سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سید حسن خمینی خطاب به مسئولان سیاست خارجی: از هوچی‌گری‌ها نترسید...

سید حسن خمینی خطاب به مسئولان سیاست خارجی: از هوچی‌گری‌ها نترسید

چکیده :بدانید که سیاست خارجی دولت جدید در جامعه مورد توجه و قابل قبول است و شما باید این را به عنوان یک عامل مهم لمس کنید. مراقب باشید اگر به نتیجه‌ای رسیدید و تصمیم گرفتید، نترسید. کسی که از حرف و حدیث و سخن و هوچی‌گری می‌ترسد، شأنیت لازم را ندارد. تصمیم اگر درست، مطابق اندیشه صحیح و تحلیل مناسب باشد، باید برای اجرای آن شجاعت داشته باشید....


سیدحسن خمینی با اشاره به اینکه دستگاه سیاست خارجی همچون یک ارتش، وقتی می‌تواند پیروز باشد که ریشه‌هایش در خانه مردم باشد، خطاب به مسئولان سیاست خارجی گفت: اگر به نتیجه‌ای رسیدید و تصمیم گرفتید، نترسید. کسی که از حرف و حدیث و سخن و هوچی‌گری می‌ترسد، شأنیت لازم را ندارد.

به گزارش جماران، نوه امام خمینی در دیدار با وزیر امور خارجه و سفرای ایران در خارج کشور در مراسم تجدید بیعت با آرمان‌های بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران، افزود: رضاخان در بازدید از یک پادگان ارتش از یک فرمانده نظامی پرسید، اگر متفقین به ایران حمله کنند، چند روز می‌توانیم مقاومت کنیم؟ آن فرمانده نظامی در پاسخ گفت “صحبت روز نیست بفرمایید که چند ساعت؟” و وقتی از این فرمانده نظامی پس از خروج رضاخان پرسیدند؛ چرا آن قدر تلخ پاسخ دادی؟ در پاسخ گفت که “من شیرین سخن گفتم، چراکه سخن از چند دقیقه است”. این در حالی است که ارتش همین کشور در دوران دفاع مقدس در مقابل همه قدرت‌های نظامی برتر جهان ایستاد.

یادگار امام در تحلیل دلیل تفاوت این دو عملکرد گفت: یک ارتش هنگامی می‌تواند پیروز باشد که ریشه‌هایش در خانه‌های مردم باشد. در واقع ارتش مانند کوه یخ است که تنها بخش کوچکی از آن دیده می‌شود و به شرطی توفیق می‌یابد که عمق آن تا روستاها برود. سربازی که در جبهه می‌جنگد وقتی به درستی می‌جنگد که مادرش در روستا برایش آش نذری بپزد. قوای نظامی زمانی پیروزمندانه به پیش می‌رود که یکایک مردم در گوشه گوشه خانه‌ها پشتیبان او باشند.

سیدحسن خمینی، سیاست خارجی کشور ایران را همانند ارتش دانست و گفت: یکی از شروط توفیق سربازان عرصه سیاست خارجی پیوندی است که باید با مردم داشته باشند. هدفی که در راستای خواست عمومی مردم باشد، زبان سربازان ارتش سیاست خارجی را بُرّا و کلامشان را نافذ می‌کند. چنین دیپلماتی وقتی پشت میز می‌نشیند، مستظهر به یک ملت است.

وی یادآور شد: بسیاری از دیپلمات‌ها در ابتدای انقلاب چیزی نمی‌دانستند، حتی شاید زبان کشوری را که سفیر آن شده بودند، بلد نبودند اما تیغ بران و توانایی بالا داشتند، چون مستظهر به یک اندیشه تقویت شده و ملتی به پا خواسته بودند. ریشه توانمندی سیاست خارجی در پشتیبانی مردم است. بسیار مهم است که مردم کوچه و بازار شما را دعا کنند و تلاش شما را در راستای منافع خودشان بدانند. این سرمایه بحمدالله در وزارت امور خارجه وجود دارد؛ بنابراین این را دست کم نگیرید.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه “پشتیبانی قاطبه مردم از توانمندی و کارکرد وزارت امور خارجه انتظارها را از آن‌ها چند برابر می‌کند”، خطاب به حاضران تأکید کرد: بدانید که سیاست خارجی دولت جدید در جامعه مورد توجه و قابل قبول است و شما باید این را به عنوان یک عامل مهم لمس کنید.

نوه امام راحل دومین عامل پیروزی را شجاعت دانست و افزود: معروف است که یک سرباز عمری بر سر سفره مردم نان می‌خورد، تا اگر روزی لازم شد، برای مردم جان دهد. هر سربازی در هر نقطه‌ای به شرطی نانش حلال است که اگر روزی که دشمن حمله کرد، فکر جان خود نباشد. در حوزه دیپلماسی، یک کارشناس سیاست خارجی اگر از هر حرف و حدیثی که وجود دارد، ترسید نان خود را حرام کرده است. یک دیپلمات روزی که به تصمیم رسید و مصلحت را در آن تصمیم دید، باید تصمیم خود را اجرایی کند؛ بنابراین شرط دوم توفیق ارتش در جنگ و دیپلمات در سیاست خارجی شجاعت است.

وی خطاب به سفرای ایران در خارج از کشور اظهار کرد: مراقب باشید اگر به نتیجه‌ای رسیدید و تصمیم گرفتید، نترسید. کسی که از حرف و حدیث و سخن و هوچی‌گری می‌ترسد، شأنیت لازم را ندارد. تصمیم اگر درست، مطابق اندیشه صحیح و تحلیل مناسب باشد، باید برای اجرای آن شجاعت داشته باشید.

سیدحسن خمینی، سومین عامل پیروزی را ایمان دانست و افزود: مرحوم شهید مطهری زمانی که از پاریس به ایران بازگشت، گفت من در امام چهار ایمان دیدم؛ ایمان به خدا، ایمان به مردم، ایمان به هدفش و ایمان به راهش.

وی با تأکید بر اینکه “ایمان عامل بسیار مهمی است”، اظهار کرد: به راهی که در آن حرکت می‌کنید و هدفی که انتخاب می‌کنید ایمان داشته باشد. معروف است که می‌گویند اگر وکیلی در ابتدا به این نتیجه رسید که پرونده‌ای سالم نیست، نباید قبول کند؛ شما سربازان سیاست خارجی نماینده کاری باشید که به سلامت آن ایمان دارید. اخلاق تنها در شخصیت حقیقی انسان‌ها صدق نمی‌کند، شخصیت حقوقی نیز نیازمند اخلاق است.

یادگار امام با بیان اینکه “مردم به فرزندان خودشان در دستگاه سیاست خارجی اعتماد دارند و این سرمایه کمی نیست”، گفت: دوستان ما در وزارت خارجه باید تلاش کنند تا ایمان را در مجموعه تقویت کنند و سطح دانش خود را ارتقا دهند.

وی با تأکید بر لزوم مسئولیت‌پذیری دستگاه دیپلماسی، تأکید کرد: شجاعت داشته باشید و مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید. مردم به دولت اعتماد کرده‌اند. نمودِ آن هم محبوبیت آقای ظریف است. این اعتماد مردم به شما از یک سو مهمترین سرمایه است و از سوی دیگر برایتان مسئولیت ایجاد می‌کند. مقبولیت شما چیزی است که مردم به شما داده‌اند، ما باید این سرمایه را در راستای منافع ملی صرف کنیم.

وزیر امور خارجه نیز در ابتدای این دیدار با بیان اینکه “برای مسئولان سیاست خارجی جمهوری اسلامی افتخار بزرگی است که به زیارت حرم مطهر حضرت امام و مرحوم حجت‌الاسلام حاج سیداحمد آقا و همین طور اعضای بیت شریف امام نائل شده‌اند”، افزود: آنچه به ما خودباوری و توان حضور فعال در صحنه بین‌المللی را داده است، چیزی جز مکتب و روش حضرت امام نیست.

محمدجواد ظریف ادامه داد: امام احیاگر اسلام در قرن حاضر بود که به مردم روح خودباوری و اعتماد به نفس را اعطا کرد. بر این اساس ملت بزرگ با اتکای به تعالیم اسلام و موهبت بزرگ رهبری و ولایت که امروز هم دنباله‌روی خط راستین امام هستند، می‌توانند در همه صحنه‌ها به موفقیت دست یابند.

وی در پایان تاکید کرد: از این مسیر است که امکان حضور فعال، بدون واهمه، ترس، نگرانی و دلواپسی در همه صحنه‌های بین‌المللی به فرزندان امام و انقلاب داده شده است. ما این افتخار را در جهان اسلام داریم که خودباوری خودمان را مرهون امام هستیم. افتخار ما این است که خودمان را دنباله‌روی امام و مسیر او بدانیم و امیدواریم که بتوانیم در مقابل امام و شهدا سربلند باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.