سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع کارگران کاشی گیلانا مقابل فرمانداری رودبار در اعتراض به تاخیر۱۶ ماهه در پردا...

تجمع کارگران کاشی گیلانا مقابل فرمانداری رودبار در اعتراض به تاخیر۱۶ ماهه در پرداخت دستمزد

چکیده : در حالی که به موجب ماده ۱۲ قانون کار، کارفرمای جدید در برابر تعهدات قانونی داده به کارگران مسئول است اما به گفته ۱۶۰ کارگر کارخانه کاشی گیلانا کارفرمای این واحد صنعتی حاضر په پرداخت معوقات مزدی آن‌ها نیست...


کارگران کارخانه کاشی «گیلانا» در اعتراض به عدم پرداخت۱۶ ماه از دستمزد خود مقابل فرمانداری شهرستان رودبار تجمع کردند.

یکی ازکارگران کارخانه کاشی کیلانا که در تجمع امروز حضور داشت با اعلام این خبر به ایلنا گفت: صبح امروز سه شنبه (۲۵ شهریور ماه) بیش از ۱۶۰ کارگر این کارخانه در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از ۱۶ ماه دستمزد و همچنین تحقق نیافتن وعده مسئولان برای برطرف کردن مشکلات صنفی آنها در مقابل فرمانداری رودبار تجمع کردند.

این کارگر افزود: کارخانه کاشی گیلانا که در شهر منجیل واقع است سابقه طولانی در تولید کاشی دارد اما از چند سال پیش به دلیل مشکلات مدیریتی این کارخانه برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر هزینه‌های تولید با مشکلاتی مواجه است.

وی بابیان اینکه کارخانه گیلانا در شرایط کنونی به دلیل بازار فروش خوبی که دارد نباید مشکل تولید داشته باشد، گفت: از آذر ماه سال ۹۲ که فعالیت تولیدی در کارخانه کاشی گیلانا متوقف شد، کارگران صرفا برای حضور غیاب در محل کار خود حاضر می‌شدند تا اینکه این واحد از اردیبهشت ماه سال جاری به کارفرما جدیدی واگذار شد و مجددا شروع به کار کرد.

این کارگر با بیان اینکه بیشتر بخش از مطالبات ۱۶ ماهه کارگران به عملکرد مدیریت سابق کاشی گیلانا مربوط می‌شود، اظهار داشت: یکی از تعهدات کارفرمای جدید تقبل دیون معوقه کارگران است اما وی پولی به کارگران پرداخت نمی‌کند و آنچه نیز به کارگران پرداخت می‌شود، مبلغ علی‌الحسابی است که هر چند ماه پرداخت می‌شود.

به گفته وی حدود ۱۰۰ کارگر بازنشسته کاشی گیلانا نیز که از سال ۹۲ به بعد به مرور بازنشسته شده‌اند هوز نتوانسته‌اند سنوات پایان اشتغال خود را از کارفرما دریافت کنند.

اوبا بیان اینکه وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آنان برای تامین معاش خود ناتوان شده اند در خصوص یکی از مشکلات محقق شدن مطالبات کارگران تصریح کرد: کارفرمای سابق کارخانه که پرداخت نشدن بخش زیادی از مطالبات کارگران به وی مربوط می‌شود به دلیل شکایت برخی طلبکاران کارخانه از چند سال پیش مورد پیگرد قانونی قرار گرفت و هم اکنون در زندان رودبار دوره حبس خود را سپری می کند و در مقابل کارفرمای جدید نیز حاضر نیست به تعهدات کارفرمای قبلی در برابر کارگران عمل کند.

وی افزود: این در حالی است که برابر ماده ۱۲ قانون کار هرگونه تغییری در مالکیت و یا مدیریت کارگاه تاثیری بر قرارداد‌های منعقد شده با کارگران ندارد و کافرمای جدید در برابر تعهداتی که بطور قانونی به کارگران داده شده است مسئول شناخته می‌شود.

این کارگر همچنین در زمینه معوقات بیمه‌ای کارگران گفت: حدود ۸ ماه است که بیمه کارگران کاشی گیلانا به تامین اجتماعی واریزنشده به همین دلیل دفترجه‌های بیمه‌ای کارگران فاقد اعتبار است.

این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت در خصوص سایر بدهی‌های کارخانه کاشی گیلانا اظهار داشت: این واحد علاوه بر بدهی حدود ۴ میلیاردی به تامین اجتماعی بابت وام‌های بانکی نیز حدود ۱۱ میلیارد تومان بدهکار است.

این کارگر معترض همچنین در خصوص وضعیت فعلی حقوقشان با کارفرمای جدید گفت: حدود ۵ ماه است که فعالیت کارخانه کاشی گیلانا با کارفرمای جدید از سر گرفته شده است که در طول این ۵ ماه کارفرما حقوق کارگران را به صورت الحساب ماهی ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان واریز کرده است.

او در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: کارگران کاشی گیلانا در واکنش به پرداخت نشدن معوقات حقوقیشان تا به حال بار‌ها در مقابل نهادهای مختلف دولتی در شهرستان و استان تجمع کرده‌اند و مذاکراتی را با برخی مسئولان مطرح کرده‌اند اما وعده‌های مسئولان تا به امروز نتیجه‌ای برای کارگران در بر نداشته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.