سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » غرویان: نمی‌توان و نباید با اینترنت مقابله کرد/ مقاومت در برابر واقعیت ممکن نیست...

غرویان: نمی‌توان و نباید با اینترنت مقابله کرد/ مقاومت در برابر واقعیت ممکن نیست

چکیده :ما با پیشرفت های علمی و تکنولوژی در سطح جهانی، نمی توانیم مبارزه کنیم؛ زمانی که مجموعه زندگی انسان، حول علم و فن آوری می چرخد و در حال حرکت است، مقاومت کردن در برابر این واقعیت ها ممکن است موقتا اتفاق بیافتد اما در درازمدت بی نتیجه خواهد بود....


صحبت از استیضاح وزیر ارتباطات است. می گویند اگر سرعت اینترنت زیاد شود استیضاحش می کنند. یکی از نماینده هایی که بحث استیضاح را در مجلس پیش کشیده محمد سلیمانی است؛ وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات دولت نهم و نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی. ضعف در تأمین امکانات لازم برای اینترنت و تلفن همراه مثل سرعت پایین اینترنت مواردی بودند تا نمایندگان در آن دوره تصمیمی بگیرند که او را برای پاسخ گویی به مجلس بکشانند.

محمود واعظی اما آمدنش را با افزایش سرعت اینترنت، اعطای مجوز نسل سوم به اپراتورها و تمدید نشدن انحصار رایتل و.‌.. همراه کرد. وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات دولت حسن روحانی، این اطمینان را داد که ورود به نسل سوم موبایل یا همان ۳G چیزی بیش از این نیست که در دو سال گذشته رایتل به عنوان نسل سه ارائه می‌کرده است. این بار اما افزایش سرعت اینترنت است که بهانه ای شده برای انتقاد و شاید استیضاح!

یک مدرس حوزه و دانشگاه با بهانه خواندن چنین انتقاداتی از وزیر، به پیام نو می گوید: اسم بهانه روی خودش است، به نظر نمی رسد که دلیلی منطقی برای استیضاح باشد.

حجت الاسلام محسن غرویان پیرامون موضع گیری برخی مراجع از جمله آیت الله مکارم شیرازی با فرض این که اطلاعات درست و صحیح به مراجع و علما می رسد، معتقد است که نظرات ایشان بر اساس کیفیت استفاده از این وسیله ها و ابزار است.

او معتقد است استفاده های خلاف از ابزار، گناه، معصیت، حرام است و به لحاظ شرعی نباید مورد استفاده قرار بگیرند ضمن این که هر وسیله علمی و صنعتی که در دنیا هست مشمول این قضیه می شود.

غرویان، دوربین عکاسی را مثال می زند و می گوید از این وسیله هم می تواند استفاده نامشروع و هم مشروع داشته باشیم؛ قطعا هیچ فقیهی استفاده مشروع از اینترنت را مورد نقد قرار نمی دهد بلکه از آن استقبال هم می کند.

بنا بر گفته های غرویان، در استفاده های نامشروع است که فقها فتوای به حرمت می دهند و اگر ابزار در جهت استفاده های علمی و پژوهشی باشند هیچ اشکالی نخواهند داشت.

این مدرس حوزه و دانشگاه می گوید: به نظر می آید که ما با پیشرفت های علمی و تکنولوژی در سطح جهانی، نمی توانیم مبارزه کنیم؛ زمانی که مجموعه زندگی انسان، حول علم و فن آوری می چرخد و در حال حرکت است، مقاومت کردن در برابر این واقعیت ها ممکن است موقتا اتفاق بیافتد اما در درازمدت بی نتیجه خواهد بود.

غرویان اینترنت را هم مثل سایر پدیده های اقلیمی می داند که در گذشته با آن مقاومت می کردیم اما در حال حاضر سیطره پیدا کرده و نمی توان و نباید با چنین پیشرفتی مقابله کرد.

به نظر می سد اگر محمود واعظی کمی سرعت اینترنتش را پایین بیاورد، محمد سلیمانی هم که در دوره وزارتش، نامه ای را برایش امضاء کرده بودند؛ شبیه همین نامه ای که امیدوار است خودش یکی از امضاء کننده های آن باشد، از صرافت استیضاح بیافتد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.