سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقام از ایستادگی دانشگاه در سال 88/ دلواپسان به جای فرجی دانا، دانشگاهیان را استی...
» برکناری وزیر به جرم ستاره‌دار نکردن دانشجویان و مخالفت با بورسیه‌های غیرقانونی

انتقام از ایستادگی دانشگاه در سال 88/ دلواپسان به جای فرجی دانا، دانشگاهیان را استیضاح کردند

چکیده :آنچه امروز در جلسه استیضاح فرجی دانا گذشت، نگرانی برای کشور نبود، دلواپسی عده ای بود که هنوز از آنچه خود فتنه می نامند ارتزاق نام می کنند. بسیاری از مواردی که استیضاح کنندگان در موارد علمی و دانشگاهی مطرح می کردند مواردی بود که از دولت پیشین مانده بود و نکته آن که همین نمایندگان در آن زمان سکوت کرده بودند. سکوت و دلواپسی آنان کار را به جایی کشاند که نشان داد بر خلاف ادعای خود این دلواپسان پنج سال پس از اعتراضات سال 88 نام معترضان و رهبران جنبش سبز همچنان زنده است....


کلمه – گروه اجتماعی: مجلس به وزیر علوم کابینه دولت یازدهم رای عدم اعتماد داد.  فرجی دانا با 145 رای از مجموع 270 رای از کسوت وزارت علوم برکنار شد. بنابراین استیضاح رای آورد و دولت باید وزیر دیگری برای وزارت علوم معرفی کند.

امروز در مجلس نهم پیش از آن که وزیر علوم دولت یازدهم استیضاح شود، دانشجویان و دانشگاهیان و قشر نخبه جامعه به استیضاح کشیده شدند. دانشگاهیانی که بسیاری از آنها از معترضان به تقلب و کودتای سال 88 بودند.

به گزارش کلمه، آنچه امروز در جلسه استیضاح فرجی دانا گذشت، نگرانی برای کشور نبود، دلواپسی عده ای بود که هنوز از آنچه خود فتنه می نامند ارتزاق نام می کنند.

بسیاری از مواردی که استیضاح کنندگان در موارد علمی و دانشگاهی مطرح می کردند مواردی بود که از دولت پیشین مانده بود و نکته آن که همین نمایندگان در آن زمان سکوت کرده بودند. سکوت و دلواپسی آنان کار را به جایی کشاند که نشان داد بر خلاف ادعای خود این دلواپسان پنج سال پس از اعتراضات سال 88 نام معترضان و رهبران جنبش سبز همچنان زنده است.

جلسه علنی صبح امروز مجلس لحظاتی پیش پس از قرائت قران آغاز شد. جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمدآخوندی، وزیر مسکن, محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، محمد هاشمی قاضی زاده، وزیر بهداشت، گودرزی وزیر ورزش، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور و محمدرضا نوبخت سخنگوی دولت، بیژن زنگنه، وزیر نفت، رحمانی فضلی، وزیر کشور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد و طیب نیا وزیر اقتصاد ، صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و سلطانی فر معاون رئیس جمهور در سازمان میراث فرهنگی هیات همراه وزیر علوم هستند.

معاونان پارلمانی همه وزارتخانه ها نیز در این جلسه فرجی دانا را همراهی کردند.

به گزارش ایسکانیوز، حضور پر تعداد اعضای کابینه به همراه فرجی دانا در جلسه صبح امروز استیضاح موجب شد که تعدادی از وزرا برای پیدا کردن صندلی خالی با مواجه شوند. واعظی وزیر ارتباطات و پورمحمدی وزیر دادگستری از جمله وزرایی بودند که به هنگام حضور در صحن با مشکل نبود صندلی خالی مواجه شدند.

جلسه استیضاح وزیر علوم با حضور بیش از صد خبرنگار و عکاس رسانه های مختلف پوشش خبری داده می شود.

دستور اول کاری مجلس استیضاح وزیر علوم است

سبحانی نیا، عضو هیات رئیس مجلس این جلسه را آغاز کرد. علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران به عنوان اولین مخالف وزیر علوم در جلسه علنی صحبت خواهد کرد.تجمع نمایندگان در اطراف اعضا دولت باعث ایجاد تاخیر در آغاز سخنرانی زاکانی شد.

پس از زاکانی، غضنفر آبادی نماینده بم پشت تریبون قرار گرفت و در مخالفت با وزیر سخنرانی کرد. نقوی حسینی عضو فراکسیون رهروان نیز در مخالفت با وزیر علوم نطق کرد.

به خواست نقوی حسینی مخالف وزیر علوم فیلمی علیه فرجی دانا در مجلس پخش شد. این فیلم مرتبط با وقایع 88 است. فیلم حاوی حضور دکتر رعایی سرپرست فعلی دانشگاه چمران و حضور دکتر توفیقی در جمع متحصنین وقایع 88 ، دیدار تشکل های دانشجویی در سال 88 با فرجی دانا، آرام کردن متحصنین توسط دکتر توفیقی بود. در بخشی از این فیلم جلسه ای با حضور وزیر اطلاعات نشان داده شد که در این جلسه فرجی دانا انتقادی را به نوع عملکرد وزارتخانه داشته است که در همان لحظه پخش فیلم نقوی حسینی از تریبون مجلس پاسخ داد که اصلا وزارت اطلاعات ضعیف نیست.

مخالفان وزیر علوم به هنگام سخنرانی بارها اعلام کردند که مدارک و اسنادی نیز در دست دارند که به رئیس مجلس ارائه می دهند. گفتنی است به هنگام پخش فیلم علیه وزیر علوم لاریجانی توجهی به ال سی دی ها نداشت.

در هنگام سخنرانی ، نقوی حسینی تصاویری را نشان داد که یکی از انها نشان می دهد روی یک ریل قطار تعداد جسد افتاده است.این فیلم با احسنت احسنت موافقان استیضاح مواجه شد.

هرکدام از نمایندگان موافق استیضاح وزیر علوم که برای ایراد نطق خود به جایگاه می رفتند، علی اصغر زارعی در مجلس یادداشتی را به آنها می رساند و توجهشان را به موضوع مورد نظر خود با اصرار جلب می کرد.

لاریجانی رئیس مجلس در تذکری عنوان کرد که در نطق زاکانی به اشتباه عنوان شده که رئیس جمهور نیز همچون دیگر وزرا از موهبت بورسیه استفاده کرده است که چنین چیزی صحت ندارد.

پیرموذن نماینده مردم اردبیل که امروز علی رغم سفر رئیس جمهور به این استان در مجلس حاضر شده است به هنگام نطق مخالفین و موافقین غلامرضا جعفرزاده را با ویلچر به جلوی مجلس هدایت کرد و در کنار ظریف وزیر خارجه قرار داد تا از نزدیک در جریان استیضاح قرار گیرد.

جعفرزاده نماینده مردم رشت که در موافقت با فرجی دانا سخنرانی می کرد به وجود 700 بورسیه غیرقانونی اشاره کرد و گفت 270 نفر از این افراد حتی یک برگه در خصوص چگونگی بورسیه شدنشان نیز ندارند. این موضوع با فریاد احسنت نمایندگان مواجه شد.

دفاعیات فرجی دانا در جلسه استیضاح

فرجی دانا وزیر علوم در جلسه استیضاح خود اعلام کرد: یکی از موضوعات محوری استیضاح کند شدن پیشرفت روند علمی فعلی کشور است، آنچه در صحنه آموزش عالی با آن روبر شدم، نتیجه عملکردهایی است که 4 تا 6 سال قبل آغاز شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: عزیزان می دانند حوزه نفوذ امام جعفر صادق فقط فقه نبوده است. روش علمی ایشان در سال های بعد در زمان هارون الرشید نمایان شد. عزیزان بدانند که آنچه برای علم و فناوری در زمانی انجام می شود حتما در آن زمان به بار نمی نشیند. اگر خدای نکرده اشتباه و خطایی رخ بدهد، بعضا چندین سال بعد آثار او نمایان می شود.

وزیر علوم و تحقیقات همچنین تاکید کرد: من قسمت اول عرایضم خدمت نمایندگان عزیز اینست که نگذاریم سکه های قلع در این بازار به جای سکه های اصل رواج پیدا کند. ما در مورد فرایندی صحبت می کنیم که 6 سال قبل آغاز شده و نتیجه اش اکنون نمایان می شود. آنچه که الان در صحنه آموزش عالی با آن دست و پنجه نرم می کنم نتیجه سیاست ها و عملکردهایی است که 4-5 سال قبل آغاز شده است.

وی از رکود در حوزه فناوری اظهار نگرانی کرد و افزود: من در مورد خود تولید علم توضیحاتی می دهم، افرادی که این تولید علم را انجام می دهند در نظر بگیرید. 2 سال در فوق لیسانس و 4 سال دکترا. 3 سال استادیاری تا به مرحله دانشیاری برسند. بنابراین ما در مورد یک فرایند 10 ساله صحبت می کنیم برای اینکه کسی که تولید علم را انجام می دهد به صحنه بیاید. با این حساب هر آنچه که الان می بینیم به دولت نهم و دهم هم بر نمی گردد. دولت هفتم و هشتم این سرمایه گذاری ها را کردند.

فرجی دانا افزود: ما در سال 65 به عنوان بورسیه شاگرد اول اعزام شدیم. بعد از اینکه برگشتیم 10 سال بعد از برگشت توانستیم در صحنه علم و فناوری حضور یابیم. جهت گیری علمی برای توسعه علم و فناوری کارساز است. نکند درگیر قضاوت های شتاب زده ناشی از برداشت های عامیانه شویم.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: ما از سال 2000 که زیر هر مقاله یک استناد بوده به جایی رسیدیم که به هر مقاله 8 استناد انجام می شود. این غرور آفرین است. باید به افرادی که ادای دین کردند قدر بدانیم. اما هر چه امروز در حال انتشار است.

فرجی دانا ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در مورد کاربردی شدن نتایج تحقیق فرمودند به این مهم اهتمام کنید. در سال 86 منحنی پتنت به 10 هزار رسیده در سال گذشته به 3هزار افول کرده است. یعنی این چرخه معیوب است. ما وظیفه داریم به حلقه پتنت اهمیت بدهیم. حتی در زمینه سیاست اقتصاد مقاومتی کتابچه ای تهیه شد که یکی از جامع ترین برنامه ریزی ها برای اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: من امروز اینجا هستم که رابطه مجلس و دولت را تحکیم کنیم. اگر خطایی از من فرجی دانا سر زده است با اصلاح آن از نصایح نمایندگان استفاده می کنم. اگر می گوییم اصولگرا و اصلاح طلب چنین اصلاحی را مد نظر داریم.

فرجی دانا گفت: در شرکت های دانش بنیان تحت این قانون معلق نتیجه گرفته اند. نقش شرکت های دانش بنیان تقویت شده است. نمی خواهم گزارش کار بدهم، می خواهم دغدغه خود را بیان کنم. ما مورد قضاوت تاریخ قرار می گیریم زمانی که خودمان در آن روزگار نیستیم. بنابراین مراقب این باشید که به تاریخ چه چیزی را می سپارید.

وزیر علوم با بیان اینکه ، افزود: در سالی که مجموعه وزارت علوم را تحویل گرفتیم نزدیک 1300 میلیارد تومان به واسطه عدم تخصیص اعتبارات جاری در سالهای 90 و 91 بدهی دارشتند. اثر این بدهی در چرخه علم فوری تر است.

وی ادامه داد: بسیاری از روسای دانشگاه ها در دفتر کار من اشک در چشمشان حلقه می زند که با بدهی های دانشگاه چه باید بکنند. آقای نوبخت اینجا هستند و می شنوند. زیرا در همان زمان هم من این مشکلات را به ایشان منتقل می کردم.

فرجی دانا با اشاره به نامگذاری سال فرهنگ و اقتصاد ، افزود: با توجه به نامگذاری سال فرهنگ و اقتصاد ، پاسخگویی به سوالات استیضاح کنندگان را از بخش فرهنگ آغاز می کنم. چنانچه مقام معظم رهبری در دیدار خود با دانشجویان در اول مرداد ماه چنین توصیه می فرمایند که_ در محیط دانشجویی رقابت گفتمانی چیز خوبی است. از وجود مخالف نباید خشمگین و بیمناک شویم_ بنابراین محیط های دانشجویی امروز چنین فضایی دارند و با همین نشاط که امروز دارند ادامه کار خواهند داد. در این راستا باید یکدیگر را تحمل کنند، با هم حرف بزنند، با هم بحث کنند.

وزیر علوم اظهار داشت: زمانی که من تقبل مسئولیت کردم وضعیت نشاط دانشگاهی به این وضعیت نبود. در چند سال گذشته در همین بحث توجه به فضای فرهنگی چه مطالبی مطرح بوده است؟!در این راستا بد نیست دو بیانیه از تشکلی که همه ما قبول داریم (تشکل بسیج دانشجویی) در سالهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم.

بیانیه اول در تیرماه 88 : اخراج مسئول سابق بسیج دانشجویی، کار گذاشتن شنود در خوابگاه دانشجوی بسیجی، تمرد از دستور ریاست جمهوری وقت، بکارگیری از متملقین، غیر بسیجی خواندن دانشجویان بسیجی، کارنامه پراشکال در نقشه علمی کشور، از بین بردن اندک نشاط از دوره قبل از جمله تهدید و ارعاب و تهمت، انتقام گیری از هر منتقد و … وجود دارد.

این بیانیه ای است که از فضای دانشگاه در سال 88 ترسیم کرده است. اجازه بدهید بسیج دانشجویی دانشگاه خود(دانشگاه تهران) این متن را منتشر کرده بخوانم:”مشخصا در دانشگاه تهران نگرشی مورد توجه مسئولان قرار گرفت که به بهانه حفظ آرامش فضا را برای هر اقدام دانشجویی محدود می کند. دانشگاه را از لحاظ سیاسی به وضعیت خرفت تبدیل می کنند. سخت گیری در اعطای مجوز، ممنوعیت برنامه های سیاسی و …

با اقدامات عادی و طبیعی تشکل های دانشجویی مخالفت می شود. در ادامه شاهد برنامه های مختلط ، تئاتر مبتذل پابرهنه در پارک، بزرگداشت عید نوروز، مچ اندازی بین هواداران استقلال و پیروزی هستیم. گویا مسئولان دانشگاه، دانشگاه را آرام می خواهند حتی به قیمت اینکه دانشگاه سخیف باشد.

وی ادامه داد: آنچه اینجا گفته شده آیا یک تذکر هم دریافت کرده است. بنده میهمان جلسات کمیسیون هستم و همیشه بهره برده ام. 9 بار تا الان در خدمت عزیزان کمیسیون آموزش بوده ام. در موضوعات مختلف بحث می شود. سوالات باید سازنده باشد، هست، استفاده می کنیم. اما در مورد این تجمعات که نه من بر می تابم نه شما، آیا تذکر داده شده است؟ کمک و مشارکت بی سابقه وزارت علوم در طرح راهیان نور و اقدامات اساسی در فعالیت های قرانی وزارت علوم، هماهنگی کامل میان نهاد نمایندگی در شورای نظارت و تشکل ها و کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی بخش مهمی از تلاش ها بوده که مورد غفلت نمایندگان قرار گرفته است.

فرجی دانا با اشاره به آماری که از سوی نمایندگان موافق استیضاح عنوان شد، توضیح داد: عزیزی آماری اعلام کرده که40 تشکل مجوز گرفته است. این در حالیست که در کل 18 تشکل در این دوره مجوز گرفته اند. چگونه ادعا می شود وزارت ما ساختاری دارد که به تشکل های آشوب طلب مجوز بدهد. آیا این سیاه نمایی بیش از اندازه نیست. بر طبق آمار موجود 2500 بسیج دانشجویی ، جامعه اسلامی، جنبش عدالت خواه در این میان است که در این مدت فقط 18 تشکل اضافه شده است.

فرجی دانا در ادامه اسلایدی از برخورد حراست های دانشگاهی در دو دوره و تحرکات تنش زای افراد پخش کرد.

وی همچنین اذعان داشت: عزیزی فرمودند دانشگاه می تواند خطر باشد، اما در واقع وجود دانشگاه ها به نفع نظام است و خطری برای ما محسوب نمی شود. در یک سال گذشته سالم ترین فضا در دانشگاه با بیشترین نشاط حاکم بوده است.

فرجی دانا در خصوص فیلمی از سخنرانی توفیقی در جمع متحصنین دانشگاه افزود: رئیس دانشگاه اعلام تحصن کرده بود، آقای توفیقی نیز در آن زمان تلاش در آرام کردن متحصنین داشتند. صحبت های من با دانشجویان به همان بخشی که در فیلم پخش کردند نمی شود و ادامه دارد، چرا این دوستان صحبت های من را قطع کردند. اساس دین ما بر اخلاق است. من نمی دانم این افشاگری از کجا در مرام ما آمد. اول انقلاب چپی های کمونیست این رفتار ها را دارند. ستار العیوب بودن نام خدا نیست؟! آبروی کسی را بردن وقتی فرصت دفاع از خود ندارد گناه نیست؟!

وی همچنین تاکید کرد: متوسط تجمعات در طول 4 سال گذشته 10 مورد بوده است. در طول یکسال گذشته 4 مورد بوده است. ما دست دانشجویان را در دست خود می گیریم تا ضد انقلاب وارد دانشگاه نشوند. نه اینکه به خاطر یک بی نماز در مسجد را ببنیدیم. ما در تعداد دفعاتی که مسئولین عالی رتبه نظام مورد توهین قرار گرفتند تقلیل داشتیم.

فرجی دانا در خصوص بیانیه تشکل های دانشجویی هم توضیح داد: تشکل های منتسب به اصولگرا 33 مورد بیانیه و تشکل های اصلاح طلب 20 مورد بیانیه داشتند. قومیت ها 7 مورد و صنفی 40 مورد. این نشان می دهد فضا برای دانشجویان اصولگرا نسبت به دوره های قبل هم بیشتر است.

او همچنین در خصوص نشریان دانشجویی که چند نمونه آن به عنوان اسنادی بر علیه فرجی دانا ارائه شد، تاکید کرد: آمار نشریات دانشجویی 3681 نشریه فعال بودند. یک سوم متعلق به بسیج دانشجویی است. قانون مطبوعات به ما می گویند نشریات قبل از انتشار ممیزی نمی شوند. اما نشریه دانشجویی 50 تا 100 تیراژ دارد. ما نشریه ای که 50 جلد منتشر می شود را بگذاریم ملاک سیاه نمایی عرصه دانشگاه ها در انتشارات نشریات دانشجویی؟! 3595 نشریه بدون تخلف داریم. 86 نشریه تخلف داشتند که با آنها برخورد شده و میزان جرایم اینجا نوشته شده است. آیا می شود که من در این باره ها دغدغه نداشته باشم؟!

وی ادامه داد: حقیقتا برای من به عنوان وزیر علوم مایه تاسف است که نتوانستم آن مقدار از شناخت خود را برای نمایندگان شفاف کنم. میدان دادن فرجی دانا به نشریه های ضد دینی توهین بزرگی است. به این فضای سیاه نما تن در ندهید. ما با همدلی جلو می رویم. در صحنه علم و فناوری در رقابت شدیدی هستیم. آیا در همین فضای 10 روز گذشته همه فعالیت های ما تعطیل نشده است؟! با این حال چطور می توانیم بگوییم به پیشرفت دنیا می توانیم نزدیک شویم.

فرجی دانا افزود: اما فرمودند وحدت کلمه رمز پیروزی است. به عزیزان درجلساتی که روزهای قبل شرکت کردم گفتم بنده خیالم راحت است. چه بمانم چه بروم از هیچ کوششی در انجام وظایف خود دریغ نکرده ام.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.