سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع کارگران ماشین لنت در اعتراض به اخراج و ۱۵ ماه تعویق حقوق...

تجمع کارگران ماشین لنت در اعتراض به اخراج و ۱۵ ماه تعویق حقوق

چکیده : کارفرما اول شهریور ۲۲ نفر از کارگران قرار دادی کارخانه را به دلیل آنکه در مقابل تعهد نامه اجباری پیش از امضای قرارداد مقاوت کرده بودند اخراج کرد./ کارفرما با دریافت تعهدنامه می‌خواهد حق پی گیری مطالبات صنفی را از کارگران سلب کند...


صبح امروز ۱۵ نفر از کارگران کارخانه «ماشین لنت سمنان» به همراه خانواده‌های‌شان در اعتراض به اخراج و مطالبات حقوقی معوقه در مقابل فرمانداری شهرستان سمنان تجمع کردند.

«سید جواد موسوی» نماینده کارگران اخراجی شرکت ماشین لنت سمنان در این زمینه به ایلنا گفت: کارفرما اول شهریور ۲۲ نفر از کارگران قرار دادی کارخانه را به دلیل آنکه در مقابل تعهد نامه اجباری پیش از امضای قرارداد مقاوت کرده بودند اخراج کرد.

او گفت: کارفرما در این نامه حق اعتراض از کارگران را در مقابل مطالباتشان محدود کرده بود و از کارگران می خواست این تعهد نامه را امضاء کنند و به آن پایبند باشند.

به گفته موسوی، تعدادی از کارگران قراردادی که امنیت شغلی ندارند با ترس از اخراج ناچار شده‌اند تعهد نامه ساختگی کارفرما را امضاء کنند اما ۱۲ نفر از کارگران راضی به این کار نشدند و از کار اخراج شدند.

موسوی در ادامه اظهار داشت: در جریان تجمع امروز که از سوی کارگران اخراجی کارخانه ماشین لنت صورت گرفت، چند نفر از کارگران رسمی کارخانه به همراه خانواد‌هایشان، معترضین را همراهی کردند و خواستار دیدار با فرماندار شدند.

او با بیان اینکه از سال گذشته تا هم اکنون حدود ۶۰ نفر از کارگران قرار دادی کارخانه بدون دلیل، اخراج شده‌اند افزود: این کارگران با سابقه، همانند کارگران شاغل در کارخانه، هنوز موفق به دریافت مطالبات معوقه خود نشده‌اند.

نماینده کارگران در خصوص میزان مطالبات کارگران ماشین لنت گفت: مجموع مطالبات کارگران ۱۵ ماه است که باید به ازای حقوق، سنوات و پاداش و عیدی سالهای ۹۰، ۹۱، ۹۲ و ۹۳ به کارگران پرداخت شود.

این کارگر کارخانه ماشین لنت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کارفرما با دریافت تعهدنامه می‌خواهد حق پی گیری مطالبات صنفی را از کارگران سلب کند اظهار داشت: یکی دیگر از کارگران رسمی کارخانه که سال گذشته پیگیر دریافت حقوق معوقه خود بود با مخالفت کارفرما روبرو شد و حقوق وی از سال گذشته واریز نشده است.

موسوی با بیان اینکه در جریان تجمع امروز کارگران اخراجی ماشین لنت، شخص فرماندار پیگیر مطالبات کارگران شده است، در خاتمه افزود: در جلسه‌ای که امروز با آقای فرماندار برگزار کردیم قرار شد مشکلات کارگران اخراجی رفع و معوقات حقوقی‌شان پرداخت شود.

کارگران اخراج نشدند، تعدیل شدند

در این رابطه آقای «سیستانی‌پور» مدیر عامل کارخانه ماشین لنت ضمن تایید تعویق حقوق کارگران این کارخانه گفت: این کارگرا ن اخراج نشده اند بلکه با اتمام قرار داد کاری‌شان تعدیل شده‌اند.

کارفرما با بیان اینکه چند روزی بود که این تعداد کارگر دست از کار کشیده بودند افزود: آنان علاوه بر آنکه محل کار خود را ترک می‌کنند با «اغتشاش» به ابزار کار و ماشین آلات کارخانه آسیب می‌رسانند.

او در تشریح مشکلات کارخانه ماشین لنت گفت: مشکلات کارخانه و کارگران آن مربوط می‌شود به تخلفات و جرایم گسترده‌ای که از سوی مدیران سابق این کارخانه صورت گرفته است، نه تنها بخش زیادی از اموال و دارایی‌های شرکت به نفع مقاصد شخصی آقایان مصروف شد، بلکه به دلیل همین اقدامات، حقوق کارگران کارخانه نادیده گرفته شد.

او با بیان اینکه بیشتر بدهی‌های که امروز کارگران ماشین لنت مطالبه می‌کنند مربوط به گذشته بوده است اظهار داشت: حجم تخلفات مالی و شرایط نامطلوب اقتصادی این واحد تولیدی در گذشته باعث شده امروز ما نتوانیم پاسخ قانع کننده ای به بدهکاران مالی کارخانه بویژه کارگران بدهیم، با این حال در مورد کارگران از بدو ورود تا به امروز حدود ۵۰۰ میلیون تومان از معوقات حقوقیشان را پرداخت کرده‌ایم.

او میزان بدهی‌های کارخانه ماشین لنت را حدود ۲ میلیارد تومان ذکر کرد و در ادامه گفت: کارگرانی که امروز بر علیه کارفرمای کارخانه شورش می‌کنند از سوی مدیران سابق کارخانه تحریک می‌شوند.

مدیر عامل کارخانه ماشین لنت در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: کارگران قرار دادی که می‌خواهد در این کارخانه کار کنند باید تابع قانون باشند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.