سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نشست شورای امنیت برای تصویب قعطنامه علیه داعش...

نشست شورای امنیت برای تصویب قعطنامه علیه داعش

چکیده :شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه 24 مرداد، برای تصویب قطعنامه به منظور تضعیف فعالیت های گروه تروریستی تکفیری داعش در سوریه و عراق با قطع منابع مالی این گروه نشستی برگزار می کند....


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه 24 مرداد، برای تصویب قطعنامه به منظور تضعیف فعالیت های گروه تروریستی تکفیری داعش در سوریه و عراق با قطع منابع مالی این گروه نشستی برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مقر سازمان ملل متحد، این قطعنامه که انگلیس پیش نویس آن را نوشته است، سخت گیرانه ترین واکنش شورا به اقدامات گروه تروریستی تکفیری داعش است که اکنون کنترل بخش هایی از عراق و سوریه را در دست داشته و به اقدامات تنفرآمیز دست زده اند.

به گفته دیپلمات های مستقر در سازمان ملل، پیش نویس این قطعنامه بعد از حدود یک هفته رایزنی به تایید 15 عضو شورای امنیت رسیده است و اعضای شورا برای رای گیری نهایی ساعت 7 بعد از ظهر روز جمعه به وقت گرینویچ (22:30 دقیقه به وقت تهران) در نشست حاضر می شوند.

متن نهایی که به رویت خبرنگار خبرگزاری فرانسه رسیده است از اعضای گروه داعش در عراق و سوریه همچنین نیروهای گروه تروریستی جبهه النصره در سوریه و دیگر گروه های وابسته به القاعده می خواهد بدون تامل سلاح خود را زمین بگذارند.

این قطعنامه همچنین موکدا از همه کشورها خواسته است تدابیر ملی را برای توقف پیوستن عناصر خارجی به گروه های تروریست به کار گیرند و کسانی را که برای جذب افراد به این گروه ها تلاش می کنند تحریم کنند.

قعطنامه یادشده همچنین به دولت ها و شخصیت های حقوقی که با اعضای گروه های تروریستی که میادین نفتی و دیگر تاسیسات پولساز را در دست دارند هشدار می دهد این امر می تواند به معنای حمایت مالی از این گروه ها و اعضایشان باشد و به تحریم دولت ها و شخصیت های حقوقی منجر شود.

شورا برای نشان دادن عزم راسخ خود به منظور هدف قراردادن تروریست ها قصد دارد اسامی سرکرده های اصلی این گروه ها را منتشر کند، این افراد شامل تحریم از جمله توقف صدور ویزا و توقیف دارایی های می شود.

بر اساس متن مورد توافق قطعنامه شورا ، گروه های تروریستی را به ارتکاب اعمال خصمانه از جمله هدف قرار دادن غیرنظامیان در سوریه، اعدام های دسته جمعی و کشتار غیرقانونی سربازان عراقی، حمله به مدارس و بیمارستان ها و تجاوز به زنان متهم کرده و هشدار می دهد چنین اعمالی به معنای جنایت علیه بشریت است.

قطعنامه یادشده می افزاید شورا بر اساس بند هفت منشور سازمان ملل متحد اقدام می کند؛ یعنی تدابیر سخت گیرانه را می تواند با اقدام نظامی یا تحریم های اقتصادی همراه کند.

شورای امنیت هفته گذشته قطعنامه ای را به اتفاق ارا تصویب کرد و از دولت ها خواست به عراق برای مقابله با بحران انسانی ناشی از حملات گروه تروریستی داعش کمک کنند، در حالیکه یک میلیون و 200 هزار عراقی به دلیل این حملات از خانه خود آواره شده اند.

این سومین قعطنامه سازمان ملل متحد در مورد حملات گروه تروریستی داعش بود که از 10 ژوئن (20 خرداد) عملیات خود را با به دست گرفتن کنترل شهر موصل آغاز کردند.

سازمان ملل متحد همچنین از ˈحیدر العبادیˈ نخست وزیر جدید عراق و تلاش های او برای تشکیل دولتی فراگیر حمایت می کند که مقامات امیدوارند بتواند با تروریست های داعش مقابله کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.