سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افشای جزئیات تازه از بورسیه های غیر قانونی؛ احتمال انصراف استیضاح کنندگان...
» استیضاح فرجی دانا و پرده هایی که یکی یکی فرو می افتند

افشای جزئیات تازه از بورسیه های غیر قانونی؛ احتمال انصراف استیضاح کنندگان

چکیده : شاید مجلسیانی که در یک ماه گذشته بر آتش استیضاح دمیدند فکر نمی کردند کار به جایی برسد که نام هایشان بر سر لیست های بورسیه های غیر قانونی افشا شود. حالا هر روز نام هایی از مجلس و دولت پیشین و خانواده هایشان و اسناد بورسیه های غیر قانونی منتشر می شود. به نظر می رسد این استیضاح که روزی اهرم فشار مجلس بود بر دولت تبدیل به پاشته آشیل خودش شده است...


کلمه – گروه اجتماعی: پرده ها یکی یکی فرو می افتد تا شاید دست های خیانت آشکار شود.

شاید مجلسیانی که در یک ماه گذشته بر آتش استیضاح دمیدند فکر نمی کردند کار به جایی برسد که نام هایشان بر سر لیست های بورسیه های غیر قانونی افشا شود.
حالا هر روز نام هایی از مجلس و دولت پیشین و خانواده هایشان و اسناد بورسیه های غیر قانونی منتشر می شود.
به نظر می رسد این استیضاح که روزی اهرم فشار مجلس بود بر دولت تبدیل به پاشته آشیل خودش شده است.

برای همین است که در حالی که چند روز به روز استیضاح مانده است برخی خبرها از انصراف تعدادی از نمایندگان استیضاح کننده حکایت دارد. شنیده شده است که 9 نفر از استیضاح کنندگان وزیر علوم امضاء خود را پس گرفته اند.

بر اساس این گزارش، قاطبه مجلس دهم که در دست اصولگرایان است با اقدام استیضاح کنندگان فرجی دانا مخالف هستند. این احتمال وجود دارد که تعداد دیگر از نمایندگان نیز از اقدام خود برای استیضاح وزیر علوم منصرف شده و امضای خود را پس بگیرند.

تهدیدی که مجلس برای دولت منتخب مردم ایجاد کرده بود تبدیل به فرصتی شد که اگر دولت درست از آن استفاده کند خاکریز بزرگی از مشکلات و فشارها را بر کابینه خود از راه بردارد.آنچه در دستان نمایندگان دولت به عنوان گزارش از بورسیه های غیر قانونی دولت احمدی نژاد است نشان می دهد ابعاد فساد چنان گسترده است که دستان بسیاری در آن آلوده است.

چنان که هنوز تا زمان هست مسوولان و برخی نمایندگان که شاید مورد اتهام باشند می خواهند خود را کنار بکشند تا شاید در دادگاه مردم محکوم نشوند. همانطور که معاون سابق بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم ، از دستور وزیر وقت در مورد برخی معدل پایین‌هایی که بورسیه شده‌اند خبر داد.

حسن مسلمی‌نایینی در گفت‌وگو با ایسنا با تایید اینکه در دولت گذشته افرادی با معدل پایین بورسیه دریافت کرده‌اند، گفت: تمام این افراد با حکم وزیران دولت نهم و دهم بورسیه شدند. وزیری که آیین‌نامه را امضا می‌کند، ممکن است با توجه به شرایط خاصی که خود صلاح می‌داند دستور دهد و برخی افراد هم که معدل پایین دارند، بورسیه دریافت کنند.

دولت اعلام کرده است تمام قد پشت وزیرش ایستاده است و از او حمایت می کند. همانطور که دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: تاکنون بیش از 1500 استاد دانشگاه بیانیه این تشکل در حمایت از وزیر علوم را امضا کرده‌اند. وزیر بهداشت در اظهار نظری صریح گفته است که مدیریت فرجی دانا است که آرامش بر دانشگاه حاکم کرده است.

زمان مباهله فرا رسیده است. حتا اگر برخی همچنان بخواهند بر مواضع گذشته خود پافشاری کنند. یکی از استیضاح کنندگان می گوید که نیازی به این جار و جنجال نیست و استیضاح فراجناحی است . اما خود نیز می داند که چنین نیست .

اسناد یکی یکی منتشر می شوند

این روزها مردم قاضی های خوبی خواهند بود برای آنچه در هشت سال احمدی نژاد بر کشور رفته است و الان اسنادش در حال انتشار است. و تازه این تنها یک پرونده از صدها پرونده اختلاس و فساد اداری و مالی است.

این روزها نام ها یک به یک منتشر می شوند. دیروز نام زاهدی نماینده مجلس و یکی از استیضاح کنندگان منتشر شد و امروز نام دختر آقای دانشجو است.

دانشگاه تربیت مدرس تنها دانشگاه تحصیلات تکمیلی کشور است که تنها در مقاطع ارشد و دکتری و اخیرا پسا دکتری دانشجو می پذیرد و خانم دانشجو که سابقه حتی یک روز تدریس نداشته، مستقیما مدرس دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری خواهد شد. علاوه بر این در سندی که منتشر شده است آمده که:

روند دریافت حکم بورس برای ایشان طی نشد. حتی مصاحبه علمی انجام نگرفت. در یک جلسه مورخ 19 مرداد 92 رییس دانشگاه تربیت مدرس(بیژن رنجبر) نامه ایشان را امضا و به وزارت علوم منتقل می‌کند و به فاصله 24 ساعت بعد حکم ایشان امضاء می‌شود و به لحاظ علمی و مقالات در پایین ترین حد ممکن است.

علاوه بر این خبرگزاری کار ایران ” ایلنا” در ادامه افشای تخلفات وزارت علوم در دولت احمدی‌نژاد به اسناد متقنی دست یافته که براساس آن با توصیه یکی از معاونان وقت وزارت علوم، 700 نفر از افراد عضو برخی تشکل‌های به اصطلاح دانشجویی و سایر کسانی که با این مجموعه‌ها در ارتباط بوده‌اند برای استفاده از مزایای بورسیه معرفی شده‌اند.

پس از مطرح شدن بورسیه‌های غیرقانونی، یکی از نهادهای نظارتی با ورود به موضوع اعطای بورسیه به نورچشمی‌های دولت احمدی‌نژاد از ادامه تحصیل 300 نفر از افرادی که در دستگاه‌های دولتی شاغل بوده‌اند ممانعت به عمل آورده است. این دستگاه نظارتی از وزارت علوم خواسته تا بورس این افراد را متوقف کند چراکه مطابق قانون، کارگزاران دولت به صورت همزمان حق استفاده از بورس تحصیلی و اشتغال در دستگاه دولتی را ندارند.

جدا از تخلفاتی که وزارت علوم دولت قبل در حوزه آموزش و اعطای بورسیه تحصیلی به افراد خاص داشته است، خبرنگار ایلنا به اسنادی دست یافت که حکایت از تخلفات گسترده مالی در برخی از دانشگاه‌ها دارد. تنها طبق یکی از این اسناد، مبلغ 20 میلیارد ریال به یکی از دانشگاه‌های کشور ابلاغ اعتبار صورت گرفته است اما دانشگاه مزبور حق استفاده از این اعتبارات را نداشته و ملزم شده عین اعتبارات دریافتی را به صورت بن کارت در اختیار یکی از افراد مورد نظر مدیران وقت وزارت علوم قرار دهد که اکنون هیچ ردی از این بن کارت‌ها و محل هزینه‌ آنها وجود ندارد.

حالا آن نهاد کدام است؟ نامه بسیج دانشویی یکی از دانشکده های دانشگاه تهران در اسفند ماه 91، یعنی چهار ماه پیش از انتخابات 24 خرداد 92 موجود است که درخواست بورسیه و استفاده ی رانتی به عنوان عضو آن نهاد را داشته است؛ نهادی که هفته ی گذشته از مجلسی ها خواسته است که هر چه زودتر وزیر علوم را استیضاح کند!

به گزارش انصاف نیوز، به نظر می رسد ریشه ی موضع گیری های برخی تشکل های اصولگرا علیه وزارت علوم و به ویژه نامه ی اخیر بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس – که در پی به آن اشاره می شود، ایستادگی وزارت علوم در مقابل روندهای گذشته از جمله بورسیه های رانتی و توصیه ای باشد.

در نامه ی شماره ی شماره نامه 2033/ک225 در تاریخ 16/11/1391، مسوول بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران خطاب به دکتر مسلمی نائینی، مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور که در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است، وی در توضیح معرفی 11 نفر برای بورسیه شدن می نویسد:

«سلام علیکم. با احترام، نظر به فراخوان بورس دکتری خارج از کشور وزارت علوم، به استحضار جنابعالی می رساند دانشجویان نامبرده در نامه، از دانشجویان نمونه ی بسیجی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران بوده و از نظر اخلاقی و اعتقادی مورد تایید می باشند».

در این نامه در بخش «اسامی خواهران» نام شش نفر و در بخش «اسامی برادران» نیز نام پنج نفر درج شده است.

در پی افشای کلیت بورسیه های رانتی از سوی وزیر علوم که منجر به طرح استیضاح در هفته ی جاری شده است، اسنادی از توصیه نامه ها برای بورسیه شدن در سال آخر و حتی روزهای آخر دولت احمدی نژاد به دست آمده است.

پنج سند زیر که انصاف نیوز به دست آورده که نشان از رواج توصیه نامه های تشکل های دانشجویی اصولگرایان و نهادهای نزدیک به آنها برای بورسیه هایی دارد که کیفیت سطح آموزش عالی را دچار اختلال کرده است.

با توجه به این اسناد، دلواپسی بخشی از اصولگرایان که در این اقدامات مداخله داشته اند، در پی این افشاگری های وزارت علوم قابل درک است ولی به نظر می رسد که طرح استیضاح وضعیت را برای دلواپسان بغرنج تر می کند.

در نامه ی 18/2/1393 به شماره 2/664 یکی از واحدهای جامعه اسلامی دانشجویان به دکتر غیاثی، مشاور اجرایی وقت معاونت فرهنگی اجتماعی وزیر علوم ضمن آمده است:

«سلام علیکم؛ با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد، احتراما به استحضار می رساند «پیرو مذاکرات شفاهی» صورت گرفته با جنابعالی و معاونت محترم فرهنگی اجتماعی وزارت علوم و ارسال دو لیست ده نفره ی جامعه ی اسلامی دانشجویان به تاریخ 23/11/1390 و 10/12/1390، خواهشمند است نسبت به بررسی اسامی ارسال شده در ذیل و مکاتبه جهت لیست تکمیلی مساعدت لازم را مبذول فرمایید».

در این نامه به اسامی و مشخصات 14 نفر اشاره شده است که طبق اطلاعات آنها، تعدادی از آنها در هیچ کدام از دو لیست 10 نفره ی قبلی این تشکل نبوده اند.

در یکی از دو لیست 10 نفره ی مورد اشاره که تصویر آن جزو همین اسناد است و امضای دبیرکل این تشکل را دارد، تاریخ 20/12/1390 دیده می شود و در ذیل آن اشاره شده که «در لیست شماره 2 دکتر خواجه سروی معرفی شده اند»، اسامی 10 نفر فهرست شده که همگی از مسوولان و دبیران این تشکل (اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان) هستند و عناوین آنها نیز در جدول درج شده است.

در نامه ی دیگر، آقای غلامرضا خواجه سروی، معاونت وقت فرهنگی اجتماعی در تاریخ 11/4/1392 به شماره 8/49664 یعنی 20 روز بعد از پیروزی روحانی و یک ماه قبل از تحلیف او، به دکتر حسن مسلمی نائینی، معاون بورس و امور دانشجویان خارج سازمان دانشجویان می نویسد:

«با سلام و احترام. به پیوست اسامی متقاضیان استفاده از بورس تحصیلی ارسال می گردد. با عنایت به تایید ایشان از سوی اینجانب، خواهشمد است دستور مساعتت جهت رفع مشکل آنان صادر فرمایید.)».

یکی دیگر از توصیه نامه ها، نامه ی دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق خطاب به دکتر خواجه سروی، معاون وقت وزیر است که می نویسد:

«سلام علیکم. با احترام به استحضار می رساند با توجه به آغاز ثبت نام بورس دکتری، اسامی «فعالان فرهنگی تبلیغی»این دفتر به منظور تایید مراحل بورس سال 92 به شرح ذیل اعلام می گردد. خواهشمند است عنایت لازم را در این خصوص مبذول فرمایید. پیشاپیش از حسن نظر جنابعالی سپاسگزاریم».

در این نامه، اسامی و مشخصات 9 نفر درج شده است.

نامه ی دیگر به تاریخ 26/6/1391 که همراه آن پیوستی از رزومه دارد، نامه ی مسوول هیات امنا و بسیج یک مسجد است که خطاب به خواجه سروی نوشته است:

«سلام علیکم. احتراما به استحظار می رساند آقای […] دارای مدرک تحصیلی ارشد مدیریت و مشغول به تحصیل درس خارج فقه و اصول و از اعضای فعال بسیج مسجد جامع […] می باشد. به علت مشکلات مالی علیرغم پذیرش از دانشگاه مالزی نتوانسته است در مقطع دکترا ادامه ی تحصیل دهد. خواهشمند است برای ادامه ی تحصیل در مقطع دکترای فرد نامبرده اقدامات لازم را مبذول فرمایید. پیشاپیش از حسن همکاری شما کمال امتنان را داریم».

متن چند پارافی که در حاشیه ی نامه دیده می شود اینچنین است: «با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر قیض، پیرو مذاکرات شفاهی»، «از بچه های خوب مسجد […] جهت بورس»، «سرکار خانم جوادپور، با سلام، لطفا در لیست مصاحبه قرار گیرند».

استیضاح مخالفانی هم دارد

: مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استیضاح وزیر علوم سیاسی و برای فشار به دولت است گفت: برخی نمی خواهند دولت در هیچ زمینه ای موفق باشد برای اینکه موفقیت دولت یعنی سیاست هایی که مد نظر آنها است. پس تلاش می کنند کاری کنند که دولت موفق نشود تا بگویند حق با ما است.

این نماینده مجلس درباره همراهی نمایندگان مجلس با این عده گفت: در مجلس هم جوی به وجود آمده که در این جو عده ای از نماینده هایی هم که بیطرف هستند، وارد این جو می شوند و با بقیه همراهی می کند.

وی در پاسخ به این سوال که استقلال رای نمایندگان چه می شود، گفت: وقتی فضا این گونه است برخی هم همراهی می کنند.باید از آنها پرسید که چرا وارد این گونه فضا ها می شوند.

وی درباره دانشجویان ستاره دار گفت: دانشجوی ستاره دار معنا ندارد.دانشجو یا مجرم است یا نیست.یا محکومیت خود را سپری کرده است یا نه.اگر سپری کرده باشد دیگر چه ستاره ای؟اینکه بخواهیم به کسی انگ بچسبانیم و برای همیشه برای آن فرد مشکل ایجاد کنیم اخلاقی و انسانی نیست.

پزشکیان با اشاره به وزیر بهداشت دولت اصلاحات گفت: استیضاح وزیر علوم، کار سیاسی است. شفاف بگویند وزیر علوم چه کاری کرده که لایق استیضاح باشد؟ غیر از اینکه عده ای بچه های خود را فرستادند که مفت در دانشگاه درس بخوانند و اینها ( وزارت علوم) می خواهند جلوی این کار را بگیرند.

وی افزود: در دولت گذشته برخی ها وارد دانشگاه شدند که در حد استاد نبودند اما وارد هیات علمی هم شدند .کسی هم به این مساله اعتراض نکرد. اما الان صدای همان کسانی که سکوت کردند بلند است.

پزشکیان گفت: واقعیت این است که نگاه به دانشگاه امروز سیاسی شده و از سر دلسوزی نیست.خیلی از افرادی که حتی در دانشگاه قبول هم نشده بودند با مدرکی آمده اند و استاد شده اند.این بی انصافی است.

وی تاکید کرد: نمیشود عملکرد یک فرد را در عرض یک سال درک کرد. باید زمان داد این فرد کارهایی را که در دست دارد به ثمر برساند بعد درباره عملکرد وی قضاوت کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه تاریخ درباره ما قضاوت خواهد کرد، گفت: ما به جای اینکه به فکر تورم، رکود و بیکاری جوانان باشیم حرفهایی می زنیم که مشکلی از کشور حل نمی کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.