و جریانهای مخالف دولت از نمایندگان مجلس تا احزاب و نهادها و …از خلاء موجود استفاده کرده و در صدد ایجاد حوزه نفوذ اختصاصی در زیر مجموعه های این وزارتخانه هستند. اختلاف بین مدیران بخشهای مختلف وزارتخانه در سایه تردید و عدم توان تصمیم گیری مناسب ، فعالیت های آموزشی و پرورشی را مختل کرده است .

کارگزاران دولت قبلی در همه سطوح دست بالا را دارند و هیچ تلاشی هم برای پنهان کردن خط و خطوط سیاسی خود نمی کننددر حالی که رئیس جمهور محترم نگاه سیاسی و ایدئولوژیک به آموزش و پرورش را بارها مضر اعلام کرده اندوآخرین بار در نشست مدیران آموزش و پرورش مواضع خود را تکرار نمودند متاسفانه حوزه پرورشی همچون دولت قبل تمام تمرکز خود را بر فعالیت های نمایشی و شبه پرورشی گذاشته است. پرداختن به این امور ، این بخش مهم و تاثیرگذار را از انجام وظایف ذاتی تربیتی که همانا پیشگیری از آسیب های روحی و روانی و توسعه تربیت دینی واخلاقی دانش آموزان است را باز داشته است . انتظار جدي وبه حق كليه ي ذينفعان وذيربطان برنامه هاي وزارت آموزش وپرورش اين است كه سازمانها ، مراكز ومعاونتها در قبال عدم اعلام سياست ،استراتژي وبرنامه هاي عملياتي وعدم اصلاح ساختار داخلي پاسخگو باشند.

با وقوف واشراف كامل به مشكلات دولت در بخش آموزش وپرورش ، بارديگر از رييس جمهور و تك تك اعضاي محترم هيات دولت ونمایندگان محترم مجلس شوراي اسلامي وكليه ي نهادهاي حاكمیتي مي خواهيم در سايه ي وفاق وهمدلي وبا عزم ملي نسبت به حل مسائل عمده آموزش وپرورش اقدام عملی کننداز جمله به فراهم کردن بستر های لازم جهت عملياتي شدن اهداف اسناد بالا دستی و راهبردی آموزش و پرورش ،رفع مسائل و مشكلات معلمان ، ترفيع جايگاه،شان ومنزلت اجتماعي ، آموزش و ارتقاء و بهبود وضع معيشت آنان َهمت گمارند وصبوري وفرهيختگي اين قشر عظيم را در همراهي با همه ي فراز ونشيب هاي دوران انقلاب اسلامي ارج نهند.

از وزارت آموزش وپرورش به دليل كندي وتاخيردراجراي سياستها،استراتژي ها ، برنامه هاو وعده هاي داده شده توسط رئیس جمهور محترم به شدت گله مندیم وانتقاد داريم ومصرانه عزل مديران ناتوان ، تقويت بدنه ي كارشناسي با به كار گماري نخبگان حوزه آموزش و پرورش ، صاحب نظران دانشگاهی تاثير گذار وآگاه به خواسته هاي اجتماعي ، فرهنگي همراه وهمسو با دولت را خواستاریم.

با آگاهی کامل از برنامه هاي وزیر محترم در بخش اقتصادآموزش وپرورش ، سياست كيفيت بخشي وبرنامه هاي پنج گانه براين باور هستيم كه تحقق وعده هاي دولت تدبير واميد در وزارت آموزش وپرورش با قرار گرفتن اين وزارتخانه در صدر اولويتهاي دولت و همراهي و همدلی نمایندگان محترم مجلس شوراي اسلامی ميسور بوده نه با چماق استیضاح چرا که حذف مديران ناكارآمد، سود جو وچند چهره كه روحيه ي تزلزل را القاء مي كنند و استفاده از افراد نخبه وصاحب نظر ، به ایجاد تحول در آموزش و پرورش شتاب وسرعت بيشتري خواهد داد .

ما نسبت به کثرت بازماندگان از تحصیل و عدم توجه به عدالت آموزشی نگرانیم و اعلام می داریم که مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه های زندگی ،بسیاری از خانواده ها را از دسترسی به آموزش و پرورش مناسب محروم کرده است . در همین راستا تنوع مدارس وکاهش مدارس دولتی با کیفیت ،اصل آموزش و پرورش رایگان و حقِ بر آموزش را مخدوش نموده است .ماضمن حمایت از واگذاری تصدی گری و اجرای فعالیت های آموزشی با نظارت و حمایت آموزش و پرورش به بخش خصوصی ، خواستار تقویت مدارس دولتی و توجه به کیفیت و کمیت خدمات آموزشی در اینگونه مدارس هستیم .

از آقاي فاني انتظار داريم با توجه به جمعيت قابل توجه بانوان در وزارت آموزش وپرورش نگاه واهتمام ويژه اي به مسائل زنان خصوصا زنان سرپرست خانوار اين وزارتخانه داشته وهمچنين با برنامه ريزي هاي منطقي موجبات تربيت مديران ارشد زن وسپردن مسووليتهاي مديريتي به بانوان را فراهم آورند.

از آقاي فاني و تیم مدیریتی ایشان انتظار داريم با ارائه ترجماني صحیح از سياست تدبير و اميد در آموزش وپرورش و بازنگري جدي در بكارگيري نيروي ها و تاسیس پارلمان معلمان موجبات دلگرمي فرهنگیان حامی دولت توسط مجريان توانمند را فراهم آورد واز ریزش نیروهای حامی دولت در سراسر کشور جلوگیری نماید زیرا تعلل در این امر، خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

در پایان ضمن آرزوی سلامتی و توفیق برای رهبری معظم انقلاب، دولت خدمتگزار و رییس جمهور محبوب امیدواریم با یاری خداوند متعال وبا درایت رئیس جمهور محترم وزارت آموزش پرورش در مسیر درست قرار گیرد و مسئولین این وزارتخانه بدون تزلزل، تردید و با شجاعت مجری سیاستهای دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش و پرورش باشند و در برابر زیاده خواهی های ،فردی و جناحی کانون های قدرت ایستادگی نمایند.

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

مهر ماه 1393Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.