سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تلاش ناتو برای حمایت از اروپای شرقی با تشکیل نیروی ‘سر نیزه’...

تلاش ناتو برای حمایت از اروپای شرقی با تشکیل نیروی ‘سر نیزه’

چکیده :کشورهای عضو ناتو برای تشکیل نیروی واکنش سریع با نام 'سر نیزه' توافق کرده‌اند....


کشورهای عضو ناتو برای تشکیل نیروی واکنش سریع با نام ‘سر نیزه’ توافق کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی، اعضای این پیمان در اروپای شرقی نگران تحرکات روسیه در اوکراین هستند و تشکیل این نیروی جدید، یکی از اقدامات ناتو برای حمایت از این اعضایش بوده است.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو)، خبر از تشکیل این نیروی جدید داده که از چند ده هزار نفر تشکیل می‌شود می‌تواند ظرف ۴۸ ساعت به نقاط لازم اعزام شود.

ساز و برگ نظامی این نیرو هم در کشورهای اروپای شرقی که عضو ناتو هستند، از پیش ذخیره می‌شود.

ناتو روسیه را متهم می‌کند که برای شورشی‌های جدایی‌خواه در شرق اوکراین سلاح و سرباز می‌فرستد. مسکو این اتهام ناتو و کشورهای غربی را رد می‌کند.

در همین حال شورشیان طرفدار روسیه و حکومت اوکراین در نشست مینسک، پایتخت بلاروس، یک تفاهم‌نامه برای آتش‌بس امضا کرده‌اند.

از زمان بالا گرفتن بحران اوکراین از زمستان گذشته، اعضای پیمان آتلانتیک شمالی به‌خصوص کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان نگران امنیت خود بوده‌اند.

پیمان نظامی آتلانتیک شمالی در سال ۱۹۴۹ میلادی و در رویارویی با تهدید شوروی سابق تشکیل شد.

شورهای حوزه دریای بالتیک که جزو اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده‌اند، بیم دارند که روسیه از همین توجیه که می‌خواهد از روس‌زبان‌ها حفاظت کند، برای مداخله در امور این کشورها هم استفاده کند.

‘پیام واضح’

آقای راسموسن ضمن اعلام خبر تشکیل نیروی ویژه گفت که این اقدام، “پیام واضحی” می‌فرستد که “ناتو همیشه از همه هم‌پیمانانش حفاظت می‌کند”.

نیروی زمینی “سر نیزه” از طریق دریایی و هوایی و با حمایت نیروهای ویژه گسیل می‌شود.

ناتو همچنین “طرح اقدام آماده” را هم تصویب کرده است.

این طرح، واکنش عملی نظامی این هم‌پیمانان به تهدیدهای پیرامون مرزهای ناتو است؛ تهدیدهایی که نه تنها از جانب روسیه بلکه از جانب بی‌ثباتی فزاینده در خاورمیانه می‌رسند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته که ائتلافی از هم‌پیمانان ناتو آماده است برای اقدام نظامی علیه گروه داعش به ایالات متحده بپیوندد.

بریتانیا گفته است هزار نفر از نیروی واکنش سریع را تامین می‌کند.

این پیمان نظامی ۲۸ کشور که رهبران آن دو روز در ولز بریتانیا دیدار و گفت‌وگو کردند، همچنین توافق کرده است که دفاع سایبری را هم در ماموریت‌های اصلی‌اش بگنجاند. روابط ناتو و روسیه در ده سال گذشته تیره شده است.

هرچند در سال ۲۰۰۰ میلادی ولادیمیر پوتین حتی احتمال پیوستن روسیه به ناتو را به میان آورد ولی به نظر می‌رسد از آن‌زمان تا کنون، کرملین به طور فزاینده‌ای احساس می‌کند ناتو به نظراتش وقعی نمی‌نهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.