سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دیده‌بان حقوق بشر: روحانی برای آزادی زندانیان بیشتر تلاش کند...

دیده‌بان حقوق بشر: روحانی برای آزادی زندانیان بیشتر تلاش کند

چکیده :دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای از موج جدید بازداشت‌ها و صدور و اجرای احکام اعدام در ایران ابراز نگرانی کرد. این سازمان هرچند مسئولیت اصلی را بر عهده قوه قضائیه دانسته اما از روحانی خواسته تا در این زمینه بیشتر تلاش کند....


سازمان دیده‌بان حقوق بشر، ایران را متهم کرد که ده‌ها نفر را تنها به دلیل استفاده از حقوق اولیه‌شان به طور غیرقانونی بازداشت کرده است. این سازمان حقوق بشری در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه (۱۹ اوت / ۲۸ مرداد) منتشر شده از ۱۸۹ مورد بازداشت در شهر کرج خبر داده است.

به گزارش دویچه وله، بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، ۶۳ نفر از بازداشت‌شدگان کرج تنها به این دلیل دستگیر و محاکمه شده‌اند که از حقوق بدیهی خود مانند آزادی بیان و حق تجمع مسالمت‌آمیز استفاده کرده‌اند.

۳۵ نفر از دستگیرشدگان به اتهام اقدامات تروریستی به اعدام محکوم شده‌اند اما این نگرانی وجود دارد که محاکمه آنها سیر قانونی صحیح و دادرسی عادلانه را طی نکرده باشد.

دیده‌بان حقوق بشر مسئولیت اصلی آزادی زندانیان سیاسی را بر عهده قوه قضائیه ایران می‌داند که در دست محافظه‌کاران است اما در عین حال تاکید می‌کند که رئیس‌جمهور، حسن روحانی و کابینه او می‌بایست بیش از این در این زمینه تلاش کنند.

انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری در سال گذشته امید برای آزادی زندانیان سیاسی را بیدار کرد اما همچنان زندانیان عقیدتی زیادی در حبس هستند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود همچنین به دهها اقلیت مذهبی زندانی در ایران اشاره کرده است.

علاوه بر این در حال حاضر ۹ روزنامه‌نگار و وب‌نگار و نیز هفت وکیل حقوق بشری در زندان هستند.

مسئولان و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل بارها نگرانی خود را از ادامه وضعیت بد زندانیان سیاسی در ایران اعلام کرده‌اند. علیرغم انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری در سال گذشته، در ماه‌های اخیر موج جدیدی از دستگیری‌ها، صدور احکام اعدام و نیز اجرای آن مشاهده شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.