سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سناتورهای آمریکایی: به اوکراین اسلحه بدهید...

سناتورهای آمریکایی: به اوکراین اسلحه بدهید

چکیده :چند نفر از سناتورهای برجسته کنگره آمریکا از کاخ‌سفید خواسته‌اند با ارسال اسلحه به اوکراین در نبرد با جدایی‌طلبان در شرق و آنچه آنها "اشغال نظامی روسیه" خوانده‌اند کمک کند....


چند نفر از سناتورهای برجسته کنگره آمریکا از کاخ‌سفید خواسته‌اند با ارسال اسلحه به اوکراین در نبرد با جدایی‌طلبان در شرق و آنچه آنها “اشغال نظامی روسیه” خوانده‌اند کمک کند.

به گزارش بی بی سی، رابرت منندز، رئیس کمیسیون امور خارجه سنای آمریکا، روز یکشنبه (۳۱ اوت – نهم شهریور) گفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه باید با عواقب این “تجاوز” روبرو شود.

آقای منندز که امروز با شبکه سی.ان.ان آمریکا گفتگو می‌کرد گفت: “ما باید تسلیحات دفاعی به دولت اوکراین بدهیم تا آنها به وسیله این اسلحه‌ها به ولادیمیر پوتین نشان دهند بهای تجاوز بیشتر چه خواهد بود.”

“این دیگر موضوعی مرتبط با جدایی‌طلبان نیست، این یک اشغال نظامی است و ما باید از آن تحت عنوان اشغال نظامی یاد کنیم.”

جان مک‌کین، سناتور برجسته کنگره این کشور هم گفته نقش روسیه در شرق اوکراین “یک تعرض نیست، بلکه اشغال نظامی” است.

آقای مک‌کین که روز یکشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی با شکبه سی.بی.اس شرکت کرده بود گفت: “ولادیمیر پوتین یک سرهنگ سابق ک.گ.ب (سرویس امنیتی جاسوسی شوروی سابق) است و می‌خواهد دوباره امپراتوری روسیه را بر پا کند.”

این جمهوریخواه کهنه‌کار و نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا همچنین در سخنان خود خواستار کمک تسلیحاتی آمریکا به دولت اوکراین شده و گفت “اسلحه‌هایی که نیاز دارند را به آنها بدهید. تسلیحاتی که احتیاج دارند را به آنها برسانید. بگذارید برای جنگیندن توانمند شوند.”

در همین حال، رئیس جمهوری روسیه خواستار آغاز فوری مذاکرات بر سر ساختار سیاسی شرق اوکراین برای پایان دادن به مناقشه در این مناطق شد.

سخنان ولادیمیر پوتین حکایت از آن دارد که دولت مرکزی اوکراین از سوی روسیه تحت فشار قرار گرفته تا با شورشیان جدائی‌طلب روس تبار وارد مذاکره مستقیم شود.

خبرگزاری ایتارتاس روسیه به نقل از ولادیمیر پوتین گفته است “پیش‌بینی در باره پایان این بحران غیرممکن است و بستگی زیادی به اراده سیاسی مقامات اوکراین دارد.”

ولادیمیر پوتین همچنین گفته است روسیه نمی‌تواند کناری بنشیند و شاهد کشته شدن مردمی باشد که از نزدیک هدف گلوله قرار می‌گیرند.

رئیس‌جمهوری روسیه تهدید اتحادیه اروپا به وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه را نیز رد کرده و گفته است اتحادیه اروپا “از کودتا در اوکراین” حمایت می‌کند.

نخستین رویارویی دریایی

همزمان با بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و مسکو، از کیف خبر می‌رسد که امروز (یکشنبه) نخستین درگیری دریایی میان نظامیان اوکراین و جدایی‌طلبان درگرفته است.

آن طور که گزارش شده، شبه‌نظامیان امروز یک کشتی گشت ساحلی اوکراین را هدف قرار داده‌اند.

در همین حال، گزارش شده شورشیان با پیش‌روی به سمت جنوب‌شرقی به سوی ماریوپل حرکت می‌کنند، جایی که نیروهای دولتی و بخشی از مردم برای مقابله با آنها سنگربندی کرده‌اند اما گزارش شده که بسیاری از ساکنان این شهر ۵۰۰ هزار نفری از بیم درگیری‌ها به اطراف گریخته‌اند.

دولت اوکراین و چند کشور غربی، روسیه را در ارتباط با پیش‌روی‌های اخیر جدایی‌طلبان سرزنش می‌کنند و می‌گویند کرملین ‘پشت این قضیه است’.

ناتو، به تازگی تصاویری را منتشر کرده که به گفته این سازمان، سربازان روسی را در خاک اوکراین نشان می‌دهد.

ناتو می‌گوید بیش از ۱۰۰۰ سرباز روسیه در عملیات نظامی در خاک اوکراین شرکت دارند. روسیه اعزام نیروهای خود به اوکراین را رد می‌کند.

از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق و جنوب اوکراین حدود ۲۶۰۰ نفر کشته شده‌اند و هزاران نفر از شهروندان این مناطق آواره شده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.