سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اجرای تعهدات دولت دهم چقدر پول و وقت می‌خواهد: 400 هزار میلیارد تومان بودجه؛ 24 سال ز...
» وعده دولت یازدهم برای اتمام پروژه‌های اولویت‌دار تا پایان سال 94

اجرای تعهدات دولت دهم چقدر پول و وقت می‌خواهد: 400 هزار میلیارد تومان بودجه؛ 24 سال زمان

چکیده : ۷۵ هزار طرح و پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که برای اتمام آن‌ها به چهار میلیون و ۱۷۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است. علاوه بر این میزان بودجه 24 سال هم زمان لازم است که همه طرح هایی که تصویب شده است به اتمام برسد. این جدای طرح ها و لوایحی است که دولت یازدهم قصد انجام را دارد...


کلمه – گروه اقتصادی: ۷۵ هزار طرح و پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که برای اتمام آن‌ها به چهار میلیون و ۱۷۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است. علاوه بر این میزان بودجه 24 سال هم زمان لازم است که همه طرح هایی که تصویب شده است به اتمام برسد. این جدای طرح ها و لوایحی است که دولت یازدهم قصد انجام را دارد.

تمام آن روزهایی که محمود احمدی نژاد در سفرهای استانی بالای صد مصوبه استانی تصویب می کرد و این را به عنوان یک حرکتی جهادی و عدالت محور توصیف می کرد، کارشناسانی هم بودند که این تعداد مصوبه را خارج از مدار خرد و عقلانیت می دانستند. اما برچسب ها همیشه کار خود را می کند و گاهی دهان را می بندد.

حالا در هفته دولت و یک سال پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری می‌گوید که سفرهای دولت که تحت عنوان «کاروان تدبیر و امید» صورت می‌گیرد بر پایه نظامات جدیدی پیش می‌رود و این کاروان جز به حسب ضرورت‌، وعده مجددی نمی‌دهد که قابلیت عمل نداشته باشد.

اما سفرهای استانی رییس دولت قبل محمود احمدی نژاد چنان بود که گاهی در یک سفر استانی 290 طرح تصویب می شد و اگر تعداد دقیقه هایی که احمدی نژاد در آن استان بود و تعداد طرح ها و زمان بررسی آنان را محاسبه می شد باز هم تصویب 290 طرح امکانپذیر نبود.

احمدی‌نژاد در دو دور ریاست جمهوری‌اش ۱۰۷ سفر استانی داشت که به گزارش سال گذشته خانه ملت، ، «تعهداتی که دولت با تعریف پروژه‌های جدید در استان‌ها بر عهده گرفت، تعهداتی ۲۱۱ هزار میلیارد تومانی بود که از این تعهد فقط ۳۲ درصد انجام شد و ۶۸ درصد برای دولت‌ بعدی باقی ماند».

عملی شدن تنها ۳۲ درصد از طرح‌ها در حالی است که دولت احمدی‌نژاد در هشت سال ریاست جمهوری خود، تنها از محل صادرات نفت بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد داشت که با کل درآمدهای نفتی ایران طی ۱۰۰ سال قبل از وی برابر بود.

همیشه از هر دولتی تعدادی طرح نیمه تمام برای دولت بعدی به ارث گذاشته می شود. این بسیار طبیعی است که با حجم مشکلات عدیده مالی و اتفاقات پیش بینی نشده طرحی نیمه تمام بماند ولی حجم طرح های نیمه تمام و طرح هایی که اصلا شروع نشده مانند سیلی ویرانگر بر سر دولت حسن روحانی است.

با وجود همه این آمارها و ارقام های ثابت شده آیت الله خامنه ای در آخرین دیدار خود با هیات دولت گفت:” همواره دولتها نسبت به دوره های گذشته خود منتقد بوده اند که ایرادی هم ندارد اما این انتقاد نباید حالت اغراق آمیز و تخریب پیدا کند زیرا در روحیه مردم تأثیر بد می گذارد و آنان را نسبت به آینده نیز نامطمئن می کند.

او با اشاره به برخی اظهارنظرهای مبالغه آمیز و غیرمنصفانه درخصوص دولت های گذشته افزود:” اگر در این اظهار نظرها بی انصافی شود، قطعاً در آینده نیز نسبت به عملکرد ما هم بی انصافی خواهد شد. اگر برخی سیاست ها یا عملکردهای دوره گذشته را قبول نداریم، بهترین شیوه، اصلاح آن در عمل است و این روش، بهتر از اظهار نظر است.”

رهبری راست می گوید آیندگان قضاوت خواهند کرد. اما این مصوبات سفرهای استانی نکته ای بود که همان زمان دولت نهم و دهم مورد انتقاد بسیاری بود. انتقاداتی که هیچ گاه کسی به گوش نگرفت.

در آذر ماه سال 90 سیدشریف حسینی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با اعتدال، با اشاره به سفر های استانی هیات دولت به خوزستان گفت: در سفرهای اول، دوم و سوم دولت به استان خوزستان، مصوبات بسیار زیادی تصویب شد ، به طوریکه تنها در سفر اول هیات دولت به استان خوزستان، 251 مصوبه به تصویب رسید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: برآورد ریالی هزینه مصوبات مذکور با توجه به شرایط موجود بالغ بر 40 هزار میلیارد تومان است و در صورت تخصیص بودجه برای اجرایی شدن این مصوبات حداقل 15 تا 20 سال وقت لازم است.

حسینی افزود: حتی بعضی از مصوبات که دولت تاکید زیادی بر آنها داشت و ما گمان می کردیم که سریع اجرایی می شود و در منطقه ایجاد اشتغال می کند ، نیز متاسفانه بسیار کند پیش می رود و یا بعضا کاری صورت نگرفته است.

نماینده مردم خوزستان در ادامه از پروژه هایی مانند پالایشگاه دوم آبادان ، فولاد شایگان ، فولاد خرمشهر و خودرو سازی خوزستان به عنوان شاخص ترین موارد ذکر شده نام برد و تاکید کرد: برای این موارد اقدام قابل ذکری صورت نگرفته است.

وی افزود: روند کنونی اجرای مصوبات نشان می دهد که کارها و مصوبات اساسی در منطقه اجرا نشده است و حتی در مواردی که رییس جمهور شخصا به مردم منطقه قول اجرای آن را داده است- مانند آب رسانی به شهرهای خوزستان – اقداماتی جزئی صورت پذیرفته است.

وی در پایان تصریح کرد: استان خوزستان در بحث اجرایی شدن مصوبات استانی عقب است و کارهای بر زمین مانده بسیاری وجود دارد.

آفتاب در گزارشی نوشته بود:” این حجم عظیم پروژه های نیمه تمام که به اذعان بسیاری از کارشناسان اقتصادی تنها برای خودنمایی و عوام فریبی مصوب شده بود نیازهای کاذبی را نیز میان مردم ایجاد کرد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی جدای از تصمیمات غیرکارشناسی و عجولانه برای تصویب طرح های عمرانی، عدم ارائه بودجه سنواتی در زمان تعیین شده و مناسب را یکی از دلایل عدم تامین مالی به موقع طرح ها عنوان می کنند و می گویند: تاخیرهای پی در پی در ارائه بودجه عمرانی فرصت کار کارشناسی مناسب برای این طرح ها را از بین برد و همین عامل موجب عدم تخصیص به موقع اعتبارات و نهایتا تعطیلی کار و انبار پروژه های مختلف و نیمه تمام شد.

در یک اقتصاد سالم بالا بودن تعداد طرح های عمرانی نشانه رشد و پویایی جامعه همراه با کاهش نرخ تورم و بیکاری به شمار می رود اما همین کثرت تعدد اگر همراه با آماده سازی زیرساخت و فاکتورهای مناسب نباشد نه تنها هزینه ها را افزایش می دهد بلکه سبب هدررفت منابع هم خواهد شد.”

حال پس از همه اینها معاون ریاست جمهوری ایران در ادامه گفته است که کاروان تدبیر و امید تلاش می‌کند مجموع پروژه‌های عمرانی و در حال اجرا را که از پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد برخوردار است با کمک دولت و تخصیص منابع از سایر ردیف‌ها و امکاناتی که در اختیار رییس جمهوری و در ردیف‌های متمرکز هست را در دوره زمانی کوتاه به سرانجام برساند.

وی افزود البته این طرح‌ها نیز باید به گونه‌ای باشد که در زندگی مردم، تامین معیشت آن‌ها و ایجاد اشتغال نیز تاثیر گذار باشند.

به گفته آقای شریعتمداری، در بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی در حوزه اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای نیز این سیاست مورد توجه قرار گرفت با این تفاوت که در سفر‌ها معمولا رییس جمهوری با تخصیص ۱۰۰ درصد منابع موافقت می‌کنند و در سال بعد هم تعهد می‌کنند تخصیص ۱۰۰ درصد صورت گیرد، یعنی در سال ۱۳۹۴ پروژه‌های اولویت‌دار به نتیجه و اتمام برسد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.