سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پایان کار تحقیق و تفحص از بنیاد شهید/ نگرانی از احتمال پنهان‌کاری درباره اختلاس‌ه...
» می‌خواهند مفاسد اقتصادی را فاش نکنند تا خانواده شهدا دلگیر نشوند!

پایان کار تحقیق و تفحص از بنیاد شهید/ نگرانی از احتمال پنهان‌کاری درباره اختلاس‌ها

چکیده :رئیس فعلی بنیاد شهید در حالی از پایان کار تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد این بنیاد در دولت احمدی نژاد خبر داده که یک ماه و نیم پیش هم رئیس هیات تحقیق و تفحص از اتمام کار نمایندگان خبر داده بود، اما گزارشی به صحن علنی نرسیده بود. این نگرانی وجود دارد که در پشت این تعلل، عمدی برای پنهان کاری درباره فسادهای بنیاد در دولت سابق وجود داشته باشد؛ خصوصا که برخی نمایندگان هم پیش تر گفته بودند ممکن است گزارش تحقیق و تفحص به طور عمومی منتشر نشود تا اسباب ناراحتی خانواده شهدا و ایثارگران را فراهم نسازد!...


کلمه- گروه اجتماعی: تخلفات مالی در دولت احمدی‌نژاد، هر روز ابعاد گستره‌تر و فاجعه‌بارتری به خود می‌گیرد. اختلاس‌ها، دزدی‌ها و تخلفات مالی در دوره احمدی‌نژاد باعث تحقیر ارقام شد، عدد و آمار تحقیر شد و به نظر می‌رسد هربار بیش از گذشته این ارقام بزرگتر می‌شوند. حالا صحبت از یک فساد بزرگ اقتصادی با ابعاد وحشتناک در میان است.

این‌بار نوبت بنیاد شهید دوره احمدی‌نژاد است که عدد و ارقام اختلاسی را به سخره گیرد. چند روز پیش از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود که مجلس طرح تحقیق و تفحص بنیاد شهید و امور ایثارگران را تصویب کرد و حالا بعد از گذشت بیش از یک سال از تصویب آن، رییس فعلی بنیاد شهید از اتمام کار نمایندگان در تحقیق و تفحص خبر داده است. خبرگزاری مهر گزارش داد که محمدعلی شهیدی گفته است: نمایندگان مجلس در حال تهیه گزارش از تحقیق و تحفص از بنیاد شهید هستند و پس از آماده شدن، این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

مرداد سال ۹۱ اخباری مبنی بر اختلاس میلیاردی در بانک دی، بانکی که سهامدار اصلی آن بنیاد شهید است، منتشر شد. در ابتدا رقم اختلاس ۱۵ میلیارد تومان عنوان شد و در همان زمان مسعود زریبافان رییس وقت بنیاد شهید و یار و همدم قدیمی احمدی‌نژاد با تکذیب این خبر، رقم اصلی اختلاس را ۶ میلیارد تومان اعلام کرد. پس از آن بود که مجلس در خرداد ۹۲ طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به ریاست زریبافان را به تصویب رساند.

در آن زمان «عدم شفافیت ملی، وجود شائبه‌های مختلف در بخش‌های اقتصادی بنیاد و کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی در بنیاد» دلایل تصویب این طرح عنوان شد. اما با گذشت زمان، رقم فسادها از ۱۵ میلیارد به ۱۷۰ میلیارد تومان افزایش یافت و ابعاد جدیدتری به خود گرفت. هرچند که هنوز نمایندگان از ارائه آمار و ارقام خودداری کرده‌اند اما گویا این اختلاس و تخلفات مالی به‌قدری زیاد است که نمایندگان از انتشار آن به دلیل «شوک به جامعه» هراس دارند.

چند ماه بیشتر از آغاز به کار تیم تحقیق و تفحص نگذشته بود که غلامعلی جعفرزاده عضو هیات رییسه تحقیق و تفحص در گفت‌وگویی می‌گوید: «در کمال تعجب دیدیم هرچه جلوتر می‌رویم ابعاد فسادها گسترده‌تر می‌شود. بنیاد شهید مجموعه بنگاه بزرگ اقتصادی است که در هر گوشه کنار مملکت هرکاری دلش خواسته انجام داده است. یکی از دلایل طولانی شدن تحقیق و تفحص هم این است که هرکجای این پرونده دست می‌گذاریم زوایای بیشتری از فساد به دست می‌آوریم و به زمان بیشتر برای بررسی نیاز داریم.

او در این مصاحبه به کشف فساد ۱۷۰۰ میلیارد ریالی در بنیاد شهید و انتقال آن به خارج اشاره کرده و گفته بود: این موضوع در گذشته بوده و حالا ما به مسایل جدیدتری رسیده‌ایم، داستان‌های دیگری رخ داده که مجاز به گفتن آن نیستیم، فقط می‌توانم بگویم که ابعاد وحشتناکی دارد و هرکس که از آن مطلع شود را دچار شرمندگی در مقابل خانواده شهدا می‌کند.

هرچند که رییس فعلی بنیاد شهید از اتمام تحقیقات نمایندگان درباره فسادهای گسترده و فاجعه‌بار مالی خبر داده است اما پیش از این و در تیرماه گذشته، رییس هیات تحقیق و تفحص مجلس هم از اتمام کار نمایندگان خبر داده بود و با وجود گذشت بیش از یک ماه از این خبر، هنوز مجلس تصمیمی برای قرائت در صحن علنی نگرفته است.

این تعلل در قرائت گزارش کار تیم تحقیق و تفحص در کنار برخی اظهارنظر‌ها این گمانه را تقویت می‌کند که شاید مجلس و نمایندگان تمایلی برای در میان گذاشتن این فساد مالی با مردم و افکار عمومی نداشته باشند. چرا که اردیبهشت سال جاری جعفرزاده نمانده رشت در مصاحبه‌ای گفته بود که این کمیته درصدد است بخشی از گزارش را در بسته‌ای محرمانه به دستگاه قضا ارسال کند.

برخی دیگر از اعضای کمیته تحقیق و تفحص هم از احتمال عدم انتشار و قرائت کامل گزارش به بهانه ناراحتی خانواده شهدا و ایثارگران سخن گفته‌اند و به نظر می‌رسد عد‌ه‌ای از نمایندگان قصد دارند با بهانه کردن ناراحتی خانواده شهدا بر ابعاد کامل فساد مالی بنیاد شهید، پرده‌ای بیاندازند.

آنان درحالی ناراحتی خانواده شهدا را مطرح می‌کنند که اساسا اعتراض خانواده‌های شهدا و ایثارگران مقدمه‌ای برای جلب توجه به این بنیاد اقتصادی بزرگ بود. خانواده‌هایی که برای پیشرفت و عدم وجود چنین فسادهای مالی گسترده‌ای، عزیزان خود را از دست دادند و به آن هم می بالند، قطعا در انتظار شفاف شدن بنیادی هستند که به نام آنان و با سوءاستفاده از شهدا و ایثارگران، سرمایه‌های کشور را به جیب افراد معدودی واریز و به خارج منتقل می‌کند.

خانواده شهدا منتظرند و حق آنها و مردم است که بدانند در این بنیاد که به نام شهدا مزین است، چه گذشته و چه افرادی با تخلفات مالی گسترده به اعتبار این بنیاد آسیب زده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.