سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نوبخت: دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی را تایید نمی‌کند/روش‌های خشن بدحجابی...

نوبخت: دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی را تایید نمی‌کند/روش‌های خشن بدحجابی را تشدید می‌كند

چکیده : دستگاه‌های فرهنگی كه از دولت بودجه دریافت می‌كنند از عملكرد خود در رفع بدحجابی گزارش دهند/هرگونه بی‌حرمتی به بانوان امر غیر قابل پذیرش از سوی دولت است/هزینه این اقدامات را اسلام می‌دهد نه انصار حزب‌الله...


سخنگوی دولت با بیان اینكه باید بدانیم که بانوان ما در جامعه باید مورد احترام باشند، تاكید كرد: نباید فکر کنیم که از روش‌های غیرفرهنگی و خشن در خصوص رفع بدحجابی می‌توان به نتیجه رسید. گاهی برخی بر اساس احساس مسئولیت و یا اعتقادات خود از این روش‌ها استفاده می‌کنند در حالی که آنها باید بدانند در سال‌های گذشته نیز این روش‌ها نه تنها موثر نبوده بلکه در پاره‌ای از موارد پدیده بدحجابی را تشدید هم کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در پایان جلسه امروز هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه امروز انصار حزب‌الله طی بیانیه‌ای اعلام کرده است كه خیابان‌ها را از لوث بدحجابی پاک خواهد کرد و در این مسیر هزینه لازم را نیز پرداخت خواهد کرد، گفت: در جلسه گذشته نیز یکی از خبرنگاران از پدیده بدحجابی به عنوان یک بیماری در جوامع اسلامی یاد کرد و من توضیح دادم که آن پدیده یک مشکل فرهنگی است که باید متناسب با آن از سازوکارهای فرهنگی استفاده کرد.

وی ادامه داد: در این خصوص برخی انگشت خود را به سمت دولت نشانه می‌روند. البته دولت در جهت ارتقای فرهنگی کشور باید تلاش کند و هر ساله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی صدها میلیارد تومان در خصوص فرهنگ هزینه می‌کند.

دستگاه‌های فرهنگی كه از دولت بودجه دریافت می‌كنند از عملكرد خود در رفع بدحجابی گزارش دهند

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: حتی در این میان بسیاری از دستگاه‌های غیردولتی نیز از بودجه دولت برای امور فرهنگی استفاده می‌کنند. بنابراین دولت از این دستگاه‌ها نیز درخواست می‌کند که گزارش بدهند مبالغی که در این خصوص از دولت دریافت کرده‌اند در بحث حجاب چه نتایجی داشته است.

نوبخت با تاکید بر اینكه نباید فکر کنیم که از روش‌های غیرفرهنگی و خشن در این خصوص می‌توان به نتیجه رسید، تصریح شد: گاهی برخی بر اساس احساس مسئولیت و یا اعتقادات خود از این روش‌ها استفاده می‌کنند در حالی که آنها باید بدانند در سال‌های گذشته نیز این روش‌ها نه تنها موثر نبوده بلکه در پاره‌ای از موارد پدیده بدحجابی را تشدید هم کرده است. البته ما نباید پدیده بدحجابی را نسبت گذشته تشدید یافته بدانیم و با روش‌های غیرقانونی با آن برخورد کنیم.

هرگونه بی‌حرمتی به بانوان امر غیر قابل پذیرش از سوی دولت است

وی با بیان اینكه ما باید بدانیم که بانوان ما در جامعه باید مورد احترام باشند، تاكید كرد: اگر قرار است در این میان به کسی تذکری بدهیم قانون نحوه آن را تعیین کرده بنابراین هر نوع روش غیرقانونی و بی‌حرمتی به بانوان امر غیر قابل پذیرش از سوی دولت است.

هزینه این اقدامات را اسلام می‌دهد نه انصار حزب‌الله

سخنگوی دولت اضافه كرد: تاکید دولت در این خصوص بر این خواهد بود که نباید احساس کنیم که پدیده‌ای که سال‌ها در کشور ما وجود داشته امروز به پدیده حادی تبدیل شده و باید با آن به شکل فیزیکی برخورد کنیم و صراحتا هم اعلام کنیم که هزینه آن را می‌دهیم. مسلم است که این هزینه به پای آنها نوشته نخواهد شد بلکه هزینه این اقدامات را اسلام می‌دهد.

سخنگوی دولت یادآور شد: متاسفانه کسانی نیز امروز در عراق تلاش می‌کنند که چهره خشن و غیر منطقی را از اسلام ارائه دهند بنابراین ما از افرادی که در داخل از سر دلسوزی می‌خواهند با پدیده بدحجابی برخورد کنند توصیه می‌کنیم که هر هنری که دارند در ارتباط با مسائل فرهنگی بگذارند. ما در تدوین برنامه ششم حاضر هستیم که از آنها دعوت کنیم تا برنامه‌های خود را اعلام کنند و اگر لازم باشد منابع مالی لازم را نیز اختصاص می‌دهیم.

دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی را تایید نمی‌کند

نوبخت با تاکید براینکه دولت هیچ اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی را تایید نمی‌کند، عنوان كرد: ما مخالف این گونه اقدامات هستیم و دستگاه‌های ذی‌ربط نیز باید در ارتباط با وظایف خود با این مسئله برخورد کنند.

وی با بیان اینکه تایید نمی‌کنیم که یک فرد بدحجاب بیمار است، اظهار داشت: این یک ناهنجاری است که اگر از آن به عنوان بیماری تعریف شود توهین خواهد بود و این شایسته نیست ما باید دلیل این مسائل را در سیاست‌ها و اقدامات خود بررسی کنیم و به دنبال روشهای اثر بخشی برویم که حرمت آحاد جامعه را نیز حفظ کند.

سفر رئیس‌جمهور به نیویورک قطعی شده است

سخنگوی دولت در خصوص سفر احتمالی رئیس جمهور به نیویورك گفت: سفر رئیس‌جمهور به نیویورک قطعی شده است.

وی ادامه داد: در خصوص اینکه رئیس جمهور در این سفر با اوباما ملاقاتی داشته باشد، برنامه‌ای تنظیم نشده اجازه بدهید طی یک نشست خبری در مورد جزییات برنامه رئیس جمهور به نیویورک اطلاع‌رسانی انجام دهم.

محمدباقر نوبخت در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: امروز هیات وزیران به دو گزارش مهم پرداخت که اولین گزارش از سوی وزیر نیرو و در خصوص وضعیت آب کشور ارائه شد.

وی ادامه داد: گزارش دوم توسط مسئولین گمرگ و در خصوص بحث واردات خودرو بود. همانطور که می‌دانید هیات دولت واردات خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی سی را ممنوع اعلام کرد مگر خودروهایی که هیات وزیران اجازه ورود آنها را داده باشد.

سخنگوی دولت یادآور شد: با توجه به این مسئله، طی روزهای گذشته شاهد بودیم که صداوسیما برنامه‌های مختلف را منعکس کرد و با نشان دادن ماشین‌های لوکس در بنگاه‌ها و طرح این سوال که این خودروها از کجا می‌آیند به این مسئله پرداخت، چراکه واردات این خودروها در حالی که هنوز ماشین‌های مدل پایین در کشور وجود دارد نوعی تبعیض را نشان می‌دهد که ما نیز با آن مخالف هستیم.

نوبخت افزود: انعکاس‌ و مطرح شدن اینگونه اخبار در صداوسیما موجب شد همه گمانه‌زنی‌ها به این سمت برود که دولت این خودروها را وارد می‌کند و در این خصوص با چند نفر هم مصاحبه شد. ما امروز از رئیس کل گمرک خواستیم که در یکی از برنامه‌های صداوسیما ظرف امروز یا فردا شرکت کرده و همه آمار و ارقام مربوط به این مسئله و اینکه این خودروها از چه مسیری وارد کشور شده را ارائه دهد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارشی از خودروهای وارداتی از سال 88 تا سال 93 اظهار داشت: خودروهای با حجم بالای 2500 سی سی در سال 88 به میزان 31 هزار و 312 دستگاه، در سال 89 به میزان 23 هزار و 763 دستگاه، در سال 90 به تعداد 18 هزار و 604 دستگاه، در سال 91 به میزان 16 هزار و 239 دستگاه، در سال 92 به تعداد 4 هزار و 16 دستگاه و در سال 93 به میزان 113 دستگاه وارد کشور شده است که در این گزارش نوع همه این اتومبیل‌ها به تفکیک مشخص است.

واردات خودروهای لوكس با مجوز دولت یازدهم نبوده است

وی با بیان اینكه همه این خودروها با مجوزهایی که از سال‌های قبل گرفته شده بود وارد کشور شده و هیچ یک مربوط به مصوبه هیات وزیران در دولت یازدهم نبوده است، تصریح كرد: البته قصد من این نیست که رفع تکلیف کنم اما لازم است بدانید که هیات وزیران در این ایام اجازه واردات خودروهای خارجی بالای 2500 سی سی را نداده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ممکن است مجوزهای این خودروها در ابتدا با نیتی خالص و جهت کمک به برخی افراد خاص مثل قهرمانان ورزشی جهت افتخارآفرینی آنها بوده باشد اما امیدواریم که به هیچ وجه دیگر چنین خودروهایی وارد کشور نشود چرا که معتقدیم خودروهای داخلی نیز باید مورد حمایت قرار گیرند.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در جلسه امروز همچنین گزارشی در خصوص کاروان ورزشی ایران در سفر کره جنوبی داده شد که بسیار امیدبخش بود. امیدواریم همانطور که والیبالیست‌های ما در این مدت افتخارآفرینی کردند این پروسه ادامه داشته باشد.

دولت 30 میلیارد به وزارت نیرو برای آبرسانی فوری به دولت اختصاص داد

سخنگوی دولت با اشاره به مصوبه دولت در رابطه با ‎آبرسانی به تهران ابراز داشت: در جلسه امروز هیات وزیران مصوبه‌ای نیز در مورد مسئله آبرسانی فوری به تهران وجود داشت که به صورت علی‌الحساب 30 میلیارد تومان اعتبار ویژه در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت تا آقای چیت‌چیان به همراه همکاران خود سریعا در این خصوص اقدام کند. معاون برنامه‌ریزی نیز موظف شد که منابع مالی جهت اجرای طرح‌های مربوط به این مساله را تامین نماید.

مطالبات کارگران باید رفع شود

نوبخت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا دولت در سیاست توسعه‌ای خود به ویژه در بحث پتروشیمی‌ها، مطالبات کارگران را در نظر دارد؟ گفت: در بودجه سال 93 معادل 120 هزار بشکه میعانات گازی در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم اقلام تولیدی پالایشگاه‌ها را افزایش دهیم که این مسئله می‌تواند در خروج از رکود موثر باشد. به هر حال مشکلات کارگری بحث عادی است که ممکن است در واحدهای دیگر علاوه بر پتروشیمی نیز وجود داشته باشد که باید این مطالبات کارگران رفع شود.

وی در مورد وضعیت پیش‌نویس لایحه قانون احزاب اظهار داشت: این مساله هنوز در حد پیش‌نویس باقی مانده و به محض اتمام اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سخنگوی دولت در مورد اظهارات اخیر بای كی مون در مورد حقوق بشر در ایران تصریح كرد: اینکه برخی مجامع جهانی بخواهند موضوع آزادی و حقوق بشر را نسبت به جمهوری اسلامی بهانه کنند و اظهارات غیرمنطقی را در این خصوص بگویند درست نیست و باید پاسخ آنها از سوی مسئولین داده شود. ما اجازه نمی‌دهیم کسی چنین اتهامی را به نظام جمهوری اسلامی وارد کند.

نوبخت در پاسخ به این سوال که برنامه ششم در چه مرحله‌ای است؟ بیان كرد: نظام تدوین برنامه ششم در شورای اقتصاد به تصویب رسید و کار تنظیم آن در حال تکمیل است. قطعا ما قبل از اتمام فرصت قانونی آن را در تابستان سال آینده به مجلس خواهیم داد.

در صورت لزوم انتقادات خود را به صداوسیما بیان می‌کنیم

سخنگوی دولت با اشاره به انعکاس خدمات دولت توسط صداوسیما در هفته دولت خاطرنشان كرد: ضمن تشکر از همکاری صداوسیما در این خصوص باید بگویم که این مساله نافی انتقاد دولت به صداوسیما نیست. قطعا در مورد برخی از برنامه‌ها مثل همین بحث خودرو لازم است که به شکل درست اطلاع‌رسانی شود. ما ضمن تشکر از همکاری صداوسیما جهت انعکاس برنامه‌های هفته دولت در صورت لزوم انتقادات خود را به این سازمان بیان می‌کنیم.

نوبخت با اشاره به بحث سرپرستی نجفی در وزارت علوم گفت: سرپرست یک وزارتخانه اختیارات وزیر را دارد. نجفی نیز با اختیارات وزیر علوم وظایف خود را انجام می‌دهد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

دومین بسته حمایتی دولت به اقشار نیازمند در هفته‌های آینده انجام خواهد شد

وی در خصوص چگونگی پرداخت دومین بسته حمایتی دولت به اقشار نیازمند ابراز داشت: این پرداخت در هفته‌های آینده انجام خواهد شد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول توزیع آن است که در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت اما قطعا میزان این بسته کمتر از آنچه در مرحله اول پرداخت شد نخواهد بود.

در ادامه خبرنگاری با بیان اینکه کمیسیون اعتبارات بانک مرکزی افزایش وام خرید کالا و خودرو را تصویب کرد، پرسید آیا این مصوبه به شورای پول و اعتبار رفته که نوبخت پاسخ داد: بنده موضوع جلسه روز گذشته شورای پول و اعتبار را نمی‌دانم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یارانه 22 شهریور ماه در وقت معین خود پرداخت شد، در مورد نحوه پرداخت یارانه متولدین جدید عنوان كرد: نوزادانی که اطلاعات آنها در سازمان هدفمندی منعکس شده باشد یارانه آنها پرداخت شده و اگر موردی باشد که یارانه‌اش پرداخت نشده کارهای لازم انجام خواهد شد.

نوبخت در مورد اختلاف تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 یادآور شد: همانطور که از سوی وزارت امور خارجه نیز اعلام شد اختلافاتی هنوز وجود دارد و بسیاری از اختلافات حل شده و امیدواریم در فرصت باقی مانده این اختلافات نیز با منطق جمهوری اسلامی مرتفع شود.

وی در مورد فرمایشات اخیر رهبری پیرامون رد همکاری ایران و آمریکا برای مقابله با داعش خاطرنشان كرد: البته که آنها علاقه‌مند بودند که در بحث مقابله با داعش با ایران همکاری کنند اما واقعیت این است که در این مورد منطق جمهوری اسلامی ایران سریع‌تر و اثربخش‌تر ازآمریکا وارد عمل شد و با حمایت‌های بجا و مناسبی که از مردم مسلمان عراق و دولت این کشور صورت گرفت، مشخص است که کسی تایید نمی‌کند که نیروهای نظامی ما تحت فرماندهی آمریکا بخواهند اقدامی علیه داعش انجام دهند.

در مبارزه با تروریسم نیازی به هماهنگی با آمریکا نداریم/روش‌ ما در مورد مقابله با داعش در چارچوب روش آمریکا تعریف نمی‌شود

سخنگوی دولت افزود: ما کشور مستقلی هستیم که قبل از برخورد آمریکا با داعش که البته خودشان این گروه را ایجاد کردند در زمان لازم وارد عمل شدیم و نیازی به هماهنگی در این زمینه با آمریکا نداریم و در مورد اینکه چقدر حمایت‌های هوایی‌شان از عراق اثربخش باشد خودشان مسئول هستند.

نوبخت با بیان اینكه ما به وظیفه خود عمل می‌کنیم و روش‌ ما در مورد مقابله با داعش در چارچوب روش آمریکا تعریف نمی‌شود، تاكید كرد: ما به شکل مستقل عمل می‌کنیم و وظایف ملی، امنیتی و دینی خود را نسبت به مردم عراق انجام می‌دهیم.

نوبخت در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که توافقات ایران و روسیه چه میزان می‌تواند روی اقتصاد ما تاثیرگذار باشد؟ گفت: واقعیت این است که این توافقات می‌تواند برای طرفین بسیار مفید باشد. ما دو کشور همسایه هستیم. روس‌ها نیز مثل ما که سال‌ها فشار تحریم را تحمل کردیم این فشار را احساس می‌کنند. این توافقات بسیار اثربخش است و به شکل وسیع می‌تواند جهت منافع دو کشور ادامه پیدا کند.

وی مورد بخشنامه دولت پیرامون اینکه در مورد کارمندان بازنشسته اضافه‌کاری نباید لحاظ شود، اظهار داشت: این بخشنامه کاملا براساس موازین قانونی صادر شده و من از مسئولان می‌خواهم که تفصیل آن را منعکس کنند.

احیای سازمان برنامه و بودجه در مهرماه انجام خواهد شد

معاون برنامه‌ریزی و معاونت راهبردی با اعلام اینکه احیای سازمان برنامه و بودجه در مهرماه انجام خواهد شد، بیان كرد: ما در این خصوص مشکلی نداریم.

نوبخت در مورد نرخ ارز بودجه سال 94 تصریح كرد: ما در جلسه شورای اقتصاد موفق شدیم بخشنامه بودجه سال 94 را تصویب کنیم اما در سطح بخشنامه جزئیات نرخ ارز مطرح نیست بلکه در لایحه بودجه عدد دقیق آن بیان خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: قطعا بحث استمرار سیاست‌های ضدتورمی به علاوه سیاست‌های رونق‌بخشی و خروج از رکود در بودجه سال 94 نیز لحاظ می‌شود. باید بودجه سال 94 را بستری در جهت ادامه سیاست‌های مهار تورم و خروج از رکود در چهارچوب اقتصاد مقاومتی دانست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مستندات شما برای اینکه اعلام کنید کشور از رشد منفی خارج شده چیست؟ خاطرنشان كرد: خروج از رکود واقعیتی است که طبق آن مستندات اولیه نیز نشان می‌دهند که رشد منفی ما در ماه‌های پایانی سال 92 در حال کاهش بوده و این رشد در سال 93 مثبت شده است و مراکز رسمی مربوط به مرکز آمار و بانک مرکزی نیز این مطالب را تایید می‌کنند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اضافه كرد: البته هر موسسه‌ای می‌تواند آمار و پیش‌بینی خود را اعلام کند اما ما با عملکرد صورت گرفته متوجه خواهیم شد که کدام پیش‌بینی دقیق‌تر بوده است. امروز نیز بنده قبل از جلسه هیات دولت آخرین آمار را از رئیس مرکز آمار دریافت کردم که در زمان خود اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نوبخت در ادامه در خصوص نظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیرامون واردات خودروهای خارجی باید ادامه داشته باشد، ابراز داشت: برای واردات خودرو باید ثبت سفارش انجام گیرد حتی اگر در این زمینه منعی هم وجود نداشته باشد اگر ثبت سفارش صورت نگرفته باشد کالایی وارد کشور نخواهد شد. هیات وزیران واردات خودرو با حجم بالای 2500 سی سی را ممنوع اعلام کرده و این از اختیارات دولت است. هر دستگاهی که نیاز به واردات خودرو داشته باشد باید درخواست خود را به همراه طرح توجیهی لازم به دولت ارائه دهد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا دولت اقدامی برای قرار گرفتن قرآن در واحدهای اصلی دانشجویان انجام خواهد داد؟ عنوان كرد: ما برای نشر فرهنگ قرآن اعتبارات خاصی داریم اما اینکه این درس به عنوان واحد اصلی محسوب شود باید نهادهای ویژه و مسئولان ذی‌ربط در این مورد ارزیابی کنند. شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.