سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پرونده جنایت مختومه شد/ خانواده ستار بهشتی: نه دیه می‌گیریم، نه اعاده دادرسی می‌د...
» انصراف خانواده زندانی مقتول از پیگیری پرونده در دادگاه‌های جمهوری اسلامی

پرونده جنایت مختومه شد/ خانواده ستار بهشتی: نه دیه می‌گیریم، نه اعاده دادرسی می‌دهیم

چکیده :در پایان مهلت بیست روزه ی اعتراض به حکم تنها متهمی که به جرم شکنجه و قتل ستار بهشتی محاکمه شد، وکیل خانواده این زندانی مقتول اعلام کرد که آنها از پیگیری پرونده شان انصراف داده اند و چون روند رسیدگی را عادلانه و قانونی نمی دانند، حاضر به دریافت دیه نیستند و درخواست اعاده دادرسی هم به دیوان عالی کشور نخواهند داد، چون از نتیجه بخش بودن آن ناامیدند....


کلمه – گروه اجتماعی: بیست روز پس از اعلام محکومیت تنها متهمی که به جرم شکنجه و قتل ستار بهشتی محاکمه شد، وکیل خانواده ستار اعلام کرد که آنها نه حاضر به دریافت دیه هستند و نه درخواست اعاده دادرسی خواهند داد؛ چرا که روند رسیدگی را عادلانه و قانونی نمی دانند.

به گزارش کلمه، اواسط ماه گذشته بود که اعلام شد تنها متهم پرونده شکنجه و قتل ستار بهشتی، پس از آنکه حذف اتهام قتل عمد از این پرونده، به سه سال حبس به همراه تبعید و شلاق محکوم شده است.

حالا در پایان مهلت بیست روزه اعتراض به این حکم، گیتی پورفاضل وکیل خانواده ستار در واکنش خبر دروغین یکی از سایت ها که از اعتراض آنها به حکم پرونده خبر داده بود، به ایسنا گفته که این خبر کذب است و خانواده ستار بهشتی از پیگیری پرونده شان انصراف داده اند.

وکیل این خانوده مظلوم با اعلام اینکه آنها معتقدند باید پرونده با اتهام قتل عمد رسیدگی شود، گفته است که پس از رد این درخواست، خانواده ستار بهشتی گفته اند که حاضر به دریافت دیه نیستند و درخواست اعاده دادرسی هم به دیوان عالی کشور نخواهند داد، چون از نتیجه بخش بودن آن ناامیدند.

پورفاضل همچنین از نامه اعتراض آمیز به دادستان تهران خبر داده و زمان آن را قبل از رسیدگی به پرونده در دادگاه ذکر کرده است. به گفته وی، این نامه هم نتیجه ای در پی نداشته است.

سه هفته قبل، اکبر تقی زاده بازجوی نیروی انتظامی که ستار بهشتی را در بازداشتگاه مورد شکنجه قرار داده و به قتل رسانده بود، به سه سال حبس، دو سال تبعید و 74 ضربه شلاق محکوم شد. این حکم را شعبه 1057 دادگاه جزایی تهران صادر کرد و شعبه 14 دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز مورد تایید قرار داد.

قوه قضاییه با صدور این حکم، پرونده شکنجه و قتل ستار بهشتی را مختومه اعلام کرد اما خانواده وی چنین حکمی را قبول ندارند و از زمانی که اتهام قتل عمد از پرونده حذف شد و محاکمه تقی زاده با عنوان اتهامی قتل شبه عمد ادامه یافت، به عنوان اعتراض از حضور در دادگاه خودداری کردند.

دستگاه قضایی در حالی پرونده شکنجه و قتل را با سه سال حبس به پایان برده است که حتی هیچ یک از زندانیان بند 350 اوین که شاهد شکنجه وی بودند نیز به این دادگاه احضار نشده اند.

عنوان قتل شبه عمد هم در حالی برای این پرونده در نظر گرفته شده که گزارش پزشکی قانونی، شهادت زندانیان بند 350 و اعترافات متهم در حضور بازپرس و خانواده، همگی حکایت از شکنجه، خون ریزی داخلی، نرسیدن اکسیژن و در نتیجه مرگ ستار بهشتی بوده است و این شرایط، مصداق کامل قتل عمد است.

یازدهم آبان ماه سال ۹۱ کلمه از بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی در زندان توسط نیروهای پلیس خبر داد و کمتر از یک هفته پس از آن خواهر این زندانی گمنام سبز اعلام کرد که از پلیس امنیت به وی اعلام کرده اند که برادر ۳۵ ساله اش جان خود را از دست داده و آنها باید روز آینده برای دریافت پیکرش مراجعه کنند.

پس از دو روز سندی با دستخط ستار بهشتی در کلمه منتشر شد که او در زمان حضورش در بند ۳۵۰ (دو روز قبل از مرگ) شکایت خود را از کسانی که وی را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند، اعلام کرده بود.

همان زمان زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین با انتشار دو بیانیه ( + و + ) شهادت دادند که پیکر شکنجه شده ی ستار را دیده اند و از مسئولان خواستند که به جای ترساندن شاهدان جنایت پیگیر آنچه باشند که در سیستم قضایی و پلیس کشور در حال وقوع است. تلاش هایی که بالاخره نتیجه داد و سخنگوی قوه قضاییه را وادار کرد که واکنش نشان دهد و اعلام کند که پیگیر ماجرا است.

اما این پیگیری، در نهایت به آنجا رسید که با وجود گزارش پزشکی قانونی مبنی بر کشنده بودن ضرب و شتم ها، اتهام قاتل ستار به قتل شبه عمد تغییر یافت و حکم شکنجه و قتل نیز به سه سال حبس تقلیل پیدا کرد، تا مشخص شود که میزان عدالت در جمهوری اسلامی تحت حاکمیت اقتدارگرایان چه اندازه است.

کلمه از زمانی که خبر ضرب و شتم این زندانی را در زمان حیاتش منتشر کرد، تا روزهای بعد که از مرگ او در زیر شکنجه خبردار شد و سپس دستخط او و شهادتنامه های زندانیان مبنی بر شکنجه وی را منتشر کرد، پیگیر این موضوع بود.

مجموعه گزارش های منتشر شده درباره شکنجه و قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس، جزئیات روند تدریجی افشای این موضوع، واکنش های رسمی به آن، حمله نیروهای امنیتی به مراسم چهلم او، تعلل و تحریف روند پرونده قضایی این قتل و همه آنچه باید درباره این قربانی مظلوم در تاریخ بماند، در پیوندهای زیر این صفحه آمده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.