سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

از اقتصاد جنگ تا بسته تدبیر

چکیده :"دولت آقای هاشمی شعار بخش خصوصی را سر داد اما عملا به آن سمت نرفت، دولت آقای خاتمی توسعه سیاسی را ارجح بر توسعه اقتصادی می‌دانست و دولت آقای احمدی‌نژاد هم نه در سیاست موفق بود نه در اقتصاد، لذا کشور به رشد اقتصادی مورد نظر دست نیافت"....


“دولت آقای هاشمی شعار بخش خصوصی را سر داد اما عملا به آن سمت نرفت، دولت آقای خاتمی توسعه سیاسی را ارجح بر توسعه اقتصادی می‌دانست و دولت آقای احمدی‌نژاد هم نه در سیاست موفق بود نه در اقتصاد، لذا کشور به رشد اقتصادی مورد نظر دست نیافت”.

احمد نیکفر – نماینده سابق مجلس شورای اسلامی – در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سیاست‌های اقتصادی دولت فعلی با توجه به گذشت زمان کوتاه دچار ابهاماتی است؛ دولت بسته‌ای ارایه داده اما این‌که از دل این بسته چه چیزی بیرون بیاید نیازمند گذشت زمان است و محورهای این بسته یعنی تورم و رکود، اجتماع ضدین هستند. هرکدام از این دو مقوله می‌تواند ضد دیگری عمل کند لذا دولت باید با کارشناسی و دقت بسیار در این باره عمل کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: ما معمولا شعار خصوصی‌سازی می‌دهیم اما عملا اعتقادی به آن نداریم و به نظر می‌رسد روحیه اقتصاد دولتی با توجه به نشان دادن ناکارآمدی خود، هنوز در بین دولتمردان وجود دارد.

وی با بیان این‌که اولین قدم برای حذف وابستگی صرف و انحصاری به درآمدهای نفتی، جذب منابع مالی مردمی است گفت: زمینه برای جذب سرمایه‌های مردمی فراهم نیست و با توجه به بحث تحریم‌ها انگیزه‌های بخش خصوصی کم شده است؛ با بخشنامه هم نمی‌شود مردم را مجبور به سرمایه‌گذاری در اقتصاد کرد بلکه باید به سرمایه‌داران انگیزه داد.

به گفته نیک‌فر سیاست‌های مالیاتی درست تدوین نشده است. سیاست‌های حمایتی از بخش خصوصی، صادرات و واردات مقررات صحیحی ندارد و بخش تولید هم آشفته است؛ با این شرایط رغبتی برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در حال حاضر با گذشت 9 سال از تدوین سند چشم‌انداز 1404 که دو برنامه دراین خصوص پشت سر گذاشته شده، نه تنها به توفیق قابل توجهی در بخش اقتصادی دست نیافته‌ایم بلکه به نوعی عقب‌گرد هم داشته داشته‌ایم.

وی افزود: در سال 1391 و 1392 با رشد منفی اقتصادی مواجه شدیم، در نتیجه برای رسیدن به ایران 1404 و اول شدن در منطقه باید طی مدت باقی مانده رشد منفی گذشته جبران و به رشد مثبت 8 درصد برسد که تقریبا یک امر محال است. بخصوص با توجه به مشکلاتی همچون تحریم‌ها، اتکا به اقتصاد تک محصولی، قوانین دست و پاگیر بخش خصوصی و فراهم نشدن زمینه‌های لازم برای کاهش تصدی‌های دولتی، رسیدن به رشد مثبت 8 دور از ذهن است.

نیک‌فر با بیان این‌که وقتی برنامه درازمدت نوشته می‌شود معمولا برای سال‌های آخر سهم بیشتری می‌گذارند، تاکید کرد: در حال حاضر در مباحث فرهنگی، علمی و آموزشی سند چشم‌انداز مشکل حادی نداریم. مشکلات اندکی هم که وجود دارد با کمی تلاش بیشتر قابل حل است. اما تحقق اهداف اقتصادی تقریبا محال است.

این کارشناس اقتصادی کارنامه دولت‌های نهم و دهم را ناموفق ارزیابی کرد و گفت: هشت سال نه تنها پیشرفتی صورت نگرفت بلکه کشور گرفتار رکود و رشد منفی اقتصادی شد. دولت فعلی نیز همین که بتواند به رشد منفی غلبه کند و در سال‌های آینده آن را به رشد یک یا دو درصد برساند خیلی هنر کرده؛ چه برسد به این‌که بخواهد رشد را به 8 درصد برساند.

به گفته نیک‌فر، ‌همه فرصت‌های اقتصادی طی هشت سال گذشته از دست رفت؛ هشت سال مردم را در اقتصاد راه ندادیم. علی‌رغم این‌که اصل 44 تصویب شد، عملکرد دولت درست برعکس آن بود. تنها کاری که صورت گرفت این بود که شرکت‌های دولتی را به شبه دولتی‌ها سپردند و بدهی‌های دولت را تهاتر کردند. این اسمش واگذاری به بخش خصوصی نیست.

نیک‌فر، اصلاح روابط بین‌المللی و برداشتن سد تحریم‌ها را در پیشرفت اقتصادی موثر دانست و اظهار کرد: اگر دولت بتواند در بحث تحریم‌ها و ارتباط دوطرفه سالم با کشورهای مختلف و به‌ویژه اروپا و آمریکا موفق عمل کند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود. متاسفانه در حال حاضر برداشتن بخشی از تحریم‌ها که به ناحق با ارجاع به شورای امنیت به کشور تحمیل شد 10 سال زمان می‌برد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.